שתף קטע נבחר

שרון דוידוביץ

סימפטום של חברה חולה / טור

"לה פמיליה" פסק מזמן להיות ארגון אוהדים והפך לזרוע אלימה ומסוכנת. לא איש עסקים יפתור את הבעיה, לא יו"ר מינהלת, לא מאה קנסות ולא אלף רדיוסים - רק כוח

במשחק האחרון באוגוסט בין בית"ר ירושלים להפועל ת"א, הונף בלב היציע המזרחי בטדי שלט ועליו הכיתוב "Good night left side", ובמרכזו ציור של אדם המחזיק בחפץ ארוך וחד העומד להכות אדם אחר המוטל על הרצפה. שלט המזוהה עם ארגונים ימניים קיצוניים באירופה, שמשתמשים בו כהתססה ועידוד תקיפת אנשים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. השלט ההוא לא הוסר במשחק, דבר לא נעשה לעומדים מאחוריו.

 

 

על־פי המשטרה, המתינו בשבת מספר אוהדי בית"ר ירושלים מ"לה פמיליה" במארב לאוהדי הפועל ת"א.התוצאה היא חפץ ארוך וחד בראש ומצב קשה של אזרח, אשר כל פשעו היה אהדה לקבוצה הנקשרת על־ידי הארגון לצד השמאלי של המפה.

 

מי שעדיין סבור כי מדובר בסכסוך אוהדים סטנדרטי שיצא משליטה, מצירוף מקרים או מעוד פעולה בסדרת "השטויות האלה בספורט", טועה ובעיקר – מזלזל וממעיט מערכו של "לה פמיליה". כתבות רבות כאן פירטו לעומק את דרך הפעולה המחושבת והמתוכננת של ארגון אשר פסק מזמן להיות ארגון אוהדים והופך לזרוע אלימה ומסוכנת.

 

כולם רצים לחפש גינויים, כאילו הפלסטר יפתור את הזיהום. אבל מעבר לעובדה שהשרה מירי רגב "נהנית לשבת עם לה פמיליה" כדבריה, והרי לא מדובר בעוד ספורטאי שזכה במדליה איזוטרית ומצריך טלפון אישי ותגובה מהירה – גינויים הם בעיקר כסת"חים. לא במילים נמצאות התשובות.

 

השלט של אוהדי בית"ר שהתריע על הפגיעה של אוהד הפועל ת"א (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
השלט של אוהדי בית"ר שהתריע על הפגיעה של אוהד הפועל ת"א(צילום: עוז מועלם)

 

רבים סברו שהיה צריך לבטל את המשחק בדוחא כדי להעביר מסר, אבל זה לא היה משיג דבר. מסרים וגינויים זה לא בדיוק הקטע של "לה פמיליה". גם בית"ר ירושלים, תחת כנפיה גדל הארגון ואף הוכתר על־ידי בעליה "אנשים טובים", היא כלל לא הסיפור. היא והכדורגל הישראלי כבר הפכו לקורבן. לא איש עסקים יפתור את הבעיה, לא יו"ר מינהלת, לא מאה קנסות ולא אלף רדיוסים.

 

הפיתרונות אצל המפכ"ל החדש ו/או היועץ המשפטי החדש לממשלה. "לה פמיליה" הוא סימפטום של חברה חולה, אלימה וקיצונית. כזה המצריך טיפול נקודתי תקיף, מבחינה משפטית ומשטרתית, ל"סימפטום" שיצא מכלל שליטה. כבר ניסו בדרכים אחרות, אבל זה לא הצליח. ככה זה כשמבינים רק כוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
החשודים בתקיפת האוהד
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים