שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

הערב ב-21:00 ליאור דיין בצפון קוריאה

ליאור דיין הגיע אמש אל אולפן הפטריוטים וחלק עם הפאנליסטים חוויות מצפון קוריאה. "צריך לדעת את היופי עם מערכת יחסים עדינה עם המוות"

 

 

מסע מופלא ומוזר אל תוך מדינת 1984. לקראת שידור התכנית הערב, הגיע אמש (ג') ליאור דיין אל אולפן הפטריוטים וסיפר לפאנליסטים על חוויותיו ממדינתו של קים ז'ונג און.

 

"בצפון קוריאה יש תכנית שמכניסה מערביים בדרך תיירותית, כי זו הדרך היחידה להשיג כסף חוץ. הם חסומים מכל הבנקים בעולם ולכן אתה חייב לשלם כסף זר", הסביר דיין מדוע נאלץ לשלם רק עם דולרים.

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

אל שערי המדינה המושמצת נכנסים כ-3,000 תיירים מדי שנה. דיין, בעל דרכון בריטי, בחר להיכנס דווקא עם הדרכון הישראלי שלו – אותו לקחו ממנו בשדה התעופה.

כל קבוצת תיירים שנכנסת זוככה לליווי צמוד ואישי. "יש שלושה מדריכים שמחליטים בכל רגע נתון מה קורה והם שולטים על מה שאתה רואה", אמר דיין, "מי שעובר על החוק עובר למחנה עבודה".

 

אחד החוקים במדינה מטיל על האזרחים לדווח למשטרה החשאית על כל מערבי שנראה מסתובב ללא ליווי, לדברי דיין מערבי שיעשה זאת יוכל לחמוק לכל היותר לרבע שעה.

 

על אף ההגבלות הקשות, דיין ניסה מספר פעמים לחצות את הגבול. "ביום השלישי שהייתי שם נוצר קשר אישי והיינו בדי.אם.וי. שאלתי אותו אם הוא יודע שהמנהיג למד בבית ספר מערבי בשוויץ והוא היה בהלם. הוא לקח אותי הצידה וביקש שאספר לו עוד דברים".

 

כשדיין סיפר לו שעיקר הבעיה של העולם עם צפון קוריאה נובעת מתכנית הגרעין, המדריך הסביר לו כי הקוריאנים מניחים שמלחמה גרעינית היא עניין של זמן, ו"אם יעיזו לעשות משהו – תהיה מלחמה גרעינית".

 

אחד הדברים שהרשימו את דיין ביותר הוא הניקיון והסטריליות ברחובות. "זה מקום עם משמעת ברזל ועם ניקיון עצום. יש חרדה קולקטיבית וכמעט ולא נראים חיוכים ברחובות". כחלק מהסטריליות, כמעט ולא נצפו מכוניות על כבישי פיונג יאנג וגם בכבישי הגדולים ביותר, נצפתה רק מכונית בודדת.

 

אחת התמונות המפורסמות ביותר בנוגע לצפון קוריאה היא תמונת מלווין בו רואים את הפערים בין התאורה בשכנתה הדרומית ובין החשיכה הגדולה בצפון קוריאה. דיין חש את החשיכה בתוך המדינה אמר כי מדי לילה יש הפסקות חשמל וכי מדובר ב"חושך מוחלט".

 

כשאראל סג"ל שואל אותו מה העניין שלו עם מדינות חשוכות כמו צפון קוריאה ועירק, אותה רואה דיין בפרק השני בסדרה, אומר דיין כי הוא "לא יכול להסביר את העניין במקומות האלו, אבל צריך לדעת לא לעבור את הגבול. לא תלך לעזה או סוריה, אבל צריך לדעת את היופי עם מערכת יחסים עדינה עם המוות".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קים ז'ונג און. מכתיב את כל מה שקורה במדינה
צילום: רויטרס