שתף קטע נבחר

מחר בממשלה: עונשי מינימום למיידי אבנים

שרת המשפטים ממשיכה לפעול נגד מיידוי האבנים ותביא לאישור השרים חוק שייקבע עונש מינימום של 4-2 שנות מאסר ושלילת קיצבאות מהורי ילדים שיורשעו

שרת המשפטים איילת שקד תביא מחר (יום א') לאישור הממשלה את החוק להטלת עונשי מינימום למיידי אבנים. לאחר החמרת הענישה על מיידי אבנים, החוק החדש מיועד להבטיח שאלו המורשעים ירצו עונש מאסר. אלו שיוכח כי הייתה כוונת פגיעה במעשיהם ירצו מינימום ארבע שנות מאסר.

 

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "על רקע התפשטותה של תופעת יידוי האבנים שהפכה חזון נפרץ ממש בתקופה האחרונה, והסיכונים הרבים הכרוכים בה לגוף ולרכוש – הממשלה מבקשת לערוך תיקונים שמטרת עיקרם היא להחמיר את הענישה נגד מיידי האבנים לעבר כלי רכב בנסיעה ולעבר הולכי רגל, על דרך של קביעת הוראת שעה בה יקבעו עונשי מינימום לעבירות הרלוונטיות. כן מוצע כי יישללו גמלאות מהוריו של ילד שהורשע ב'עבירת בטחון' או בתקופה שבה הילד נמצא במאסר עקב ההרשעה".

 

המכונית של משפחת דגן לאחר התאונה ()
המכונית של משפחת דגן לאחר התאונה

 

הטלת עונשי המינימום תחוקק כהוראת שעה לתקופה של שלוש שנים. עונש המינימום יעמוד על חמישית מהעונש המרבי שנקבע לאותן עבירות.

 

בחוק החדש יוגדרו שני מדרגים, כאשר המדרג הבסיסי אוסר על יידוי או ירי של אבנים או חפצים לעבר כלי תחבורה באופן שעלול לסכן את הנוסע או את מי שבקירבתו, או שעלול לעורר פחד או בהלה. על עבירות אלו הענוש המירבי הוא עשר שנות מאסר והעונש המינימלי יהיה שנתיים. המדרג המחמיר, שהעונש המרבי בצידו הוא עשרים שנות מאסר, כולל גם יסוד של מטרה. עונש המינימום יעמוד על ארבע שנים.

 

בעקבות החקיקה שהחמירה באחרונה את עונשי המקסימום על מיידי אבנים, כבר פורסמה הנחיית פרקליט המדינה שי ניצן העוסקת ב"מדיניות האכיפה בעבירות יידוי אבנים". העדכון מדגיש את חומרתה של התופעה, ומנחה לגבי דרכי הטיפול בה במטרה להביא להגברת האכיפה ולהחמרה בענישה.

 

אתמול נפגעו אשתו ושלושת ילדיו של ראש מועצת שומרון יוסי דגן בתאונה בעקבות אבנים שיודו לעבר כביש 60 לכיוון עלי. ארבעת בני המשפחה, ושלושה בני אדם נוספים נפצעו באורח קל. ביום חמישי נער בן 17 נחבל בראשו באורח קל מאבנים שיודו לעברו סמוך לקריית ארבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דור קדמי
שרת המשפטים שקד
צילום: דור קדמי
מומלצים