שתף קטע נבחר

"רוזנשטיין שילם שני מיליון אירו כדי שאברג'יל יפסיק לרדוף אחריו"

כתב האישום נגד יצחק אברג'יל מייחס לו שני ניסיונות לרצוח את העבריין זאב רוזנשטיין. עד המדינה המרכזי חשף: מזוודת מזומנים בסך שני מיליון אירו, שהעביר רוזנשטיין לאברג'יל, הביאה לסיום "המחלוקת". באחד מניסיונות החיסול נרצחו שלושה חפים מפשע

"זאב רוזנשטיין שילם שני מיליון אירו כדי שיצחק אברג'יל יפסיק לרדוף אחריו". עד המדינה המרכזי במשפט שמתנהל נגד ראשי ארגון הפשע של משפחת אברג'יל חשף את הסיבה להפסקת המצוד אחר העבריין שמרצה 17 שנות מאסר. לטענת עד המדינה, היריבות, שהגיעה בשיאה לשני ניסיונות חיסול של רוזנשטיין, הסתיימה בהעברת מזוודת מזומנים שאותה חלק יצחק אברג'יל עם מקורביו.

 

במהלך 2003 היה ברור לכל זוטר בעולם התחתון שמתקיימת מלחמה של ממש על רקע עסקי בין יצחק אברג'יל למי שנחשב אז ליעד מספר אחת של המשטרה, זאב רוזנשטיין. לפי המידע המודיעיני שהיה כבר אז בידי המשטרה, הרקע לסכסוך היה סירובו של רוזנשטיין להכניס את אנשי אברג'יל לעסקי ההימורים ולחלוק עמם את השלל.

אברג'יל ורוזנשטיין. "מזוודה עם שני מיליון אירו" (צילום: גיל יוחנן, מטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, מטי קמחי)
אברג'יל ורוזנשטיין. "מזוודה עם שני מיליון אירו"(צילום: גיל יוחנן, מטי קמחי)

רוזנשטיין מצדו נהג לומר לאחר הניסיונות הכושלים לחסלו: "אני לא יודע מי עשה את זה, כי אין לי אויבים". מנגד, למשטרה ולעולם התחתון היה ברור מאוד מי רוצה במותו, ולפי עד המדינה המרכזי בפרשה 512 גם רוזנשטיין ידע היטב מי מעוניין "להעלים" אותו מהזירה.

 

לפי עד המדינה, בשנת 2003 נפל לרוזנשטיין האסימון אחרי ניסיון החיסול בגני התערוכה. הפיגוע הפלילי באותה שנה בחנות להמרת כספים בתל אביב, שבו נרצחו שלושה חפים מפשע ורוזנשטיין ניצל, חידד אצלו את המסקנה שהמאבק מול אברג'יל חייב להגיע לסיום.

 

במהלך "עדות ניקיון" לפני כמה שבועות, שבה התוודה על מעשיו לצורך ניקיון כפיו, סיפר עד המדינה המרכזי על אירוע ה"סולחה", שאותו שמע ממקורב אחר ליצחק אברג'יל. עד המדינה, שנמנה בעבר עם מקורביו של העבריין, שמע מאותו מקורב כי הוא כועס על כך שלא קיבל נתח מהכסף שרוזנשטיין העביר.

 

לדברי עד המדינה, "שני מיליון אירו רוזנשטיין שילם ליצחק. הייתה ביניהם מלחמה, זאביק רצה לחסל אותו, יניב (בן סימון – אחד מהנאשמים בניסיון רצח רוזנשטיין. א"ס) היה כעוס על זה שיצחק לקח את כל הכסף וחילק בין אנשים, ויניב לא קיבל".

 

"לא היו עוזבים אותו"  

חוקר: "אני לא מצליח להבין למה זאב רוזנשטיין היה אמור לשלם ליצחק כסף ולא הפוך".

 

עד המדינה: "קודם כול זאב יותר חלק ממנו. זאב לא הכניס אותם לעסקים והם היו כעוסים מאוד מאוד. הוא רצה לגמור את המלחמה ביניהם. הוא הבין שלא יורדים ממנו. שמנסים להרוג אותו".

 

חוקר: "אם הוא לא היה משלם את הכסף?"

 

עד המדינה: "אני מאמין שלא היו עוזבים אותו".

 

שורה של עבירות חמורות בכתבי האישום 

ביולי השנה הוגשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתבי אישום נגד בכירים בעולם הפשע ובראשם יצחק אברג'יל. בנוסף הוגשו כתבי אישום גם נגד אבי רוחן, מאיר אברג'יל, מוטי חסין ו-14 מעורבים נוספים בגין עבירות של רצח, עבירות סמים, מסים, הלבנת הון ועבירות נוספות.

 

לפי כתב האישום, בסביבות 2002 הכריזו יצחק ומאיר אברג'יל על סכסוך בין הארגון לבין העבריין זאב רוזנשטיין, עבריינים ממשפחת אוחנה והעבריינים פליקס ואסי אבוטבול. זאת על רקע חשדו של יצחק כי המשפחות היריבות חברו יחדיו נגד הארגון, והם האחראים לרצח אחיו יעקב אברג'יל, לשם ביסוס מעמדו של הארגון והעומד בראשו ובשל מאבקי כוח ושליטה בעולם העברייני.

 

בכתב האישום נטען כי "במסגרת הסכסוך, ולביסוס מעמדו של הארגון ויצחק אברג'יל העומד בראשו, רצחו חברי הארגון בשנים 2004-2002 את פליקס אבוטבול, דוד ביטון (דיידונה) וחנניה אוחנה, ואף ניסו בכמה הזדמנויות לרצוח את זאב רוזנשטיין. באותם ניסיונות נפצעו עשרות אזרחים חפים מפשע ונרצחו נפתלי מגד, רחמים צרויה ומשה מזרחי". מדובר בניסיון החיסול בחנות הצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי ב-11 בדצמבר 2003. יצחק אברג'יל נאשם שהורה להעביר כסף למימון החיסול, רכישת אמל"ח, איסוף מודיעין ותשלום לפעילים. אברגי'ל ורוחן נאשמים כאן ברצח, חבלה בכוונה מחמירה, קשירת קשר ופציעה בנסיבות מחמירות. בהקשר למקרה נאשמים עוד מעורבים אחרים.

 

אישום שלישי מתייחס לניסיון רצח נוסף של רוזנשטיין - זה שבגני התערוכה. יצחק אברג'יל, גולן אביטן ופטריק עמוס נאשמים בניסיון לרצח, חבלה בכוונה מחמירה, קשירת קשר וגרימת חבלה של ממש. ישראל אוזיפה נאשם בסיוע לאחר מעשה.

 

אברג'יל נאשם שהנחית את ההוראות ושבירר עם עד מדינה על יכולתו להרכיב מטען חבלה. לצורך החיסול הורכב מטען ונגנבה מכונית שהפכה ממולכדת. המטען הכיל ארבע לבנות חבלה במשקל של חצי קילוגרם וכלי הרכב הוצב סמוך למשרדו של רוזנשטיין בתל אביב. באחד מימי יוני 2003 הגיע רוזנשטיין למשרדו עם שניים ממאבטחיו. אחד המעורבים בפרשה זיהה אותו מעמדת תצפית, ואדם אחר לחץ על השלט ופוצץ את המטען. רוזנשטיין נפצע ועמו ארבעה אנשים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, מטי קמחי
הסכסוך הסתיים. אברג'יל ורוזנשטיין
צילום: גיל יוחנן, מטי קמחי
מומלצים