שתף קטע נבחר

הכלכלה קורסת? פתרון הממשלה: יום תפילות

המטבע של זמביה איבד מחצית מערכו והכלכלה קורסת. הנשיא לא מצליח למצוא פתרון, אז הוא הכריז על יום תפילות - בלי ברים ובלי כדורגל: "הכסף והזהב שייכים לאל, הוא ישקם אותנו". המבקרים בזים לו

נשיא זמביה באירוע התפילות הגדול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא זמביה באירוע התפילות הגדול(צילום: AFP)

אם נמאס לכם לחכות שיוקר המחיה יפחת, שהמשכורת תעלה או ששער האירו יצנח, אולי הגיע הזמן לפנות לשיטות קצת פחות קונבנציונליות – למשל השיטה הזמבית. נשיא זמביה, אדגר לונדו, הקדיש את יום ראשון השבוע לתפילות לאלוהים בבקשה ש"ירפא" את המטבע הנשחק של ארצו. בזמביה הוכרז שלשום יום לאומי של תפילות לסיום המשבר של המטבע המקומי, ובמסגרתו גם ברים נסגרו ומשחקי כדורגל בוטלו כדי שהאזרחים יוכלו להקדיש את עצמם לתפילות.

 

עוד חדשות בעולם :

 

לונגו הורה על קיום מבצע התפילות ההמוני בחודש שעבר, אחרי שהמטבע המקומי, ה"קוואצ'ה", איבד 45% מערכו מול הדולר מאז תחילת השנה בגלל ירידה חדה במחירי הנחושת, ענף הייצוא מספר אחת של זמביה. במסגרת המשבר חלה עלייה חדה במחירי המזון ונגרם גם מחסור בחשמל בגלל הירידה במפלס המים באגם קריבה, שהמתקנים ההידרואלקטריים שפועלים בו מספקים את רוב החשמל של המדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הפיחות בערך המטבע הזמבי מול הדולר השנה הוא הפיחות החד ביותר שחל במטבע כלשהו מבין 155 המטבעות שאחריהם עוקבת סוכנות הידיעות "בלומברג".

אלפים באירוע התפילות בבירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלפים באירוע התפילות בבירה(צילום: AFP)

"אלוהינו שמע את תפילותינו, הוא מחל על חטאינו ואנחנו בטוחים שהוא ירפא את ארצנו כשאנחנו מתמודדים עם אתגרים חברתיים-כלכליים גדולים", אמר לונגו בכינוס של כ-5,000 אזרחים, כולל הנשיאים לשעבר קנת קאונדה ורופיה בנדה. הוא גם קרא לזמבים "עם רעיונות מבריקים" לבוא ולסייע לממשלה.

 

"יש הרבה אנשים שיש להם רעיונות מבריקים, אז שיבואו, אנחנו מקיימים ממשלה פתוחה", אמר לאלפים בבירת לוסקה. "כולכם יודעים שאלוהים הוא אהבה ואני קורא לכולכם לעשות כמיטב יכולתכם ולהותיר את השאר לאל".

 

קאונדה, הנשיא המייסד של זמביה, התפלל מצדו שאלוהים יסייע ללונגו לפתור את צרותיה של זמביה. "אלוהים ממשיך לעזור לנו לפתור את הבעיות שהאיש הצעיר הזה עשוי להתמודד איתן בעתיד", אמר קאונדה, והניח את ידו על ראשו של לונגו.

 

ההתאחדות לכדורגל של זמביה דחתה את כל משחקי יום ראשון, והממשלה הודיעה כי יש לסגור את כל הברים עד השעה 06:00.

מבקרי הממשלה האשימו את לונגו כי הוא כושל בניסיון לטפל בבעיותיה של הכלכלה המקומית, ואמרו כי יום התפילות הוא הסחת דעת. במהלך התפילות הבישוף פטר נדלוביו תקף בחזרה את המבקרים: "התנ"ך אומר שהזהב והכסף שייכים לאלוהים. אם נתפלל, אלוהים ישקם את הכלכלה שלנו", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא זמביה תפילה לשיקום הכלכלה
צילום: AFP
מומלצים