שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הצעה פלסטינית לאונסק"ו: הכותל חלק מאל-אקצה
  ל-ynet נודע כי הפלסטינים הגישו הצעה שקובעת שהכותל הוא חלק ממסגד אל-אקצה, ומערת המכפלה וקבר רחל הם חלק מפלסטין. ההצעה מגנה את ישראל על הקריאה לאזרחים לשאת נשק, שלטענת הפלסטינים גרמה למספר נפגעים רב. השגריר באונסק"ו שאמה-הכהן: "שופכים דלק למדורת ההסתה הטרור"

  הכותל בחג הסוכות האחרון (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  הכותל בחג הסוכות האחרון(צילום: אלי מנדלבאום)

  במקביל לגל הטרור הנוכחי מחריפים הפלסטינים את הפעילות הדיפלומטית נגד מדינת ישראל. ל-ynet נודע כי אתמול (יום ה') הופצה הצעת החלטה אנטי ישראלית חריפה ביותר, שתובא להצבעה בשבוע הבא באונסק"ו - ארגון החינוך, המדע, והתרבות של האו"ם.

   

  ההצעה קובעת בין השאר שהכותל המערבי הוא חלק ממסגד אל-אקצה, ומגנה את ממשלת ישראל בשל קריאתה לאזרחים לשאת נשק עקב גל הטרור. ההצעה הוגשה לוועד המנהל של אונסק"ו, שמונה 58 מדינות.

  צילום אווירי של קבר רחל (צילום: lowshot.com) (צילום: lowshot.com)
  צילום אווירי של קבר רחל(צילום: lowshot.com)
   

  מכיוון שפלסטין אינה חברה בוועד הגישו שש מדיניות ערביות את ההצעה בשם הפלסטינים: אלג'יריה, מצרים, כווית, מרוקו, טוניסיה ואיחוד האמירויות. ואולם, מקורות ישראלים בכירים אומרים כי הפלסטינים פועלים במקביל להעביר את ההצעה למליאת אונסק"ו, שבה הם מוכרים כמדינה.

   

  ישראל כבר פועלת מאחורי הקלעים כדי לשכנע כמה שיותר מדינות להתנגד להצעה או לכל הפחות להימנע, אך סביר להניח שההצעה תעבור בזכות הרוב המוסלמי והערבי האוטומטי. העתק של הצעת ההחלטה הפלסטינית הגיעה ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet. ואלה עיקרי ההצעה:

   

  1. להצהיר ולאשר כי הכותל המערבי הוא חלק ממסגד אל אקצה, ושמו "פלאזה בוראק" (הפלסטינים מכנים את הכותל המערבי אל בוראק). כנ"ל לגבי שער המוגרבים.

  2. הפלסטינים מבקשים ממדינות העולם לגנות את ישראל בגין הקריאה לאזרחיה לשאת נשק לנוכח גל הטרור האחרון. הטענה הפלסטינית היא שמדובר בקריאה שהביאה להמשך מעגל האלימות ולגרימת מספר רב של נפגעים.

  3. הפלסטינים מבקשים לגנות את צעדי הדיכוי האחרונים של ישראל וצה"ל בירושלים, המכונה במסמך "בירתה הכבושה של פלסטין".

  4. קריאה לגנות את ישראל על המשך החפירות באזור הר הבית והעיר העתיקה, בניגוד להחלטות קודמות של אונסק"ו. הפלסטינים מגנים את הסירוב הישראלי לאפשר לצוות בדיקה של אונסק"ו לבקר בהר הבית.

  5. גינוי חריף של התוקפנות הישראלית והצעדים הבלתי חוקיים נגד חופש הפולחן וגישה של מוסלמים למסגד אל-אקצה, וניסיונותיה של ישראל להפר את הסטטוס-קוו מאז 1967. ישראל מואשמת גם במניעת גישה למסגד של אנשי דת, שייחים ומטיפים, בנוסף למעצרים רבים במסגדים על ידי כוחות הביטחון הישראלים. ישראל מגונה גם על הפלישות לתוך המסגד.

  6. גינוי המשך ההתקפות על מסגד אל-אקצה מצד קיצונים יהודים ימנים. הפלסטינים קוראים לישראל, הכוח הכובש, לנקוט צעדים למניעת פרובוקציה שמפרה את קדושת המסגד, וקוראים לה לשים קץ לתוקפנות שמתדלקת את המתיחות בשטח ובין המאמינים.

  7. גינוי החלטתה של ישראל לבנות רכבל במזרח ירושלים וכן לבנות את "בית הליבה", עוד כמה מבנים ומעלית באזור הכותל.

  8. הפלסטינים קוראים לאשר ולהצהיר כי מערת המכפלה וקבר רחל (שמכונה קברו של בלאל אבן רבאח) הם חלק מפלסטין.

  9. גינוי התוקפנות של מתנחלים ישראלים וקיצונים יהודים נגד תושבים פלסטינים, כולל ילדים, שנועדו לפגוע באופייה של העיר חברון. הם מפצירים בישראל, הכוח הכובש, למנוע את ההתקפות האלה.

   

  שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה-הכהן מסר בתגובה כי בשעה שמתפללים יהודים נטבחים בדרכם להתפלל הפלסטינים מבקשים לגנות בחריפות את האלימות והצעדים הלא חוקיים נגד חופש הדת של המוסלמים.

  כרמל שאמה-הכהן ()
  כרמל שאמה-הכהן
   

  "הפלסטינים ממשיכים לשפוך דלק למדורת ההסתה והטרור המשתולל. בנאומי הראשון באונסק"ו לפני שנה הזהרתי את מדינות העולם כי שקרי ההסתה של הפלסטינים נגד ישראל

  ובפרט בנוגע להר הבית הם משחק באש. בכינוס האחרון בבון הצעתי לרשום את תרבות השקר של הפלסטינים כאתר מורשת עולמי בלתי מוחשי".

   

  "ההצעה החדשה היא בבחינת שפיכת דלק למדורת ההסתה והטרור המשתולל במקום לגלות אחריות ולהרגיע: כמובן שלנו אסור להתייאש או להתרגש, להם יש שקרים לנו יש אמת ערכית, מציאותית והיסטורית והיא תנצח, העם היהודי והכותל חד הם הסיכוי של הפלסטינים לאסלם את הכותל זהה לסיכוי לאסלם את העם היהודי, גם בבוקר שאחרי ההצבעה דגל ישראל יתנוסס מעל הכותל".

   

  "עלות צדקתנו וקיומנו בארצנו יקרה מאד אך אין פרטנר אחראי להוזיל אותה בעתיד הקרוב, שכן מעבר לשאלה זכותם למדינה בארצנו עולה מהתנהלותם שאלה קריטית בדבר יכולתם להתנהל כמדינה אחראית וזו המשמעות והמסקנה הכי מעציבה מההתרחשות וההתנהלות של הפלסטינים בגזרת אונסק"ו", אמר שאמה-הכהן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים