שתף קטע נבחר

בנט מתרכך: "אנחנו בתחילת שינוי כיוון"

כמה שעות אחרי שנתניהו שלח מסר תקיף כלפי שרים שטענו כי המפקדים בשטח לא מקבלים מספיק גיבוי, נמנע יו"ר הבית היהודי מלתקוף את רה"מ בחזרה והסתפק בגינוי אבו מאזן: "הוא עומד ביחד עם התנועה האיסלאמית בראש ההסתה". הדברים נאמרו בישיבת הסיעה בעיר העתיקה בירושלים

 

השר בנט מדליק נרות נשמה לזכר הנרצחים בפיגוע בעיר העתיקה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר בנט מדליק נרות נשמה לזכר הנרצחים בפיגוע בעיר העתיקה(צילום: גיל יוחנן)

סוף לעימות החזיתי בממשלה? ברקע שרשרת הפיגועים בימים האחרונים, התנהל ויכוח עמוק בתוך הממשלה בין שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד לראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם נראה כי הערב (יום ג') הגיע העימות בין הצדדים לנקודת ריכוך.

 

במהלך ישיבת סיעת הבית היהודי, שהתקיימה בעיר העתיקה בירושלים בסמוך לזירה שבה נרצחו בשבת אהרן בנט ונחמיה לביא, אמר שר החינוך בנט כי "אנחנו בתחילת שינוי כיוון והעיקרון שמנחה אותנו הוא שדין רחוב הגיא כדין רחוב אבן גבירול. החלת החוק צריכה להיות זהה, עם מדיניות של אפס סובלנות ליריקות, קללות, זריקות אבנים, בקת"בים, קללות ופיגועים".

 

בנט אמר עוד בהתייחסו לגל הפיגועים: "אנחנו פה כדי לוודא וללחוץ שזה יקרה בחודשים הקרובים. הייתי בעיר העתיקה מוקדם יותר, פגשתי תושבים נחושים עם ביטחון, אבל גם עם תחושה קשה של היעדר ביטחון בסמטאות וברחובות. הגענו לכאן כדי לומר אנחנו איתכם, אנחנו נחזיר את הביטחון לעיר העתיקה ולמדינת ישראל. אנחנו פה כדי לוודא וללחוץ שזה יקרה בחודשים הקרובים".

בנט בעיר העתיקה. לא מתח ביקורת פומבית על נתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנט בעיר העתיקה. לא מתח ביקורת פומבית על נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

 

שר החינוך הדליק נרות נשמה במקום הפיגוע ושוחח עם עשרות צעירים ותושבים. הוא נמנע מלהביע ביקורת פומבית על התנהלות ראש הממשלה נתניהו, והתייחס ליו"ר הרשות הפלסטינית: "מוקדם יותר, אבו מאזן, שעומד ביחד עם התנועה האיסלאמית בראש ההסתה, קרא לשחרר מחבלים רוצחים מהכלא, ואני אומר לו באופן ברור שכח מזה, זה לא יקרה. יותר לא משחררים מחבלים מהכלא הישראלי".

 

העימות בין נתניהו לשרי הבית היהודי החל בעקבות טענות של בנט ושקד שלפיהן

המפקדים בשטח לא מקבלים מספיק גיבוי. אחרי פיגוע הירי, שבו נרצחו בני הזוג הנקין, אמרה השרה שקד לערוץ 2 כי "לא נעשה מספיק". בתגובה לכך אמרו בסביבת נתניהו כי "הטענה כאילו מפקדי וחיילי צה"ל אינם מקבלים את הגיבוי הראוי מקוממת ושקרית. נמאס מהניצול הציני של הפיגוע הנורא, על ידי שרים בממשלה, כדי להפיק רווחים פוליטיים".

 

עוד אמרו אז בסביבת נתניהו כי "יש שרים שמתנהגים כמו גדנ"עים בפייסבוק ועדיין לא מבינים את משמעותה של חברות בממשלה והאחריות הנלווית לה. ראוי ששרים יביעו את דעתם בפורומים פנימיים וישאירו את הטיפול בענייני ביטחון לשרים ולגורמים שאמונים על כך. אי אפשר להיות בממשלה ובאופוזיציה בעת ובעונה אחת".

 

בתחילת השבוע אמרו גורמים המקורבים לשר בנט כי "זה שמדברים, זה לא אומר שזה קורה בשטח. לא ירדו ההוראות הברורות לדרג השטח". היום הגיב נתניהו לדברים בקולו ושלח מסר לשרים שמתחו עליו ביקורת. בסיור ביהודה ושומרון אמר ראש הממשלה כי "אין פה שאלה של גיבוי שניתן ביד רחבה לצבא וכולם יודעים זאת כולל מי שטוען את ההפך. יש אחריות שנדרשת קודם כול מההתיישבות ועליהם לדייק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בנט בעיר העתיקה, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים