שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תחקיר: המרוץ של דאעש אחר פצצה גרעינית
  תחקיר של סוכנות הידיעות AP מצא כי ארגוני פשיעה עם קשרים לרוסיה ניסו למכור במולדובה חומרים לייצור נשק גרעיני לקיצונים במזה"ת, בהם דאעש. השנה סוכל ניסיון למכור לארגון הטרור הסוני כמות של צזיום שיכולה להרעיל שכונות שלמות, אך למרות הפשיטות והמעצרים, חלק מהמבריחים יוצאים לחופשי וחוזרים לסורם. "רוצים קונים איסלאמים שיפציצו את האמריקנים"

  המרוץ של דאעש אחר פצצה מלוכלכת    (עריכה: עומר מנדס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בפינה נידחת במזרח אירופה, הרשויות המקומיות והבולשת הפדרלית של ארצות הברית (FBI) סיכלו בחמש השנים האחרונות ארבעה ניסיונות של ארגוני פשיעה עם קשרים לרוסיה למכור חומרים רדיואקטיביים לגורמים קיצוניים במזרח התיכון. כך חושפת היום (יום ד') סוכנות הידיעות AP. בתחקיר מעמיק שפרסמה סוכנות הידיעות עולה כי בפברואר האחרון נעשה ניסיון למכור לארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) כמות של צזיום שיכולה להרעיל שכונות שלמות.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  ארגוני פשיעה בינלאומיים, כמה מהם עם קשרים לסוכנות שירשה את הקג"ב הרוסי, מנהלים שוק משגשג לחומרים גרעיניים במדינה המזרח אירופית הקטנה והענייה מולדובה. כך על פי ממצאי התחקיר. אלא שלמרות הפשיטות המשטרתיות המוצלחות ומעצרי המבריחים לא השיגו את מטרתם: בכירי המבריחים נמלטו ואלה שנעצרו יצאו בזול עם עונשי מאסר קצרים ובכמה מקרים חזרו מהר מאוד לעסקי הברחות הגרעין.

   

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)
  משטרת מולדובה ורשויות המשפט במדינה המזרח אירופית שיתפו את סוכנות AP בתיקי חקירה כדי להראות כמה מסוכן הפך השוק הגרעיני השחור. על פי הרשויות המולדוביות, ההידרדרות בשיתוף הפעולה בין רוסיה לבין המערב גרמה לכך שקשה יותר לדעת אם המבריחים מצאו דרכים חדשות למכור חלקים מהארסנל הרדיואקטיבי העצום של רוסיה - כמות לא ידועה שדלפה לשוק השחור.

   

  "אם יידעו שלא ייתפסו הם ימשיכו להבריח בגלל הכסף הרב"

  "אנו מצפים לעוד מקרים מהסוג הזה", אמר קונסטנטין מאליץ', קצין שוטר מולדובי שחוקר את ארבעת ניסיונות הברחת החומרים לייצור נשק גרעיני. "כל זמן שהמבריחים חושבים שהם יכולים להרוויח כסף רב מבלי להיתפס, הם ימשיכו לעשות זאת", הוא אמר.

   

  באמצעות האזנות סתר, מעצרים מתועדים, צילומים של חומרים לייצור פצצות, מסמכים וראיונות, מצאה סוכנות הידיעות AP פגיעות מטרידה באסטרטגיית המלחמה במבריחים. מהמקרה הידוע הראשון ב-2010 ועד למקרה ההברחה האחרון בפברואר השנה התגלה דפוס פעולה: הרשויות עטות על חשודים בשלבים הראשונים של העסקה, ובכך מעניקות למנהיגי רשת ההברחות הזדמנות להימלט עם הסחורה הגרעינית שלהם - אינדיקציה לכך שהאיום שמגיע מהשוק השחור במזרח אירופה ובבלקן רחוק מלהיות תחת שליטה ופיקוח.

   

  קצין המשטרה המולדובי שניהל את חקירות ההברחות. קונסטנטין מאליץ' מקבל אות הוקרה מנשיא מולדובה ניקולאיה טימופטי (צילום: AP)
  קצין המשטרה המולדובי שניהל את חקירות ההברחות. קונסטנטין מאליץ' מקבל אות הוקרה מנשיא מולדובה ניקולאיה טימופטי(צילום: AP)
  החוקרים המולדובים אינם בטוחים אם החשודים שנמלטו עשו זאת עם החומרים לייצור נשק גרעיני, והם גם לא יודעים אם כנופיות הפושעים, שמחפשות קונים שלרוב נחשבים לאויבים של המערב, הצליחו למכור את החומרים הגרעיניים הקטלניים לקיצוניים בתקופה שבה דאעש הבהיר את כוונתו להשתמש בנשק להשמדה המונית.

   

  פגישות חשאיות במועדוני לילה

  תיקי החקירה שהגיעו לידי AP גילו פגישות חשאיות במועדוני לילה, שרטוטים של פצצות מלוכלכות וחוקר סמוי ששתה כוסות וודקה לפני שנפגש עם מבריחים. מודיעים ושוטר שהתחזה לגנגסטר עם קשרים - שצויד על ידי ה-FBI במכונית "מרצדס-בנץ" - חדרו לכנופיות הפושעים. המשטרה המולדובית שילבה טקטיקות סמויות מיושנות עם ציוד חקירה מתוחכם וחדיש - מגלאי קרינה ועד לבגדים שבתוכם הושתלו מכשירי הקלטה.

   

  המבצע המולדובי לסיכול ניסיונות ההברחה של חומרים גרעיניים למזרח התיכון ולמקומות אחרים יצא לפועל הודות לשיתוף פעולה בין ה-FBI לבין צוות קטן של חוקרים מולדובים, בהם מאליץ', שבמשך חמש שנים הפך מבור מוחלט בנושא השוק השחור המתנהל בחצר האחורית של ארצו למי שהצליח לנהל ארבעה מבצעי עוקץ.

   

  רצה לקנות אורניום במולדובה. ד"ר יוסיף פייסל איברהאים מסודן (צילום: AP)
  רצה לקנות אורניום במולדובה. ד"ר יוסיף פייסל איברהאים מסודן(צילום: AP)
  "בעידן של דאעש, זה מפחיד במיוחד שיש מבריחים אמיתיים של חומרים לפצצה גרעינית שככל הנראה יוצרים קשרים עם רוכשים אמיתיים", אמר מתיו באן, פרופ' מאוניברסיטת הרווארד האמריקנית שעמד בראש מחקר סודי עבור ממשלו של ביל קלינטון בנושא ביטחון הארסנל הגרעיני הרוסי.

   

  החוקר הסמוי, כוסות הוודקה וה"קולונל" הרוסי

  החוקרים המולדובים היו מודעים היטב לתוצאות הקטלניות של תקלה אחת בלבד. מאליץ', שהתחזה לנציג של רוכש חומרים גרעיניים, היה מבוהל מאוד לפני הפגישות עם המבריחים עד שגמא כוסות של וודקה כדי להרגיע את עצביו. במקרים אחרים נרשמו כמה אלמנטים קומיים, כמו למשל בסיפור של ניסיון הברחת הצזיום. מודיע קיים פגישה חשובה עם קונה במועדון לילה יוקרתי שהיה מלא בצעירים ש"נשנשו" סושי.

   

  החוקרים המולדובים סיפרו כי בסיפור של הצזיום הם מצאו בקבוקון שהכיל סוג פחות רדיואקטיבי של צזיום ממה ששיווקו המבריחים בתחילה, שלא התאים להכנת פצצה מלוכלכת. המקרה החמור ביותר נרשם באביב 2011 בעת חקירה של ארגון שנוהל על ידי איש צללים רוסי בשם אלכסנדר אג'נקו המכונה "הקולונל". הרשויות המולדוביות מאמינות שאג'נקו הוא קצין בשירות הביטחון הפדרלי הרוסי (FSB), ממשיך דרכו של הקג"ב. מתווך שעבד עבור ה"קולונל" תועד מארגן מכירה של U-235, איזוטופ של אורניום שיכול לעבור ביקוע גרעיני ולאתחל תגובת שרשרת גרעינית, ושרטוט של פצצה מלוכלכת לאדם מסודן. השרטוטים התגלו בפשיטה על ביתו של המתווך. כך על פי משטרת מולדובה ומסמכים מבית המשפט.

   

  תיאודור צ'טרוס נעצר ושוחרר. "רצה להשמיד את אמריקה" (צילום: AP)
  תיאודור צ'טרוס נעצר ושוחרר. "רצה להשמיד את אמריקה"(צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ראש רשת המבריחים - חבר בשירות הביטחון הפדרלי הרוסי. ה"קולונל" אלכסנדר אג'נקו (צילום: AP)
  ראש רשת המבריחים - חבר בשירות הביטחון הפדרלי הרוסי. ה"קולונל" אלכסנדר אג'נקו(צילום: AP)

  מעצר ולנטין גרוסו בחשד למעורבות בפרשת מכירת הצזיום לדאעש (צילום: AP)
  מעצר ולנטין גרוסו בחשד למעורבות בפרשת מכירת הצזיום לדאעש(צילום: AP)

  מזומנים רבים החליפו ידיים (צילום: AP)
  מזומנים רבים החליפו ידיים(צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  גורמים מולדוביים אמרו שהאזנות סתר שבוצעו לשיחות שניהלו המבריחים חשפו מזימות שנועדו לפגוע בארה"ב.
  בנקודה מסוימת, אחד המתווכים סיפר למודיע שהתחזה לקונה שחשוב מאוד שהאורניום המוברח יגיע לידי ערבים. "הוא אמר למודיע: 'אני ממש רוצה קונה איסלאמי משום שהם יפציצו את האמריקנים'", סיפר חוקר המשטרה המולדובי מאליץ'.

   

  כמו במקרים האחרים, החוקרים עצרו את השחקנים מהדרג הבינוני לאחר חילופי מזומנים ודגימות של חומרים רדיואקטיביים. מנהיג הרשת, "הקולונל", נמלט. השותף שלו תיאודור צ'טרוס, שרצה "להשמיד את אמריקה", נעצר, ישב בכלא ושוחרר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תחקיר: המרוץ של דאעש אחר פצצה גרעינית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים