שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ח"כים ערבים: אלימות מעולם לא הייתה דרכנו

חברי הכנסת הערבים גינו את הפיגוע שביצע מחבל ערבי-ישראלי, אך המשיכו להאשים את הממשלה באחריות למתרחש. טיבי: "אנחנו הקורבן". גנאים: "איומי נתניהו עשו את שלהם". עודה: "שלטון אכזר הוביל לימים נוראים". ליברמן, מנגד: "לא עשבים שוטים, אלא גינה מורעלת"

חברי הכנסת הערבים מאשימים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהסלמה, שתוצאותיה, לדבריהם, ביצוע הפיגוע אמש (א') בגן שמואל על ידי מחבל תושב אום אל-פחם. חבר הכנסת אחמד טיבי אמר כי המפגע הוא החריג, וכי ערביי ישראל תומכים במאבק לא אלים. מנגד, גם ח"כ אביגדור ליברמן התייחס לכך ואמר כי יש להפעיל נגד ערביי ישראל שמתפרעים את אותם חוקים שנועדו לאכוף טרור.

 

בפיגוע בגן שמואל נפגעו ארבעה בני אדם, בהם חיילת במצב קשה ונערה בת 15. המחבל הוא עלא ראיד אחמד זיוד, בן 20 מאום אל-פחם, שהגיע לישראל מתוקף איחוד משפחות של אביו, ומוצאו ליד ג'נין. האירוע גרר גינוי גם מיו"ר הרשימה המשותפת הערבית, איימן עודה, שבחר במקביל לתקוף את הממשלה.

 

"אני מגנה את הפגיעה הנוראית באזרחים. עצם העובדה שיש ילדים מבין הנפגעים שוברת את הלב", אמר עודה. "אנחנו נמצאים בימים נוראים שאליהם הוביל אותנו שלטון חסר אחריות ואכזר, אך זו אינה דרכנו ומעולם לא הייתה. האחריות על המצב האיום הזה היא של הממשלה הזאת וראש הממשלה בראשה. אנחנו נמשיך להיאבק בדרך צודקת על מנת להביא צדק ושלום לשני העמים החיים בארץ הזאת".

 

ח"כ מסעוד גנאים ייחס את האירועים האחרונים גם לקיפאון בתהליך המדיני וגם למתיחות סביב מסגד אל-אקצה. "זה המשך להידרדרות מלפני כמה ימים. התרענו מזה, אבל הצעדים של ממשלת נתניהו סביב המסגד הפכו את דמם של ערביי ישראל להפקר. האיומים של נתניהו ושריו נגד התנועה האיסלאמית ונגד חברי הכנסת מהרשימה המשותפת עשו את שלהם. בנוסף, יש קיפאון מדיני שעליו אחראית ממשלת נתניהו, שלא עוצרת את גל ההסתה".

 

התבצרות והתפרעות בהר הבית. טיבי: "הזהרתי מראש" (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
התבצרות והתפרעות בהר הבית. טיבי: "הזהרתי מראש"(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 

בהתייחסו להיותו של המחבל בגן שמואל מאום אל-פחם אמר גנאים כי עדיין לא הובררה סופית זהותו וכי יש הטוענים כי אביו של הבחור בכלל מגיע מיהודה ושומרון. להשקפתו, האירועים האחרונים שאליהם נחשפו במגזר הערבי, ובהם נטרול המחבלת בעפולה ותקיפת הערבים בדימונה, עלולים לגרור צעירים נוספים במגזר לנקוט אלימות. "אנחנו לא רוצים את ההסלמה הזאת, אנחנו רוצים לעצור את שפיכות הדמים באמצעות ועדת המעקב, כדי שלא כל אחד יעשה מה שהוא רוצה עם הזעם שלו. החלטנו על שביתה כללית ביום שלישי וגם על הפגנה מיוחדת, שבמהלכה יביע המגזר את הכעס שלו בהפגנה המונית. גם הצעירים צריכים להצטרף אלינו ולעשות זאת באופן מאוחד".

 

ח"כ אחמד טיבי ייחס את המתרחש לסוגיית הר הבית ומסגד אל-אקצה. לדבריו, הוא העלה את הנושא בוועדת הפנים של הכנסת והזהיר מפני אינתיפאדה שלישית, אולם איש לא רצה להקשיב לו. "הציבור הערבי, שהוא חלק בלתי נפרד מהעם הפלסטיני, לא יכול להיות אדיש, במיוחד מול תמונות שעולות מהרשתות החברתיות. שני המקרים המקוממים ביותר הם הירי הלא מוצדק על איסרא עבד בעפולה ועל פאדי עלון בירושלים. ברגע הירי הם לא סיכנו איש. היה אפשר לעצור אותם, ממש כמו שעצרו את המפגע היהודי בדימונה או את ישי שליסל החרדי, שדקר שישה אנשים ורצח נערה תמימה במצעד הגאווה".

 

ח"כ טיבי בתהלוכה ברובע המוסלמי בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ח"כ טיבי בתהלוכה ברובע המוסלמי בירושלים(צילום: AFP)

ח"כ איימן עודה. גינוי והתקפה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ איימן עודה. גינוי והתקפה(צילום: דוברות הכנסת)

נטרול המחבלת בעפולה ()
נטרול המחבלת בעפולה
טיבי הוסיף כי הפיגוע ליד גן שמואל אינו מקובל עליו, וכי על הציבור הערבי לנקוט מאבק לא אלים. "אנחנו מיעוט שמצד אחד נאבק למען שוויון וצמצום פערים, מאבק אזרחי, ומצד שני במאבק הלאומי שלנו, אנחנו תומכים במאבקו של העם הפלסטיני שלנו בשטחים שנכבשו ב-67'. כך גם חושבים באום אל-פחם, ברהט, בנצרת ובטייבה", אמר חבר הכנסת. "אנחנו הקורבן, הקייס של הציבור שלנו תמיד צודק. אני בטוח שיש כאלה בימין שישמחו לרקוד על המקרה הזה, נתגבר גם על זה. הערבים מותקפים גם ללא המקרה הזה. אני חושב שהירי ב-13 מפגינים ערבים בהפגנות בשנת 2000 והריגתם בלי להעמיד את ההורגים לדין, הרבה יותר קשה מאשר פיגוע בודד שבוצע על ידי צעיר אחד או שניים, שהם חריג".

 

פרט לח"כים, גם באום אל-פחם עצמה גינו את הפיגוע. "תחילה אני מתנגד לכל פגיעה בחפים מפשע - לא משנה אם מבצע אותה תושב אום אל-פחם, תושב ירושלים, תושב קריית ארבע או תושב דימונה", אמר אחמד מאום אל-פחם. עם זאת, גם הוא - כמו הח"כים - הצביע על אותה סיבה לכאורה: "זה פועל יוצא מההסתה של ראש הממשלה והשרים שמנסים להבעיר את השטח". לדבריו, "אום אל-פחם נמצאת על הכוונת של ליברמן. הוא לא צריך מעשה כזה בכדי להסית נגדנו. המקרה הזה רק מוסיף לו תחמושת".

 

ליברמן עצמו קרא בעקבות הפיגוע להחמיר את הצעדים כלפי "הגינה המורעלת", כלשונו, בקרב ערביי ישראל. "הפיגוע האכזרי שביצע תושב אום אל-פחם מוכיח שוב שהבעיה בקרב ערביי ישראל איננה של 'עשבים שוטים' אלא של 'גינה מורעלת'. מי שאחראי בעיקר להרעלתה הם 'הגננים', קרי חברי הכנסת הערבים", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "על רשויות אכיפת החוק להפסיק עם הסלחנות החוזרת ונשנית ולהפעיל נגד המפגעים-מבפנים הללו, בכנסת ובשטח, את החקיקה הקיימת שנועדה למלחמה בטרור ושאיננה נאכפת כראוי".


פורסם לראשונה 11/10/2015 23:30

 

השתתף בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל זיוד. הגיע במסגרת איחוד משפחות
מומלצים