שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

שביתה כללית במגזר: "היחס אלינו - כמו לדאעש"

בתי הספר, העסקים ומוסדות הציבור במגזר הערבי לא ייפתחו היום, בעקבות השביתה שעליה הכריזה ועדת המעקב . צעירים מאיימים: "נפגין עד שחרור המסגד". בירושלים תתקיים הערב עצרת המונית של הימין למיגור הטרור

 

הפגנה בנצרת בסוף השבוע (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הפגנה בנצרת בסוף השבוע(צילום: חסן שעלאן)

 

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתת כללית היום (ג') של המגזר כאות הזדהות עם המאבק נגד מה שהם מכנים "המדיניות של ישראל באל-אקצה". השביתה אמורה לכלול את בתי הספר, מוסדות הציבור ובתי העסק ביישובים הערביים. אחר הצהריים תתקיים הפגנה המונית בסכנין, שאליה צפויים להגיע אלפי אנשים.

 

יום של טרור בירושלים:

 

צעירים ערבים תושבי הצפון ששוחחו עם ynet איימו שהם מתכוונים להמשיך להפגין, לחסום כבישים ולהבעיר צמיגים "עד שישחררו את מסגד אל-אקצא".

 

רעול פנים שהשתתף גם היום בהפרות סדר אמר: "השוטרים יורים באנשים חפים מפשע, כמו אסראא זידאן תאופיק שנורתה בעפולה, פאדי עלון בירושלים והנערה שנורתה היום בצהריים. מתייחסים אלינו כמו לדאעש. ישראל היא המדינה הטרוריסטית".

 

חלק מבעלי העסקים בערים המעורבות עשויים לקחת חלק בשביתה, אבל נציג הסוחרים בעכו, האני אסדי, אמר ל-ynet: "אנו מכבדים את החלטת ועדת המעקב אבל לא מחייבים את בעלי העסקים לסגור או לפתוח. כל אחד מחליט לפי שיקול דעתו".

 

- בפייסבוק ישנה התארגנות של יהודים שמתכוונים להחרים בעלי עסקים ערבים.

"זה פורסם על ידי מסיתים שרק מנסים לקלקל את היחסים בין ערבים ויהודים. אנחנו חיים עם יהודים בעיר העתיקה ויום יום שותים קפה ללא שום בעיות. הקיצוניים מנסים להבעיר את האווירה הטובה. בצעד הגזעני שלהם הם מראים כמה הם טיפשים. הם לא ירתיעו אותנו כי אנחנו לא דופקים חשבון לאף אחד אלא רק לאלוהים. כולנו מקווים שהגל הזה יעבור והתיירות והביטחון יחזרו שוב ויהיה שלום".

 

 

מנגד, העיתונאי שאהין נסאר מחיפה דווקא טוען שרבים מבעלי העסקים בעיר חוששים מהאיומים הללו: "חלק גדול מהקליינטורה שלהם הם תושבי העיר היהודים. כמו בכל מצב של תסיסת רוחות בגלל המצב הביטחוני, עולות הקריאות לסנקציות על האזרחים הערבים. חלק מבעלי העסקים קיבלו איומים בסנקציות אם יסגרו את עסקיהם מחר וישתתפו בשביתה. זאת גזענות לשמה. לכל אדם יש זכות להחזיק בדעותיו הפוליטיות, וקריאות כאלה הן איום על דמוקרטיה שישראל מתהדרת בה. בעלי העסקים רוצים שהמשטרה תחקור מי האחראים להפצת האיומים האלה".

 

מצפים לרבבות בעצרת הימין

בערב תתקיים מול בית ראש הממשלה עצרת ימין שתעמוד בסימן "ישראל מאוחדת במלחמה בטרור", ובמסגרתה יקראו המשתתפים למיגור הטרור ולחיזוק ההתיישבות. העצרת מהווה נקודת שיא במחאה שהתחילה מיד לאחר הלווייתם של בני הזוג הנקין. ההחלטה על קיום העצרת הגיעה לאחר דיונים ארוכים שהתקיימו בנוגע לדרכי המאבק ולאופיו. מאז רצח בני הזוג הנקין שובתים ראשי הרשויות ביהודה ושומרון מול ביתו של ראש הממשלה, במאהל שהקים ראש מועצת שומרון, יוסי דגן.

אוהל המחאה של יוסי דגן מול בית ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אוהל המחאה של יוסי דגן מול בית ראש הממשלה(צילום: גיל יוחנן)

דגן ציין כי עד שהממשלה לא תעמוד בדרישותיו - בין היתר להפשרת הבנייה ביהודה ושומרון - הוא לא מתכוון לעזוב את אוהל המחאה שהקים מול בית ראש הממשלה.

 

בין היתר צפויים לנאום על הבימה יהודית דסברג וחנה הנקין, ששכלו את ילדיהן ובני זוגם בפיגועי ירי. דסברג שכלה את בתה אפי וחתנה ירון אונגר בפיגוע ירי בשנת 1996, והנקין, שכלה את בנה איתם וכלתה נעמה בפיגוע ירי ליד איתמר. בשני הפיגועים שהו ילדי בני הזוג ברכב ויצאו ללא פגע.

 

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה ציין כי הוא מצפה שלעצרת יגיעו רבבות בני אדם מכל המגזרים: "זוהי עצרת כלל ישראלית שבה כולנו מתאחדים נגד הטרור. לטרור אין כתובת ואין אבחנה בין דם לדם".

 

בתוך כך, קרא בימים האחרונים הרב חיים דרוקמן, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, לכלל הציבור להגיע לעצרת: "בימים קשים אלו, שבהם משתולל הטרור ברחבי ארצנו, נתייצב לעצרת המונים לחיזוק מלחמתנו בטרור הרצחני. נבוא בהמוננו לעצרת, כי בנפשנו הדבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
הפגנות בנצרת בסוף השבוע
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים