שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הכתובת על הקיר: כך נשמע המחבל לפני שנה

עלאא אבו ג'מל מג'בל מוכבר שיבח את הטבח בבית הכנסת בהר נוף, שביצעו בני דודיו. "זה דבר רגיל, שמחנו", אמר אז מול מצלמת ynet. מעסיקיו בבזק הסבירו היום שלא היה סימן מוקדם לכך שירצח יהודי בפיגוע דריסה

שיבח פיגוע מול המצלמות, עבד ב"בזק" - והיום רצח יהודי : עלאא אבו ג'מל, תושב ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים שדרס היום (ג') למוות את ישעיהו קרישבסקי בשכונת גאולה בירושלים וחוסל, הוא קרוב משפחתם של המחבלים שביצעו לפני כשנה את הטבח בבית הכנסת בהר נוף. אחרי אותו פיגוע, התראיין גם למצלמות ynet והלל את המרצחים. למרות זאת, המשיך לעבוד כרגיל.

 

 

 

אבו ג'מל נהג היום ברכב חברת "בזק" שבה עבד ופגע בתחנת אוטובוס. הוא יצא מהרכב עם סכין בידו ופגע באזרחים. גבר כבן 40 נרצח וגבר נוסף, גם כן כבן 40, במצב בינוני עד קשה. המחבל נורה למוות.

 

בנובמבר אשתקד טען אבו ג'מל ביחס לפעולה הרצחנית של בני דודיו עודאי ורסאן כי "זה דבר רגיל שניתן לצפות לו מכל אדם שיש לו אומץ ותחושת שייכות לעמו ולאיסלאם. המעשה הזה התרחש בגלל הלחצים של ממשלת ישראל הכובשת נגד העם הפלסטיני ובירושלים באופן כללי והפגיעה הממושכת במסגד אל-אקצה".

 

"הגבנו בקריאות שמחה כשקיבלנו את ההודעה על מותם", הוא העיד אז על הפיגוע שבו נרצחו ארבעה מתפללים. "אנשים כאן חילקו ממתקים לאורחים שהגיעו לבקר אצלנו והייתה שמחה למען השהידים". 

 


רכב "בזק" של אבו ג'מאל בזירה, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
רכב "בזק" של אבו ג'מאל בזירה, היום(צילום: AP)
 

לפי משפתו של אבו ג'מל, הוא עובד בבזק כמה שנים. בעקבות הפיגוע היום, בחברת בזק הדגישו כי לא נראה כל סימן מוקדם ולא נצפה כל שינוי בהתנהגותו של העובד שיכלו להעיד מראש על פעילותו החבלנית הנפשעת. טרם ידוע אם זומן בעקבות דבריו לחקירה בשב"כ או במשטרה אך בדומה לאלפי פלסטינים שנושאים תעודת זהות כחולה וחיים במזרח ירושלים, גם הוא מוגדר "ללא רקע ביטחוני" אף שתמך פומבית בטרור.

 

מבזק נמסר בתגובה: "בזק פועלת על פי הנחיות גורמי הביטחון ובהתאם לכללים הקבועים בחוק בכל הנוגע להעסקת עובדים. העובד המדובר והרקע שלו נבדקו ואושרו על ידי גורמי הביטחון הרלוונטיים. החברה לא קיבלה כל הנחיה לגבי המשך העסקתו".

 

אחד מקרובי משפחתו אמר היום שראה אותו לאחרונה ביום שהגיעו כוחות שוטרים וחיילים להרוס בית בשכונה (את בית אחד המחבלים מהר נוף). כמעט כמו בכל פיגועי הדריסה, במשפחה בטוחים שזו הייתה רק "תאונת דרכים". לדברי הקרוב, "מדובר באדם מכובד, נשוי פלוס שלושה ילדים".

הפוסט של המחבל מארמון הנציב (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
הפוסט של המחבל מארמון הנציב(צילום: מתוך פייסבוק)

 

"אם רוצים להרוס את הבית שלי - שיהרסו"

במקביל לאותו פיגוע התרחש פיגוע נוסף, באוטובוס בשכונת ארמון הנציב. שני ישראלים נרצחו שם. אחד מהמחבלים, בהא עליאן, פרסם לפני שנה פוסט בפייסבוק וכותרתו "עשרת הפקודות של השהיד".

 השהיד, כך נכתב, "צריך לצוות לפני מותו שאף ארגון לא יקבל אחריות עליו משום שמותו הוא למולדת ולא לפלגים", וגם "לא רוצה פוסטרים שיפארו אותו משום שהוא אינו רוצה שהזיכרון שלו יישאר בדמות פוסטר שתלוי על גדרות ברחוב".

 

עליאן ביקש: "אל תזרעו שנאה בלבו של הבן, תנו לו לגלות לבד את מולדתו ולמות למען מולדתו ולא למען נקמה על מותי. אם רוצים להרוס את הבית שלי - שיהרסו. האבן לא יקרה יותר מהרוח שברא אלוהים. אל תהיו עצובים מזה שאמות אלא ממה שיקרה איתכם אחרי שאמות. נתראה בגן עדן".

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים