שתף קטע נבחר

"אתם אנשי הדמים". זחאלקה הוצא מדיון

בדיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת תקף ח"כ ג'מאל זחאלקה את הכוונה להוציא את התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק, והדגיש את התנגדותו לאלימות. השר לביטחון פנים הסביר כי יזם עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה "מספר רב של שינויים ופעולות, קודם כול בירושלים"

ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת הוצא בצהריים (יום ב') מדיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק בנושא "מצב הביטחון האישי בירושלים", זאת לאחר שהרים את קולו ולא נשמע לדברי יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם. בטרם הוצא מהדיון הדגיש זחאלקה כי הוא מתנגד לאלימות. את היוזמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו להוציא את התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק הגדיר "מהלך טיפשי ומרושע". בזמן שהוצא בידי הסדרנים, צעק: "אנחנו לא אנשי הדמים, אתם אנשי הדמים". הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

 

זחאלקה אמר לפני כן: "כואב הלב על המראות שאנחנו רואים וחובתו של כל פוליטקאי לעשות הכול כדי שלא תהיה שפיכות דמים וייפגעו חפים מפשע". הוא קבל: "המשטרה זה העניין השולי. יש במאי. האחריות רובצת לפתחו של בנימין נתניהו, הוא קיבל את ההחלטות והוא יכול לשנות את המצב. הוא יכול לתת דלי מים, כי עד עכשיו הוא שופך שמן. אבל אין פתרון כוחני, רק פתרון פוליטי, רק סיום הכיבוש". הוא התריע, "יש זעם רב על מה שעושה ישראל במסגד אל-אקצה", ואז השר לביטחון פנים גלעד ארדן התפרץ לעברו: "זה שמתו בסעודיה מעל אלף איש לא מעורר זעם? חתיכת צבוע".

 

ארדן התריע בדיון זה כי "האכיפה בירושלים הייתה מכילה ולא יוזמת". הדיון כונס בפתח מושב החורף של הכנסת נוכח רצף הפיגועים הבלתי פוסק בבירה.

 

עוד לפני הדיון אמר השר כי "ההסתה משפיעה על החלטות של יחידים", והכחיש את הטענות כי הסטטוס קוו הופר בהר הבית. "אנחנו בעיצומה של מערכה, של גל טרור. בחזית ניצבים שוטרי משטרת ישראל יחד עם האזרחים התמימים והחפים מפשע. אבל הגל הזה לא פרץ יש מאין", אמר השר. 

 

"לצערי הרב כשאנחנו מסתכלים שנים אחורה, האכיפה בירושלים הייתה יותר מכילה אירועים אלימים ולא יוזמת. לפני כשנתיים פורקו שתי תחנות משטרה. פלוגות מג"ב פוזרו ברחבי המדינה. אני מניח שהייתה כוונה טובה בכך ואולי לא זיהו מגמות מסוימות של הקצנה בכל המזרח התיכון, בתהליכי האיסלאמיזציה הדתית. התהליכים הללו - אנחנו חווים אותם כאן היום. התוצר הוא אותן החלטות של יחידים רבים לבצע פעולות טרור רצחניות", הסביר השר.

 

לפיכך הסביר ארדן כי יחד עם ממלא מקום המפכ"ל "נעשו מספר רב של שינויים ופעולות, קודם כול בירושלים". השר הוסיף: "הפכתי להיות כמעט דוקטור לענייני הר-הבית בעל כורחי. ביקשתי מהמשטרה להוביל בימים הקרובים סיורים מקצועיים לאנשי תקשורת כי אני מזהה שאנשים לא מבינים בכלל על מה הם מדברים". הוא הדגיש כי הסטטוס קוו בהר הבית לא השתנה אלא "לרעת המבקרים היהודים ולא בשום היבט אחר". 

 

מוקדם יותר היום סוכל פיגוע בעיר העתיקה: מחבל ירד מכיוון בית הקברות המוסלמי הצפוני סמוך לשער האריות כשידו בכיסו. לוחמי מג"ב המוצבים במקום חשדו בו והורו לו לעצור לבדיקה ולהוציא את ידו מהכיס. המחבל התקרב לשוטר עם סכין בידו ודקר לוחם מג"ב באפוד והלוחמים הגיבו בירי וחיסלו אותו.

תיעוד הדקירה בשער שכם בשבת ()
תיעוד הדקירה בשער שכם בשבת

ניסיון דקירה בשער האריות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניסיון דקירה בשער האריות(צילום: גיל יוחנן)

לוחמי יס"מ נפצעו בדקירה בשער שכם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוחמי יס"מ נפצעו בדקירה בשער שכם(צילום: גיל יוחנן)
 

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, אמר אתמול כי בכוונת המשטרה להציב מגנומטרים בכניסה להר הבית כדי למנוע הכנסת אמצעי לחימה למסגד אל-אקצה. הוא הוסיף כי מתחילת המהומות נעצרו כ-300 חשודים, "חלקם הם מעצרי שטח וחלקם על בסיס מודיעין. העובדה שהשב"כ והשוטרים יושבים יחדיו מאפשרת לנו לבצע מעצרים איכותיים הרבה יותר", אמר סאו והוסיף כי 37 מיידי אבנים ובקבוקי תבערה נורו על-ידי הכוחות שהשתמשו ברובה רוגר מאז שאושר השימוש בו. 

 

היום אמר סאו כי המשטרה רוצה לייצר הרתעה, אבל אין ברצונה לסגור מקומות ולהגביל את חופש התנועה על ערביי מזרח ירושלים. "המציאות המאוד מסוכנת חייבה אותנו לחדד את הנחיות הפתיחה באש. לגבי ההוראות, חידדנו אותן במקרים של אירועים מסכני חיים ובמצבים כאלה מצופה מהשוטר שהוא יעשה הכול כדי למנוע את הסכנה".

 

בנושא הר הבית אמר סאו בדיון כי "אנחנו משתדלים מאוד לא להכניס כוחות משטרה לתוך רחבת הר הבית. אנחנו לא נכנסים למסגדים, אף שבשבועות האחרונים הופעלה אלימות מתוך מסגד אל-אקצה נגד כוחות המשטרה כולל השלכת שלושה מטענים לעבר הכוחות".

 

 


פורסם לראשונה 12/10/2015 12:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זחאלקה
צילום: עמית שאבי
גלעד ארדן
צילום: עמית שאבי
מומלצים