שתף קטע נבחר

מהם התגמולים והזכויות לנפגעי פעולות טרור?

רבים מהנפגעים בפעולות איבה לא מודעים למלוא זכויותיהם והדרכים לממש אותן. מהם שלבי ההליך? ואיך נקבע הפיצוי? מדריך

גל הטרור הנוכחי מרחיב למרבה הטרגדיה את מעגל נפגעי פעולות האיבה בישראל. מעבר לטיפול הרפואי והנפשי שלו הם זוכים בסמוך לאירוע הטרור שאליו נקלעו, החוק מקנה לנפגעים הללו גם זכויות ותגמולים בהמשך הדרך.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

פגיעת איבה היא פגיעה גופנית, פיזית או נפשית כתוצאה ישירה מפעולת איבה של כוחות אויב או ארגון טרור. חשוב לדעת שנכות יכולה להיגרם למי שנפגע פיזית, אך גם למי שהיה עד לפיגוע טרור. לדוגמה, חשיפת אדם לאירוע איבה (ירי, דקירה, פיצוץ וכו') עלולה לגרום להתפרצות PTSD (פוסט טראומה), הפרעות חרדה, ליקויי שמיעה, התקף לב, פסוריאזיס (נגעים בעור), מחלת הסוכרת ועוד.

 

על כן, לא רק מי שנפגע פיזית ישירות מפעולת האיבה יהיה זכאי לפיצוי, אלא גם מי שנכח או צפה באירוע יכול להיחשב כנפגע.

תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע ()
תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע

ההליך להכרה כנפגע איבה כולל בחינה של הקשר הסיבתי בין הפגיעה או המחלה לבין פעולת האיבה, ובהמשך עמידה בפני ועדה רפואית לקביעת דרגת הנכות. כמעט כל ליקוי גופני או נפשי מקנה נכות, וגם ליקויים קלים מזכים בפיצוי.

 

הגשת התביעה

תביעה להכרה כנפגע איבה מוגשת על גבי טפסים מיוחדים שניתן לקבלם בסניפי הביטוח הלאומי. התביעה תוגש לסניף הביטוח לאומי הקרוב למקום מגורי הנפגע. יש לצרף לתביעה אישור מתחנת המשטרה המקומית או אישור מצה"ל – במקרה שהפגיעה אירעה בשטחי יהודה ושומרון – וכן תיעוד רפואי תומך בסוג הפגיעה.

 

תגמולי הנכות וזכויות נוספות

אדם שהוכר נפגע איבה יוזמן להופיע בפני ועדה רפואית לשם קביעת אחוזי נכותו. נפגע שנקבעו לו בין 10% ל-19% נכות רפואית קבועה, זכאי למענק חד פעמי שנע בין 47 אלף שקל ל-180 אלף שקל לערך.

 

נפגע שנקבעה לו נכות של 20% ויותר יהיה זכאי לקצבה חודשית בשיעור הקבוע בחוק, אשר מתעדכן מעת לעת. כעיקרון, 20% נכות מעניקים לנפגע קצבה חודשית בסך כ-870 שקל לחודש לכל ימי חייו, כאשר כל 1% נכות נוסף יעניק לו תוספת של 43 שקלים לקצבה החודשית.

 

בנוסף זכאים נפגעי פעולות איבה לטיפול רפואי, סיוע בדיור, קבלת מענקים שונים (כגון: תגמול בתקופת הטיפול הרפואי, תשלומים מיוחדים לנכים שאין להם הכנסות), מתן הלוואות, דיור מוגן, הנחה בארנונה, מימון ועזרה בשיקום, ייעוץ ועוד.

 

האם אפשר לערער?

על החלטת הרשות המאשרת שלא להכיר באירוע כפגיעת איבה, ניתן לערער בתוך 60 ימים לוועדת ערר לנפגעי פעולות איבה היושבת בבית המשפט המחוזי. על החלטת הוועדה הרפואית בעניין דרגת נכות, ניתן לערער לוועדה רפואית לעררים בתוך 30 ימים ממועד קבלת ההחלטה. על החלטת הוועדה הרפואית לעררים, יש זכות לערער לבית הדין לעבודה, בשאלה משפטית בלבד.

 

פגיעת איבה שהיא גם תאונת עבודה

אם פגיעת האיבה אירעה בשעות העבודה, או בדרך מהבית לעבודה או מהעבודה לבית, זכאי הנפגע להגיש למוסד לביטוח לאומי שתי תביעות: תביעה להכרה כנפגע איבה ותביעה להכרה כנפגע עבודה.

 

לאחר הכרתו וקביעת דרגות נכותו בשני המסלולים, יידרש הנפגע לבחור במסלול אחד לצורך קבלת הזכויות והתגמולים הכספיים. במקרה כזה חשוב לקבל ייעוץ משפטי על מנת לבחור את המסלול הנכון, מאחר שקשה מאד לשנות את ההחלטה בדיעבד.

 

כך למשל, מי שנפגע מפעולת איבה בזמן עבודתו ומשתכר משכורת גבוהה, ייתכן שעדיף לו לבחור במסלול של תאונת עבודה, מאחר שהבסיס לחישוב תגמולי נכות מהעבודה נגזר מגובה המשכורת טרם הפגיעה, בעוד שהבסיס לחישוב תגמולי נכות מפגיעת איבה קבוע בחוק כמתואר לעיל.

 

קביעת אחוזי הנכות עשויה להשתנות לאורך הזמן. לדוגמה, כאשר חלה החמרה במצבו של הנפגע באותו ליקוי שהוכר על ידי ביטוח לאומי או בליקוי אחר שהתפתח לאורך הזמן. במקרה כזה רשאי הנפגע לבקש כי ועדה רפואית תדון במצבו מחדש.

 

בדרך כלל חוסר הידיעה או הליכים ביורוקרטים ארוכים ומתישים מול ביטוח לאומי עלולים להביא לאובדן זכויות ולהפסד כספי ניכר. לנפגעים או לבני משפחותיהם כדאי אפוא לא להתייאש ולא לוותר באמצע הדרך לקבלת מה שמגיע להם על פי חוק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
זירת הפיגוע בבאר שבע, השבוע
צילום: AP
עו"ד ליאור טומשין
מומלצים