שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אקס ליבריס נמכרת תמורת חצי מיליארד דולר
  החברה הירושלמית על 600 עובדיה נמכרת לפרוקווסט, ותהפוך לחטיבה עצמאית בחברה האמריקנית. מדובר בפעם הרביעית בה נמכרת אקס ליבריס מאז הקמתה. החברה פיתחה תוכנה לניהול ספריות אקדמיות, והפכה להיות מובילת שוק כאשר החלה לשרת מוסדות אקדמיים מובילים כמו MIT והרווארד
  חברת אקס ליבריס מירושלים ממשיכה להחליף ידיים ונמכרת בפעם הרביעית מאז הקמתה: הפעם נמכרת החברה לפרוקווסט (Proquest) האמריקנית בחצי מיליארד דולר, כך על פי הערכות בשוק.

   

  מאז 2006, אז נרכשה לראשונה בידי קרן פרייבט אקוויטי אמריקנית, ממשיכה חברת אקס ליבריס להחליף ידיים מדי כמה שנים בסכומים עולים. כעת נראה כי החברה הגיעה לתחנה האחרונה. זאת מאחר שלראשונה בתולדותיה, היא נרכשת בידי שותף אסטרטגי מאותו תחום התוכן בו היא פעילה: חברת ארכיון הממוקדת בנישת המחקר האקדמי.

   

  עד כה נרכשה אקס ליבריס בידי קרנות פרייבט אקוויטי שהחליפו ביניהן ידיים: בשנת 2006 נרכשה לראשונה בידי קרן פרנסיסקו פרטנרס תמורת 62 מיליון דולר. לאחר מכן נמכרה שוב, לקרן לידס אקוויטי תמורת 170 מיליון דולר בשנת 2008. בשנת 2012 נמכרה שוב לקרן גולדן גייט תמורת 250 מיליון דולר. העסקה האחרונה מהווה הכפלת ערך עבור גולדן גייט, שתיהנה מכל כספי העסקה הנוכחית, וזאת שלוש שנים לאחר שרכשה את אקס ליבריס.

   

  5,600 לקוחות

  החברה הישראלית, המנוהלת מאז 2003 על ידי מתי שם טוב, פיתחה תוכנה מבוססת ענן לניהול, קטלוג והנגשה של ספריות אקדמיות והפכה להיות מובילת שוק כאשר החלה לשרת את המוסדות האקדמיים המובילים בעולם בהם MIT, הרווארד וייל. המערכת של אקס ליבריס מייעלת את יכולתן של ספריות לספק שירותים מתקדמים, בכך שהיא מאחדת את המערכות השונות שמסייעות לספריות לנהל את המאגרים השונים שלהן כולל אוספים מודפסים, אלקטרוניים ודיגיטלים.

   

  ממשק הענן של המערכת מאפשר לספריות לתפעל ולהתנהל באמצעות שיתוף מידע וכן במתן אפשרות לשיתופי פעולה עם גופים אחרים. לפני שלוש שנים השיקה את מערכת אלמה מבוססת הענן שמאפשרת יכולות נוספות כמו שיתוף וניהול מטה-דאטה בין מאגרים ויכולות אופטימיזציה של מאגרי מידע.

   

  כיום משרתת אקס ליבריס 5,600 לקוחות בהם האוניברסיטאות אוקספורד, קמברידג', הרווארד, ספריית הקונגרס האמריקאי, הספרייה הלאומית של סין והספרייה הבריטית. הרוכשת, פרוקווסט, היא שירות המאפשר לחוקרים ואנשי אקדמיה גישה למאגרי מידע אקדמיים, מאגרי עבודות מחקר, ארכיונים ממשלתיים ותרבותיים, חדשות, אוספים היסטוריים וספרים אלקטרוניים.

   

  אקס ליבריס על 600 עובדיה, תהפוך לחטיבה עצמאית בפרוקווסט, שתנוהל על ידי שם טוב, ואליה תוכפף יחידה עסקית מתוך החברה הרוכשת.

   

  מהחברה נמסר כי "היכולות של פרוקווסט ואקס ליבריס כוללות מומחיות בתוכן מודפס, אלקטרוני ודיגיטלי וכן פתרונות לניהול ספריות, חיפוש מידע אקדמי וניהול תהליכי מחקר. חיבור היכולות המשלימות הללו יאפשר לפרוקווסט ואקס ליבריס לשפר את המוצרים הקיימים ולהאיץ את החדשנות על מנת לספק מענה מהיר יותר לאתגרים העיקריים העומדים בפני ספריות אקדמיות, כגון תהליכי ניהול נפרדים לתכנים מודפסים, אלקטרוניים ודיגיטליים וניהול ידע בעולם שבו טכנולוגיה, תוכן וסביבת המשתמשים משתנים במהירות. הרכישה צפוייה להיסגר בחודשים הקרובים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים