שתף קטע נבחר

האם המצב הביטחוני משפיע על שוק הנדל"ן?

גורמי נדל"ן מספרים על האטה במשרדי המכירות בעקבות המצב: "גל הטרור מזכיר לציבור שמגורים בעיר מעורבת יכולים להיות נפיצים בתקופות מסוימות". האם יש השפעה גם על מחירי הדירות ועל מועד מסירתן? בדקנו

מצב ביטחוני רגיש עלול לגרום להשלכות במגוון תחומים, בין היתר גם בתחום הנדל"ן. בשנה שעברה בעקבות מבצע "צוק איתן" נעצרו עסקאות מכירת דירות בערי הדרום, והקיפאון שגם כך נרשם באותה תקופה בשוק העמיק. גל הטרור האחרון מעורר הדים גם הפעם בקרב גורמי הנדל"ן, שחלקם מספרים על ביטולי פגישות במשרדי המכירות ועל ירידה דרסטית בכמות הפונים למטרת רכישת דירה. 

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן  של ynet:

עלייה של 63% במכירת דירות מתחילת השנה

הסכם גג בבאר שבע: 20 אלף דירות ב-5 שנים

שיא של 18 שנה במספר הדירות בבנייה 

 

כך, למשל, ליאור רוט, מנכ"ל חברת משגב לשיווק מתחמי מגורים, יודע לספר על האטה בשוק בעקבות המצב, ומעריך כי היא תוביל לירידה זמנית של 2%-3% במחירי הדירות. "בעקבות ההתחממות הביטחונית יש ירידה במחירים", הוא אומר, "אם כי ניתן ללמוד מההיסטוריה שהמחירים חוזרים לעלות תוך זמן קצר, כפי שקרה לאחר צוק איתן, עופרת יצוקה והאינתיפאדה השנייה".

 

שייקה נפחא, סמנכ"ל בחברת אפי קפיטל, מסכים עם חלק מהדברים. "באזורים הרגישים מרגישים הרבה פחות תנועה במשרדי המכירות באופן טבעי", הוא מציין, "בירושלים אנשים אומרים לנו שהם מעדיפים לחכות עד שיירגע המצב הביטחוני - ואז יחזרו להתעסק עם דירות. מנגד, באזורים שלא הושפעו מהמצב אנחנו לא רואים שינוי והשוק עובד כרגיל".

שכונת גילה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שכונת גילה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

"המצב הביטחוני מזכיר לציבור שמגורים בעיר מעורבת ובאזורי החיכוך יכולים להיות נפיצים בתקופות מסוימות", מוסיף שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי. לדבריו, "תזכורת זו מורידה את הביקושים - אך לטווח הקצר בלבד. ביישובים ביהודה ושומרון אני מאמין שהביקושים צונחים שכן החיכוך חזק יותר. העדנה לה זכו שיווקים בחלק מייושבי יו"ש תיפסק לדעתי לפרק זמן די ארוך".

 

דחייה של 3 חודשים במסירת דירות

אורית גבאי, מנהלת השיווק בקבוצת גבאי, מודה שבמשרד המכירות של החברה בראש העין לא חל כל שינוי בביקושים. "למרות שהעיר סמוכה לאזור השומרון, זיהינו דווקא עלייה מסוימת בכמות הפניות בשבוע האחרון, כנראה בגלל שנגמרו החגים", היא אומרת. באשר למחירים, היא מדגישה כי "גם אם תורגש בהמשך האטה במכירות במקומות מסוימים, לאחר שהמצב יירגע ורוכשים שבחרו להמתין על הגדר יחזרו בבת אחת לשוק - המחירים עוד עשויים לעלות".

 

"הרוכשים לא מקפיאים החלטה של רכישת דירה בגלל המצב הביטחוני", מחזקת את הדברים רחל מלכה, מנכ"לית ובעלי חברת מעוז דניאל, "האמת היא שבימים האחרונים אנחנו מקבלים פניות ממשקיעים מחו"ל שדווקא בגלל המצב רוצים להשקיע בנדל"ן בישראל. לא מעט משקיעים מטעמים ציוניים רוצים לחזק את מדינת ישראל, ובתקופות מתוחות מבחינה ביטחונית הם בוחרים להשקיע בנדל"ן כאן כדי להעביר מסר של חיזוק ההיאחזות בקרקע".

 

ניב רום, סמנכ"ל ייזום ושיווק בקבוצת כנען, מתייחס גם הוא לסוגיית המחירים דווקא בעתות חירום. "אנחנו לא מרגישים האטה במשרדי המכירות ויש לקוחות שמבינים שהמצב דווקא יעלה את מחיר הדירות. בתקופה הזו חלק מפועלי הבניין מהרשות הפלסטינית אינם מגיעים לאתרי הבנייה, מה שתוקע פרויקטים. אם המצב הזה יימשך ייווצר מהר מאוד מחסור בדירות, שיגרום לעליית מחירים".

 

גם עפרה חדד, סמנכ"לית בחברת יורו ישראל, מזהירה מפני עיכוב בסיום פרויקטי בנייה. "כבר היום אנחנו יודעים שהמצב הביטחוני ייתן את אותותיו, ותהיה לו השפעה על לוחות הזמנים. הפועלים חוששים לעבוד עד מאוחר, ויש רבים עם אישור עבודה שחוששים לצאת לעבוד ולהיכנס לעימותים. זה משפיע על קצב העבודה ועל איכותה. נכון להיום, אנחנו כבר מדברים על דחייה של 3 חודשים במסירת דירות, מכיוון שמעבר לפועלי הבניין מדובר גם בדחיות צפויות מצד ספקי דלתות, אלומיניום וכו', שגם הם תלויים בפועלים הללו וצריכים לדחות הרכבות".

 

מצוקת שוכרי הדירות בישראל - מוזמנים לצפות בכתבה: 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים