שתף קטע נבחר

ציון נכשל. ישראל שוב הפסידה בהסברה

רק אחרי שבועיים של גל טרור כינס ראש הממשלה נתניהו, שמשמש גם כשר חוץ, מסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה. שרים בקבינט מתחו ביקורת: "שוב חטפנו בעולם ולא הצלחנו להעביר את מצבנו". שר בכיר: "לא נעשתה עבודה רצינית". משרד רה"מ: "פועלים בכמה זירות ומשתילים מסרים"

 

השעון המעורר צלצל מאוחר מדי: כשבועיים מאז שהחל גל הטרור כינס אמש (יום ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו  עיתונאים מכלי תקשורת בינלאומיים, ופרס בפניהם את עמדותיו בנוגע לגל הטרור הנוכחי ובעיקר להסתה ולשקרים שמפיץ לדבריו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. אלא שלטענת שרים בקבינט המדיני-ביטחוני, ההסברה הישראלית שוב נכשלה בהתמודדות עם התקשורת הבינלאומית ולא הצליחה להטות את הכף לטובת ישראל.

 

השרים מתחו ביקורת על ההתנהלות בנושא ההסברה, וסיפרו כי לא התנהל אף דיון בנושא במסגרת הקבינט. מעבר לכך, גם את ההכחשה לנאום השקרי אמש של אבו מאזן שבו טען כי המחבל אחמד מנאסרה (13) "הוצא להורג", לקח להסברה הישראלית שעות ארוכות כדי לפרסם ולנסות לתקן.

 

לצפייה במצגת של משרד החוץ לתקשורת הזרה - לחצו כאן

 

חושף את שקריו של אבו מאזן בפני התקשורת הבינלאומית. נתניהו, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חושף את שקריו של אבו מאזן בפני התקשורת הבינלאומית. נתניהו, הערב(צילום: AFP)

יו"ר הרשות טען כי הנער הפלסטיני, אחד משני מבצעי הפיגוע ביום שני בשכונת פסגת זאב בירושלים, "הוצא להורג" על ידי כוחות הביטחון, ואף נופף בתמונת המחבל הצעיר שרוע על הכביש, אך שכח להזכיר בנאומו כי הנער חי ואושפז בבית חולים בישראל. אתמול נחשף שקר נוסף של אבו מאזן, לאחר שבגרסה האנגלית של נאומו שהפיץ אש"ף שונה הניסוח מ"הוצאה להורג" ל"ירי בדם קר".

 

רק אתמול בצהריים הופצו לתקשורת תמונותיו של המחבל בן ה-13 חי, נושם ומקבל טיפול בבית החולים הדסה עין כרם בבירה. "אין מה לומר, שוב נכשלנו", ציין שר בקבינט. "ישראל שוב חוטפת בכל העולם ולא מצליחה להבהיר את מצבה בגל הטרור הנוכחי. כל כך הרבה מומחים יש בתחום הזה, אבל שום דבר לא טופל כראוי".

 

שר בכיר אמר בהתייחסו לנושא כי "בשורה התחתונה, למרות הנסיבות והקשיים, ההסברה הישראלית שוב לא עובדת. יש גם נסיבות אובייקטיביות, אך אין ספק שאנחנו נראים כמו שאנחנו נראים בעולם משום שלא נעשתה עבודה רצינית כדי להראות לעולם את השקרים ואת ההסתה הפלסטינית, ובגלל היחסים המעורערים של נתניהו עם מנהיגי העולם - יחסים שמקרינים גם על איך שאנו נראים בתקשורת המערבית. אפילו סרטון רציני לא עשו עד כה".

 

במשרד ההסברה אמרו כי אנשי המשרד עדיין לא קיבלו תקציב וסמכויות, ולכן הטיפול בהסברה לא בסמכותו, אלא בסמכות אגף ההסברה במשרד ראש הממשלה. אלא שלאחר פרישתו של לירן דן לא מונה לאגף ראש חדש, ולא ברור מי מרכז את הנושא מצדו של ראש הממשלה שמכהן גם כשר החוץ. במשרד החוץ אומרים שהם מנסים להתמודד עם המצב בכוחות המדולדלים שנותרו להם, אחרי שנתניהו פירק למעשה את המשרד והחליש אותו משמעותית.

"הוא לא הוצא להורג". מתוך המצגת שהועברה לתקשורת הזרה ()
"הוא לא הוצא להורג". מתוך המצגת שהועברה לתקשורת הזרה


משרד ההסברה קיבל את סמכויותיו רק בימים האחרונים, לאחר חילופי דברים של השר גלעד ארדן עם שרים אחרים בקבינט. ארדן דרש לאשר את סמכויות משרדו ואת התקציב המיועד למאבק בחרם ה-BDS. דוברו של נתניהו בועז סטמבלר מרכז את העבודה היומיומית באגף ההסברה למרות שאינו משמש כראש האגף באופן רשמי.

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי ישראל פועלת בכמה זירות, כולל בתקשורת הערבית וברשתות חברתיות ופורומים של גופים ערביים קיצוניים. "אנחנו משתילים שם מסרים", אמרו אמש בלשכת נתניהו.

 

פנייה לליצמן לצורך פרסום התמונות 

אז מי אשם? לא ברור. ברקע הניסיון לחשוף כעת את שקריו של אבו מאזן, האשימו הגורמים המעורבים דווקא את בית החולים הדסה, שלטענתם סירב תחילה לאפשר לצלם את המחבל הנער בגלל צנעת הפרט.

 

לאחר נאומו של אבו מאזן רצו בישראל להגיב לשקרים שהוא הפיץ

בנוגע לנער המחבל, ופנו לצלם אותו במיטתו בבית החולים. משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, השב"כ והמשטרה היו מעורבים כולם בדיונים בנושא, אך בבית החולים הרימו בלם יד. בלשכת ראש הממשלה אף פנו לשר הבריאות יעקב ליצמן במסגרת המאמץ לפרסם את תמונות הנער.

 

גורם שהיה מעורב בסוגיה אמר כי "בבית החולים לא רצו לתת לצלם אותו כדי לא לפגוע בפרטיות שלו. לקח הרבה זמן והרבה שכנועים ושיחות מול היועץ המשפטי של הדסה כדי להגיע לדרך מקובלת שתאפשר את פרסום התמונות". בבית החולים הדסה סירבו להגיב.


פורסם לראשונה 15/10/2015 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו מסביר לעולם
צילום: AFP
מומלצים