שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הכי אנטי-ישראלית באירופה: קריאות לפיגועים בהפגנה בשבדיה

מאז החל גל הטרור ממשלת שבדיה לא פרסמה אף גינוי לפיגועים. מעתה גם חברת התעופה הלאומית לא תטוס לכאן. הסיקור התקשורתי חד-צדדי, סרט אנטישמי הוכנס לתוכנית הלימודים. צפו בהפגנה נגד ישראל בעיר מאלמו שבה קראו "תרימו את כלי הנשק, בצעו פיגועים, דקרו חיילים"

 

 

"תרימו את כלי הנשק ובצעו פיגועים, דקרו חיילים וזרקו אבנים". את המסר הזה השמיעו בימים האחרונים מפגינים לא ברמאללה ולא בעזה אלא במאלמו שבשבדיה. "אינתיפאדה וניצחון", קראו שם, לצד קריאות "אל-אקצה" ו"אל-קסאם".  במשרד החוץ מכתירים באחרונה את שבדיה למדינה האירופית המובילה ביותר באנטי-ישראליות. לכך הצטרפה אמש (ב') הודעת חברת התעופה סקנדינביאן איירליינס, שהיא חברת התעופה הלאומית של שלוש מדינות סקנדינביות ובהן שבדיה, על הפסקת הטיסות לישראל בשל היעדר רווחיות וכן בשל "חוסר היציבות הפוליטית באזור", כהגדרתה.

 

מאז החל גל הטרור הפלסטיני לא פרסמה ממשלת שבדיה כל גינוי לפיגועי הטרור הפלסטיניים נגד ישראל, חרף הפצרות ישראליות. נציגי ישראל בשבדיה מתריעים בדיווחים למשרד החוץ כי יש היום קונצנזוס שבדי נגד ישראל.

 

אף לא גורם פוליטי אחד מעז לצאת בגלוי להגנת ישראל. "כולם בשבדיה נגדנו. יש פה מרבד של אנטי-ישראליות בוטה", אומרים בכירים ישראליים. "התבטאות פרו-ישראלית פומבית ותקשורתית קשה הרבה יותר ומי שמעז לפתוח את הפה מוצג כמוקצה".

שרת החוץ השבדית, לצד אבו מאזן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שרת החוץ השבדית, לצד אבו מאזן(צילום: רויטרס)
 

הציוץ של וולסטרום. רצח ישראלים לא מוזכר ()
הציוץ של וולסטרום. רצח ישראלים לא מוזכר

הכעס הישראלי ממוקד כלפי שלושה גורמים בשבדיה. ממשלת שבדיה, שגם הייתה למדינה הסקנדינבית הראשונה שהכירה במדינה פלסטינית, לא פרסמה שום גינוי לאחר פיגועי הטרור. שרת החוץ השבדית מרגוט וולסטרום, שכבר נרשמו לה עימותים עם ישראל בעבר, פרסמה שני ציוצים שבהם התייחסה באופן כללי לאלימות מצד שני הצדדים. הציוצים היו מעורפלים וניטרליים ולא הזכירו מי ביצע את התקפות הטרור.

 

ציוץ אחד לא הזכיר מי הקורבנות (אזרחים ישראליים) ושני הציוצים לא כללו את המילה טרור או מחבלים. שגריר ישראל בשבדיה יצחק בחמן תקף בחריפות את הסטנדרט הכפול של ממשלת שבדיה, שמגנה טרור שתוקף את אירופה אך מתעלמת מהטרור שתוקף את ישראל.

 

גורמים מדיניים מעריכים כי השתיקה השבדית המהדהדת נובעת משיקולים פוליטיים: השבדים מפנטזים על מושב במועצת הביטחון של האו"ם, ובשיקולי עלות-תועלת לא כדאי להם לגנות את הטרור הפלסטיני ולהרגיז את הערבים. "הסלחנות של השבדים לטרור נגד ישראלים היא פשוט מצמררת", אמר גורם בכיר במשרד החוץ.

 

קטע מהסרט השבדי האנטי-ישראלי ()
קטע מהסרט השבדי האנטי-ישראלי
  

האלמנט השני הוא הסיקור האנטי-ישראלי הקבוע בתקשורת השבדית. הוא בא לידי ביטוי בהתעלמות מוחלטת מהטרור הפלסטיני נגד ישראלים. מבחינת התקשורת השבדית, מה שהישראלים חווים לא מוגדר בכלל טרור. הפלסטינים לא מתוארים כטרוריסטים, לכל היותר "מיליטנטים פלסטיניים".

 

השיא היה בתחילת החודש כשסוכנות הידיעות השבדית הגדולה TT דיווחה על הפיגוע בעיר העתיקה שבו נרצחו הרב נחמיה לביא ואהרן בנט עם הכותרת: "פלסטיני נורה בירושלים". הדיווח של הסוכנות התפרסם ברבים מכלי התקשורת בשבדיה.

 

שגריר ישראל בשטוקהולם העביר מחאה חריפה לסוכנות הידיעות ודרש ממנה התנצלות, אך עד היום לא קיבל תשובה. התקשורת השבדית התעלמה כמעט לחלוטין מהפיגוע שבו נורו למוות בני הזוג הנקין לעיני ילדיהם. בעבר אף נשאל שגריר ישראל בראיון ברדיו שבדיה אם היהודים אשמים באנטישמיות הגואה.

 

לכך יש להוסיף סרט שבדי אנטישמי שהופק על-ידי ארגון שבדי שמארגן משטים לעזה ומשווה בין המעשים של ישראל בעזה לבין השואה. גיבור הסרט, אגב, הוא רופא יהודי בשם ד"ר הנרי אשר שעומד בראש ארגון המשטים לעזה. שמו של הסרט הוא "גם למתים יש שם". העיר השבדית גטבורג החליטה להכניס את הסרט לתוכנית הלימודים בעיר. בינתיים הוא לא הוצג בטלוויזיה, אלא רק בהקרנות סגורות.

 

מוקד נוסף של פעילות שבדית נגד ישראל הוא הכנסייה במדינה, שפועלת בשיטתיות נגד ישראל. המכון התיאולוגי השבדי, שמופעל על-ידי הכנסייה, פועל בירושלים ובמקום להתעסק בחקר יחסי הגומלין של היהדות והנצרות כפי שקובע סדר היום שלו - הוא מתעסק יותר ויותר בפוליטיקה ובסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

המכון מארח פעילים שבדים אנטי-ישראליים שמגיעים לרשות הפלסטינית כדי לעקוב אחרי מקרים של התעללות בפלסטינים. ישראל הזהירה את המכון התיאולוגי שהוא מארח פעילות אנטי-ישראלית בוטה, אך המכון התעלם.

 

מי שנלחם כמעט לבדו נגד האנטי-ישראליות העכורה בשבדיה הוא השגריר בחמן, שהצליח בימים האחרונים לפרסם שלושה מאמרים בעיתונים המובילים בשבדיה כולל מעוז השמאל והאנטי-ישראליות "אפטונבלדט". שלשום הוא התראיין לתוכנית המובילה בטלוויזיה הממלכתית. בחמן מפרסם פוסטים שבהם הוא תוקף את השבדים וזוכה להרבה לייקים ושיתופים. בחמן גם הקים רשת של תומכי ישראל בשבדיה בפייסבוק והוא מפציר בהם לצאת בגלוי בעד ישראל.


פורסם לראשונה 19/10/2015 23:09

 

בהכנת הכתבה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה האנטי-ישראלית
צילום: AFP
מובילה קו תקיף נגד ישראל. וולסטרום
צילום: AFP
מומלצים