שתף קטע נבחר

נדחתה ההצבעה על הטבת מס ל-400 יישובים

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה על מנת להכריע מה יעלה בגורל החוק שמרחיב משמעותית את מפת היישובים שייהנו מהטבת מס. סיעת הבית היהודי דרשה שגם ההתנחלויות יוכנסו למפה החדשה ואיימה במשבר קואליציוני אם לא. התוצאה: הדיון בחוק נדחה וכעת לא ברור מה יעלה בגורלו

ועדת הכספים של הכנסת סערה הבוקר (ד') בדיון אשר נועד להכריע את גורל החוק שיקבע את המפה החדשה של היישובים שייהנו מהטבת מס לעומת המפה הקיימת. הוועדה מקדמת הצעת חוק שלה שמתבססת על המלצת ועדה של רשות המסים בראשות הסמנכ"ל הקודם בועז סופר, אך לא אומץ בהחלטת ממשלה ולא נכנס לחוק ההסדרים.

 

הכנסת נדרשה להתערב בנושא לפי הנחיית בג"צ ולגבש מחדש את מפת זכאי ההטבות לפי קריטריונים שווים. מאוחר יותר, איימה סיעת הבית היהודי במשבר קואליציוני אם לא יכניסו את כל יישובי יהודה ושומרון למפת ההטבות וכי לדברי משרד האוצר מדובר במיליארד שקל נוספים והדבר לא אפשרי. 

 

 

יש לציין כי הממשלה הקודמת אישרה מתווה כמעט זהה אך היא התפזרה ולא חוקק חוק בנושא. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) השלים את מודל ההטבות כנדרש. הוא הודיע כי היום הוא האחרון לאישור החוק, מאחר שבג"ץ קצב למדינה לאישור המודל עד ה-30 לאוקטובר (תוך 9 ימים) וגם בגלל סדר היום העמוס בדיוני התקציב הדחופים. עם זאת, הוא הבהיר הבוקר כי יצביע עליו רק אם יצליח לקבל עוד היום את הסכמת ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון להגדיל את תקציב ההטבות ב-400 מיליון שקל.

 

כתבות נוספות בנושא:

 

טרם הובטח הרוב למודל החדש נוכח הוויכוחים הסוערים, הפוליטיים בין הסיעות, והענייניים מול ראשי הרשויות והמועצות האזוריות, שנגרעו מרשימת המוטבים. ברשימה החדשה 403 ישובים לעומת 187 כיום. היא מגדילה את התקציב מכ-850 מיליון לכ-1.2 מיליארד שקל. "אם החוק לא יאושר תישלל ההטבה אוטומטית מ-28 ישובים כבר ב-30.11", הבהירה עו"ד שגית אפיק היועצת המשפטית.

 

גפני הוסיף שאם לא יקבל את הסכמת נתניהו וכחלון הוא ינסה לגייס חלק מהתוספת משר הביטחון יעלון, לפחות לטובת יישובי קו העימות שנוספו לרשימה. אבל הוא חזר והדגיש כי אם יוכח שאין לו רוב, ההצבעה לא תידחה והנושא ירד מסדר היום. "אני מצדי עשיתי את המקסימום. הלכנו על עקרונות ברורים, שאפשרו ליצור רשימה אופטימלית, עם מינימום שבמינימום של יישובים שייפגעו מירידה זעירה בשיעורי הזיכוי במס", אמר.

כפר ורדים. האם ייכנס לרשימה? (צילום:    שמואל הלוי, כפר ורדים ) (צילום:    שמואל הלוי, כפר ורדים )
כפר ורדים. האם ייכנס לרשימה?(צילום: שמואל הלוי, כפר ורדים )
 

במשך היום קיבל גפני את הסכמת שר האוצר כחלון להוספת 400 מיליון שקל לתקציב המיועד להטבות מ-800 מיליון שקל ל-1.2 מיליארד שקל.

 

אלא שלאור דרישת סיעת הבית היהודי לכלול ברשימת היישובים גם את יישובי יהודה ושומרון, אשר אינם נמצאים במפת ההטבות המס הנוכחית, וגם לא היו במפה הקודמת ולאחר בדיקתו של גפני שהתוספת של יו"ש דורשת מימון נוסף של עוד 600 מיליון שקל, הודיע גפני כי הדיון שאמור היה להתקיים בשעה 16:00 בוטל.

 

משמעות הביטול - אם הוועדה לא תקדם את המתווה המוצע או כל פתרון אחר, ככל הנראה בג"ץ יפסול את כל מנגנון הטבות המס לכל היישובים ברחבי הארץ. גפני עדכן את ראשי הקואליציה והשר המקשר יריב לוין שהורה על הקפאת הדיון ללא הצבעה. לוין פתח במגעים למנוע את המשבר הממשלתי בו מאיימת הבית היהודי בתמיכת ח"כים מהליכוד אם החוק יעבור ללא יישובי יהודה ושומרון.

 

שיעור הטבות המס לכל ישוב ייקבע לאחד מ-3 מסלולים: 7% זיכוי עד תקרת הכנסה של 120 אלף שקל; 9% זיכוי עד תקרה של 150 אלף שקל; ו-12% זיכוי עד תקרה של 192 אלף שקל. המסלולים מבוססים על ניקוד שיחושב לפי 3 קריטריונים: קירבת היישוב לקווי העימות, ריחוקו ממרכז הארץ, ורמת תושביו הסוציו-אקונומית, לפי האשכולות שקבעה הלמ"ס. בונוס נוסף יינתן ליישובי עוטף עזה, ערי הנגב וגבול לבנון.

 

הוצאתם מהמפה החדשה של רוב יישובי יהודה ושומרון ובעיקר כפר ורדים עמדה במרכז סערת הבוקר בוועדה. גפני אמר כי "כפר ורדים נראה לכאורה שהוא עשיר אבל זקוק להטבה. אבל אם מתחילים להזיז קווי גבול זה בעייתי וגם בית המשפט יתנגד. לכן הוצע שיקבל את ההטבה עוד שנתיים כדי לבדוק חלופותכמו באמצעות חוק עידוד השקעות הון. נעשה את המקסימום שהוא לא ייפגע".


פורסם לראשונה 21/10/2015 15:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה גפני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים