שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נתניהו: ההנהגה הערבית מסיתה; הרצוג: "לא אהיה מיניסטר בממשלת האין מוצא שלכם"

בפתח מושב הכנסת הבטיח רה"מ כי ממשלתו תכריע את גל הטרור וגם ניסה להרגיע: "משקיעים במגזר בהיקפים אדירים". הח"כים הערבים מהרשימה המשותפת לא נכחו במליאה בנאומו. ריבלין נאם לפניו: "נאבקים בטרור איסלאמי צמא דם". הרצוג תקף את נתניהו ואת השר בנט: "הטרוריסטים הרימו ראש במשמרת שלכם"

  

 

ברקע גל הפיגועים המתמשך נערכה אחר הצהריים (יום ב') במליאת הכנסת ישיבת הפתיחה של מושב החורף. "אנחנו נאבקים בטרור איסלאמי צמא דם", אמר בישיבה המיוחדת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. אחריו נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר בפתח דבריו: "הטרור לא יכריע אותנו, פעם אחר פעם אנחנו אלה שמכריעים אותו. גם את גל הטרור הנוכחי נכריע". חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת יצאו מהמליאה בזמן נאום נתניהו, שהדגיש בדבריו כי ההנהגה הערבית במדינה מסיתה. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג תקף את נתניהו ואת יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט: "דרככם נכשלה". ynet העביר שידור חי מהכנסת.

 

הנשיא ריבלין הזכיר בנאומו את רצח בני הזוג הנקין ואמר: "שוב עמדנו מעל קברים טריים, שבהם נטמנו החיים הצעירים המבטיחים. בקיץ הזה ובחגים האלה שוב לדאבוננו הרגשנו בתהום. שוב הבטנו לה עד העומק של החושך. ועכשיו, גם כשאנחנו עדיין שבורים וכואבים, אנחנו יודעים שמוכרחים להסתובב, כפי שכתבה נעמה הנקין, להמשיך לצעוד קדימה".

 

הנשיא ציין בדבריו כי על כל הצדדים לפעול להרגעת הרוחות, אך יחד עם זאת ציין כי "הטרור הרצחני מבקש להרפות את ידינו, לקבוע את הבניין בפחד ובאימה, אך הם לא יוכלו לנוע. נגדע את ידי הטרור המגואלות בדם, נילחם בטרור ביד קשה ולא נרחם על אכזרים. מדינת ישראל היא מדינת חוק. זה מקור עוצמתה וחוסנה".

 

 

הכיסאות הריקים של כמה מחברי הכנסת הערבים ()
הכיסאות הריקים של כמה מחברי הכנסת הערבים

"נגדע את ידי הטרור". הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
"נגדע את ידי הטרור". הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: דוברות הכנסת)

ריבלין שיבח את כוחות הביטחון ומתח ביקורת על כך שצה"ל פועל בלי תוכנית רב שנתית. הוא אמר עוד כי "לצערנו, אנחנו חיים במציאות של סכסוך עקוב מדם. אין לוחות זמנים ברורים לקץ של זה, מה שברור הוא שהאחריות לחיינו המשותפים כאן, יהודים וערבים, מוטלת על כתפי כולנו. התשתית לכל פתרון שיהיה היא ביסוס אמון משני הצדדים".

 

בנוגע ל"חבית הנפץ" בהר הבית אמר הנשיא ריבלין כי "מדינת ישראל וממשלת ישראל נחושות לשמור ולהגן על הסטטוס קוו בהר הבית, בניגוד לקמפיין המרושע שמנוהל מעזה וגם מתוך מדינת ישראל. ישראל לא מנסה למנוע ממוסלמים להתפלל במקומות הקדושים, כפי שישראל לעולם לא תפגע במסגדים בהר הבית".

נתניהו בנאומו במליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו בנאומו במליאת הכנסת(צילום: דוברות הכנסת)

נתניהו שיבח בנאומו את פעולתם הנחושה של אנשי כוחות הביטחון בנטרול המחבלים וציין לשבח גם את אומץ הלב של האזרחים שסייעו בהשתלטות על המחבלים. "אנחנו פועלים נגד המפגעים בכל החזיתות", אמר נתניהו. "הוריתי על תגבור כוחות מסיבי, הוספנו גדודים ביו"ש, גייסנו פלוגות רבות של לוחמי מג"ב לירושלים ולכל חלקי הארץ. אנחנו לוקחים את היוזמה לידינו, הורסים בתי מחבלים, פועלים נגד מסיתים, מפעילים מארבים ומסתערבים, מבצעים מעצרים, מקדמים שלילת זכויות של מרצחים ופועלים להוציא את התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק".

 

בהמשך דבריו ציין נתניהו את חידוד הוראות הפתיחה באש נגד מיידי בקבוקי תבערה ואבנים ואמר כי "מה שמנחה אותנו זה הכרה עמוקה שאנחנו נאבקים מאבק צודק. ידענו פיגועי טרור לפני ואחרי הקמת המדינה. צריך להבין אחת ולתמיד: הטרור אינו נובע מתסכול בשל היעדר התקדמות בתוכנית המדינית. הטרור נובע מהרצון להשמיד אותנו. זה היה המניע לטרור בימים הראשונים של הציונות – וזה המניע שלו גם בימינו אנו".

 

נתניהו כינה את הטענות על הפרת הסטטוס קוו בהר הבית "שקריות" וציין כי "ממשיכיו של חוסייני טוענים היום בעזות מצח שליהודים אין בכלל קשר למקום הזה. הם אומרים שהיהודים מלכלכים ומטמאים את ההר. הם חוזרים שוב ושוב על השקר שיש לנו כוונה להרוס את מסגד אל-אקצה או לשנות את הסטטוס קוו במקום. שקר מוחלט. בדיוק להפך: אנחנו מחויבים לשמירת הסטטוס קוו בהר הבית. אנחנו שומרים בקפדנות על המקומות הקדושים".

 

בעניין הטענות לסילופים מתח נתניהו ביקורת על ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) שאמר בנוגע לבני הזוג הנקין שנרצחו בפיגוע כי "הם מתנחלים, הם לא חפים מפשע". נתניהו ציין כי "לצערי, בתחומי מדינת ישראל לא רק התנועה האיסלאמית מסיתה ואני חושב שאי אפשר לטפל בזה בלי לומר את הדברים".

 

נתניהו אמר עוד בהקשר זה כי "גל הרציחות האחרון גבה את חייהם של זוג הורים צעירים, נעמה ואיתם הנקין ז"ל. הם נטבחו לנגד ילדיהם הקטנים. אחד מהיושבים פה, החברים בבית הזה, אמר: 'הזוג הנקין הם מתנחלים. אתה לא יכול להתייחס אליהם כאזרחים חפים מפשע'. מה זה אומר? שמותר לרצוח אותם? שמותר לרצוח את נחמיה לביא ואת אהרון בניטה? ומאות אלפי אזרחי ישראלים? מי שאמר את זה זה חבר הכנסת גטאס".

 

נתניהו פנה בנאומו לערביי ישראל ואמר כי "אתם הרי רואים, ישראל היא המקום היחיד השקט הנורמלי בכל האזור. אתם רואים מה קורה למוסלמים ולנוצרים במרחב. מה קורה למדינות שהידרדרו למלחמות דת ואזרחים. אנחנו נעמוד בכל אתגר. אבל אני קורא לכם: הוקיעו את הקיצוניות מתוככם. כפי שאני אומר זאת לאזרחים היהודים במדינת ישראל. אנחנו משקיעים במגזר בהיקפים אדירים".

 

נתניהו הוסיף: "אני פונה לערביי ישראל, אזרחי המדינה, ואומר: האם תלכו אחרי הנהגה שמסיתה, שמגיעה לאבסורד של אנשי בל"ד הקומוניסטים שמאחוריהם שובל של דגלי דאעש? הנהגה שמבקשת לפורר את המדינה? או שתלכו לדרך של דו קיום ושלום, נאמנות למדינה שאתם חלק ממנה? כי אי אפשר להחזיק את החבל משני קצוות. אי אפשר ליהנות מכל העולמות, גם ליהנות מהזכויות הדמוקרטיות בישראל וגם לחתור נגד אותה מדינה. אני מבקש מכם בחרו בדרך הנכונה, בדרך האמת בדרך הדו קיום. אין ברירה אחרת. אנחנו נעמוד בכל אתגר. אבל הדבר הזה חשוב לכם, לילדיכם, לכולנו".

 

בהמשך סקר נתניהו את מעורבות האיסלאם הקיצוני במדינות אחרות באזור ואמר כי "מאות אלפים נטבחים מעבר לגבולנו". ראש הממשלה שב והדגיש את מורת רוחו בנושא האיראני ואמר כי "איראן מרחיבה את פעולותיה בסוריה. ברגע זה, ממש ביום הזה, אלפי חיילים איראנים מגיעים לסוריה, לא רחוק מגבולנו הצפוני. לא נאפשר לאיראן להעביר נשק קטלני לחיזבאללה משטח סוריה, או לפחות נעשה כל שביכולתנו לסכל זאת".

 

הרצוג: "סכין בגבם של אזרחי ישראל"

אחריו עלה לנאום יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג. "זוהי עת סערה גדולה לישראל, זוהי עת סערה גדולה לישראל", אמר הרצוג בפתח נאומו ושיבח את פעולות כוחות הביטחון. הוא גם קרא לאחריות מצד חברי הכנסת הערבים והיהודים וביקש "להפסיק להסית, להדיח, להפסיק לשקר". בהמשך גם ביקש הרצוג "לפרק" את ארגוני הימין הקיצוני "לה פמיליה" ו"להב"ה" וכן את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית.

 

אחר כך עבר הרצוג לתקוף ישירות את ראש הממשלה נתניהו ואת שר החינוך בנט. "אדוני ראש הממשלה בפועל בנימין נתניהו, אדוני זה המייעד את עצמו לראשות הממשלה בנט. זה שש שנים וחצי מר נתניהו ושנתיים וחצי מר בנט, אתם מובילים את ישראל בדרך שבה אתם מאמינים. איך אתה אומר נתניהו כל השנים? 'אני מנהל את הסכסוך'. זה שנתיים וחצי מר בנט אתה שותף להובלת ישראל בדרך שבה אתה מאמין. איך התרברבת 'צריך ללמוד לחיות עם הסכסוך כמו רסיס בישבן'".

 

הרצוג הוסיף בהקשר זה כי "הסכסוך, רבותיי ראשי הממשלה בפועל וזה המיועד, הסכסוך שאתם מנהלים בשנים האחרונות בדרככם, על פי אמונתכם, על פי האידיאולוגיה שלכם, הפך לסכין בגבם של אזרחי ישראל. סכין בגבם של אזרחי ישראל בכל חלקי הארץ הזו. אתם, שהבטחתם להיות מר ביטחון ושר ביטחון, כשלתם. הטרוריסטים השפלים הרימו ראש במשמרת שלכם".

יו"ר האופוזיציה הרצוג (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר האופוזיציה הרצוג(צילום: דוברות הכנסת)

על רקע ההתרחשויות בהר הבית הרצוג פנה לנתניהו ואמר: "הזהרתי אותך ואת הציבור לפני חודשים שצריך 'לקרר' את הר הבית.

קראתי לכבד את פסיקות הרבנים הראשיים מדורי דורות בעניין זה. תבעתי ממך, יחד עם מנהיגי האופוזיציה, יוזמה שתרתום את המדינות המתונות באזור לברית נגד האיסלאם הרדיקלי. הזהרתי אותך, כמו רבים אחרים, אבל אתה מעדיף, חודשים ארוכים, לא לשמוע את הקולות. להמשיך לטמון את הראש בחול. לדבר ולא להקשיב".

 

יו"ר האופוזיציה חזר על דרישתו לפעול בשיתוף פעולה עם מדינות ערביות מתונות כדוגמת מצרים, ירדן, מרוקו ומדינות המפרץ, ואמר: "הזהרתי אתכם שהטרור הזה הוא אויב של שכנותינו, לא פחות משהוא אויב שלנו. אצלם עורפים ראשים, אצלם מוצאים הדאעשים כופרים, בנו רואים הקיצונים האיסלאמיים אויבים – ודוקרים. ברית אזורית כזו היא הזדמנות נדירה שאני קורא לה כבר חודשים".

 

עוד אמר הרצוג כי "מה שאתם מציעים, זוהי מצדה. זה 'לנצח תאכל חרב'. העתיד שאתם מציעים לישראלים הוא האין עתיד של הסיקריקים שהביאו עלינו את חורבן הבית. לא עתידם של אזרחי ישראל, בטוחים בארצם. העתיד שאתם משרטטים לילדינו ולנכדינו זו מלחמת דמים ואש עד הסוף המר, כמו במצדה. אתם מחזירים את ילדינו וחיילינו ושוטרינו ללב לבן של הקסבות של שכם וג'נין וטול כרם. אנחנו לא רוצים ולא מסכימים שסופנו יהיה הסוף של מצדה. אנחנו רוצים עתיד. אנחנו רוצים חיים. אנחנו מתעקשים לנסות שוב ושוב ושוב ושוב - לעשות את הבלתי אפשרי". הרצוג דחה שוב את האפשרות שמפלגתו תיכנס לממשלת נתניהו.

 

ליברמן: "ביטחון משיגים ביד ברזל"

מוקדם יותר ביקש יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, להעביר מסר לנוכח גל הטרור. "ביטחון משיגים ביד ברזל ולא בתחנונים, הממשלה מנסה לקנות את השקט", האשים ליברמן. הוא קרא "להפסיק להחזיק את אבו מאזן באופן מלאכותי". הוא אמר שיגיש מחר חוק עוקף בג"ץ כדי למנוע התערבויות בהחלטות של ועדת הבחירות המרכזית, כמו בהחלטה לאפשר לחנין זועבי להתמודד.

 

הוא קרא להנהיג עונש מוות למחבלים ולהפסיק העברת מאות מיליונים לרשות הפלסטינית של אבו מאזן. "הכספים הולכים לקצבאות לרוצחים שמקבלים עד 14 אלף שקלים מדי חודש", ציין. הוא דיבר בין היתר על

ההסתה בכלי התקשורת של הרשות הפלסטינית ושל פתח, "איגוד עורכי הדין הפלסטיניים העניק ד"ר של כבוד לרוצח של נחמיה לביא ואהרן בנט שנרצחו בעיר העתיקה.

 

"בדרך לכאן שאלו אותי כמה מהעיתונאים הנמצאים כאן בחדר במה בעצם אנחנו לא מסכימים עם הממשלה, מה השוני בעמדות. אני חייב לציין שהשוני מהותי. אני חושב שבמקום שהממשלה תשיג ביטחון בטווח הארוך, היא מנסה להשיג שקט בטווח הקצר. זה מהותי. אני חושב שצריך להתלכד כל עם ישראל סביב העמדה הזו, להחזיר את הביטחון. את כל שאר הנושאים אפשר לדחות לשלב מאוחר יותר".


פורסם לראשונה 12/10/2015 14:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
נתניהו במליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים