שתף קטע נבחר

המאבק בטרור: צה"ל כבר מפעיל מאות מצלמות ביהודה ושומרון

אחרי כמה ימים של טרור בלתי-פוסק מזהים באוגדת איו"ש סימנים ראשונים לרגיעה. קצין בכיר: "נראה שאנחנו בתקופה של גלים ולא בתקופה של התפוצצויות". בהמשך לדברי הרמטכ"ל מתח הקצין הבכיר ביקורת על יהודים שתקפו פלסטינים וחיילים וציין כי נער פלסטיני בן 13 נהרג על ידי צה"ל בשוגג: "הכיוון של הירי היה לרגל, אבל הכדור פגע בקרקע וניתז לחזה"

  

שינוי אחרי ימים קשים של טרור: באוגדת איו"ש מזהים משעות הלילה (יום ג') סימנים ראשונים לרגיעה בשטח אחרי סוף שבוע ויומיים של חג, שבהם נרשמו עשרות תקריות אלימות בגדה. על רקע הביקורת של הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, שאמר מוקדם יותר היום כי "לצערי צה"ל פועל בימים האחרונים גם מול הפרות סדר של קומץ יהודי שפוגע באפקטיביות שלנו וביכולת שלנו למקד את הפעולה שלנו נגד הטרור הפלסטיני", הביע קצין בכיר בפיקוד מרכז דאגה בעקבות שורה של אירועים, שבהם תקפו פעילי ימין פלסטינים וחיילי צה"ל. בשעות הערב נפצע חייל צה"ל באורח קל מאבנים שיידו פלסטינים באזור תל תקוע בגוש עציון. החייל קיבל טיפול במקום.

 

בצבא אמרו כי בין התקריות ניתן למנות מקרים שבהם חיילים ספגו קללות ויריקות ממתפרעים יהודים. במקביל, כך מציינים בצבא, השליכו מתפרעים יהודים אבנים על כלי רכב פלסטיניים, גרמו לפציעות ואף יידו בלוק על רכבו של מושל ג'נין הפלסטיני שנחשב לגורם מרסן בגדה. הקצין אמר בהקשר זה: "אני מצפה שהמנהיגות של ההתיישבות תלך קדימה ותגיד אמירות נוקבות בנושא, אך ממי שדיברתי מקרב ראשי ההתיישבות התרשמתי שהמענה הוא טוב".

מצלמות אבטחה בגזרה המתוחה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מצלמות אבטחה בגזרה המתוחה(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים בשכם, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים בשכם, היום(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יידוי אבנים בבית לחם. סימנים של רגיעה בשטח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יידוי אבנים בבית לחם. סימנים של רגיעה בשטח(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הקצין הבכיר התייחס גם בדאגה לכך שמשטרת מחוז ש"י עדיין פועלת בשטח בכוחות מצומצמים: לדבריו, "המשטרה יותר אפקטיבית במקומות האלה שבהם שמנו חיילים. צריך לחזק מרכיבים משמעותיים

 של המשטרה ביו"ש ולא בכל מקום חייל הוא הפתרון. כמעט 20 מתפרעים יהודים עוכבו לחקירה והייתי שמח אם היו יותר עצורים ואל מול העצורים אני מקווה שימוצה הדין".

 

בהתייחסו להמשך השבוע הוחלט כי כוחות התגבור לאוגדה, שמונים ארבעה גדודים, צפויים להישאר ולהמשיך לפעול בשטח. להערכת הקצין הבכיר, "לי אישית נראה שאנחנו בתקופה של גלים ולא בתקופה של התפוצצויות, אבל לא הכול תלוי בנו. התיאום הביטחוני שלנו עם המנגנונים נמשך ונחשב לגורם מרסן מאוד".

 

הקצין הבכיר התייחס גם לתוכנית לפרוס מצלמות בכבישי הגדה, שעליה הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום סיורו היום בחטיבת שומרון: "התחלנו כבר לרשת במצלמות את כבישי איו"ש וניתן לראות זאת בין היתר גם בצומת גוש עציון, שבו מוצבות כמה מצלמות". בנוגע לתוכנית המצלמות שאליה התייחס ראש הממשלה בדבריו ניתן לציין כי ברחבי האוגדה ואיו"ש פרוסות במקומות המועדים לפורענות כבר מאות מצלמות. זאת בנוסף למזל"טים ולמצלמות שאותן נושאים הכוחות. יצוין כי ביישוב היהודי בחברון לבדו מפעיל צה"ל בשנים האחרונות 80 מצלמות.

 

נתניהו ויעלון בזירת הפיגוע ליד איתמר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו ויעלון בזירת הפיגוע ליד איתמר(צילום: AFP)

בהתייחס לחוליית חמאס, שביצעה את הפיגוע סמוך לאיתמר שבו נרצחו בני הזוג הנקין, אמר הקצין הבכיר כי "חמאס פועל באיו"ש בשיטה אחרת - זה כבר לא תשתיות צבאיות בשטח. החוליה הזו לא התנהגה כמבוקשים וחבריה אף לא ירדו למחתרת אחרי הפיגוע. הם נעצרו בבתיהם. זה אתגר גדול מול חמאס שרוב הזמן הוא שקט, אך הוא בונה חוליות מלמטה עם רמת מידור מאוד גבוהה ובסוף אתה מקבל את זה כפיגוע. רק אחד מחמשת חברי החוליה היה עצור בעבר בכלא הישראלי".

 

בצה"ל מזכירים דווקא את הפיגוע בכפר הפלסטיני דומא לפני חודשיים, שבו נרצחו שלושת בני משפחת דוואבשה, כגורם שימשיך להתסיס את הגזרה, מאחר שהפיגוע טרם פוענח. ברקע הדברים יצוין כי אחד מחברי החוליה שביצע את הפיגוע ליד איתמר וכן הפלסטיני שדרס שני חיילים לפני כחודש סמוך לכפר סינג'יל אמרו בחקירתם כי החליטו לפגוע בישראלים בעקבות הפיגוע בדומא.

 

הקצין הבכיר התייחס גם לתקרית סמוך למתחם קבר רחל בבית לחם במהלך החג, שבמהלכה ירה למוות לוחם צה"ל בנער בן 13 שיידה אבנים לעבר הכוחות: "הכוח ירה כדור רוגר ופגע לא טוב, הכיוון של הירי היה לרגל אבל הכדור פגע בקרקע וניתז לחזהו של הפלסטיני. התוצאה של האירוע לא טובה".

 

בנוגע לטענות המתנחלים שלפיהן המחבלים שביצעו את הפיגוע ליד איתמר נהנו מחופש תנועה לכביש המוביל לאלון מורה באופן שסייע להם להגיע ולפגע ברכבם של משפחת הנקין אמר הקצין: "לא מצרים את ידנו וחשוב להמשיך ולאפשר מרקם חיים לפלסטינים ולא להעמידם שעות בפקקים ביציאות מהערים. השיקולים בנושאים הללו הם מבצעיים, ואת הפיגוע הזה הם יכלו לעשות מנקודה אחרת".

 

הקצין הבכיר אף גילה בשיחה עם כתבים כי על רקע התקריות שתועדו בנבי סאלח לפני כחודש וחצי - החייל שהתעמת עם נערים פלסטינים והאירוע שבו סגן מפקד פלוגה מחטיבת גבעתי שבר את מצלמתו של עיתונאי בפכר פוריכ - כי הכוחות באיו"ש הונחו לפעול ללא מסכות פנים מלבד מקרים מיוחדים שבהם פועל כוח מסוערב: "אין לנו במה להתבייש והמסר שלי הוא שנפעל בפנים גלויות. בנוגע לתקרית שבירת המצלמה - הקצין התנפל בהתקפת נקמנות על הצלם באופן חריג והדבר חמור עוד יותר שהוא לא דיווח על כך למפקדיו. במקום שבו לא מדווחים - החיילים יודעים שהם עשו משהו לא בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות צה"ל פועלים בשכם
צילום: AFP
מומלצים