שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  732 אלף שקל קנס לבתי זיקוק על זיהום הקישון

  ב-2010 הזרימה בז"ן נוזלים מזוהמים לנחל הקישון לאחר שהתרשלה בתחזוקת מיכלי האגירה המיועדים לקליטת מי גשמים. שנה לאחר מכן המקרה חזר על עצמו. בז"ן: "השקענו עשרות מיליונים כדי להימנע מאירועים כאלה בעתיד"

  בתי זיקוק לנפט נקנסה ב-732,500 שקלים, לאחר שבית המשפט השלום בחיפה הרשיע את החברה ובכירים בה בזיהום מקורות מים ואחריות להזרמת שפכים לנחל קישון ולים בשני אירועים שונים.

   

  מכתב האישום, שהגיש המשרד להגנת הסביבה נגד בז"ן, עולה כי בשנת 2010 החברה הזרימה נוזלים מזוהמים לנחל הקישון לאחר שהתרשלה בתחזוקת מיכלי האגירה המיועדים לקליטת מי גשמים. המיכלים לא נוקו ולא רוקנו והכילו שפכים מזהמים, שמקורם בתקלה במערכת טיהור השפכים.

   

  בתי הזיקוק במפרץ חיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  בתי הזיקוק במפרץ חיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  מי הגשמים גרמו לכך שהשפכים המזוהמים זרמו לנחל הקישון במשך שעות ארוכות ובניגוד לחוק. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי מדובר בעשרות אלפי מ"ק של נוזלים המזוהמים בשמנים, בקולי צואתי ובחומרים שונים שגרמו לזיהום סביבתי חמור של הנחל וזרמו לים.

   

  בסיור שגרתי במפעל הבחינה מפקחת של המשרד להגנת הסביבה בהזרמה מצינור אל הנחל ובכתמים שחורים שהופיעו במי הנחל. רק לאחר הוראה מפורשת מרשות נחל הקישון ומאגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה החלה החברה לערוך פעולות למניעת התפשטות הזיהום. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי חברת בז"ן לא נערכה כראוי גם לחורף 2011 והאירוע חזר על עצמו עם בוא הגשמים. בהיעדרה של יכולת שאיבה הולמת, ובשל קיומם של שפכים מזוהמים במיכל, הלך המיכל והתמלא ובז"ן הזרימו לנחל שפכים מזוהמים במשך כ-24 שעות לפחות, בכמות של עשרות אלפי מ"ק, כשהם עכורים מאד ומזוהמים ביותר.

   

  בנוסף לקנס שיועבר לקרן למניעת זיהום ים. החברה חתמה על התחייבות כספית של 1.4 מיליון שקל להימנע מלעבור על אחת מהעברות בגינן הורשעה למשך שנתיים .

   

  בחודש יולי האחרון הגיש המשרד להגנת הסביבה כתבי אישום נגד שלושה מפעלים בבעלות קבוצת בז"ן. המפעלים גרמו לזיהום אוויר בין השנים 2010-2013, התעכבו בהתקנת אמצעים להפחתת פליטות ממיכל אחסון, נמנעו מלטפל בפסולת מסוכנת והפרו צווים לפינוי רעלים.

   

  תוכנית המשרד להגנת הסביבה להפחתת הזיהום בחיפה    (צילום: ירון שרון)

  תוכנית המשרד להגנת הסביבה להפחתת הזיהום בחיפה    (צילום: ירון שרון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בתחילת השנה הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נוסף נגד בז"ן בשל זיהום של נחל גדורה הנשפך אל הקישון.

   עשרות אלפי ליטרים של ביוב זרמו לנחל בעקבות ניסיון רשלני לטפל בזיהום מדלק שדלף מצינור לא תקין של החברה.

   

  מבז"ן נמסר בתגובה: "מדובר באירועים שהתרחשו לפני למעלה מארבע שנים, שבהם הוזרמו לקישון - בעקבות אירועי גשם חזק וממושך - תשטיפים שלא טופלו במלואם וזאת מאחר שבהיקף הגשמים החריג והאמצעים שהיו קיימים בידי בז"ן, לא ניתן היה לאגור אותם. מאז האירועים המדוברים, הגדילה קבוצת בז"ן את שטח איגום מי הגשמים ונערכה עם אמצעים מתאימים נוספים וכמו-כן החלה, בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, בהקמת מערכת להפרדת מי גשם וניקוז של אזורים מנהלתיים מאלו של אזור המתקנים, בעלות של עשרות מיליוני שקלים, במטרה להימנע מאירועים כאלה בעתיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים