שתף קטע נבחר

גרמניה מגיבה לנתניהו: 'אנו אחראים לשואה'

בעקבות האמירה השנויה במחלוקת של נתניהו על המופתי אל-חוסייני אמרו בברלין: "אין צורך לשנות את העמדה בנושא". הנשיא ריבלין: "לא היה אדם שגרם טרגדיה לאנושות כמו היטלר"

 

נתניהו לפני ההמראה לגרמניה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו לפני ההמראה לגרמניה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

ראש הממשלה המריא היום (ד') לגרמניה לאחר סערת "היטלר והמופתי" - וכעת הוא שומע מהמדינה המארחת כי היא האחראית על פשעי השואה, וקובעת כי אין להעביר את האחריות למופתי חאג' אמין אל-חוסייני. דובר ממשלת גרמניה נשאל לגבי דבריו של בנימין נתניהו אתמול בנאום קונגרס הציוני בנוגע לשואה, ואמר כי "האחריות היא שלנו, אין צורך לשנות את העמדה שלנו בנושא".

 

הדובר סטפן סיברט הוסיף: "כל הגרמנים מכירים ההיסטוריה של טירוף הגזע הרצחני שהוביל לשואה. זה נלמד בבתי ספר גרמנים מסיבה טובה. אסור לנו לשכוח את זה. אנחנו יודעים שהאחריות לפשע נגד האנושות היא גרמנית".

 

הסערה התעוררה לאחר שאתמול אמר נתניהו בקונגרס הציוני בירושלים שהיטלר לא רצה בתחילה להשמיד את היהודים, אך המופתי אל-חוסייני שכנע אותו לעשות זאת: "המופתי טס לברלין. היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו הזמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', שאל. הוא ענה: 'שרוף אותם'".

 

 

פרופ' דן מכמן, מומחה בעל שם עולמי, ראש המכון לחקר השואה באוניברסיטת בר אילן וראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ביד ושם אמר הבוקר ל-ynet כי הטיעון אינו נכון: "הייתה פגישה של היטלר עם המופתי,

אבל זה אחרי שהפתרון הסופי התחיל". 

 

לפני המראתו לגרמניה הגיב נתניהו לסערה: "זה אבסורד. לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה. היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה". במהלך ביקורו ייפגש נתניהו עם הקנצלרית אנגלה מרקל ועם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס במהלך ביקור ממלכתי בצ'כיה לפרשה החדשה והבהיר: "לא היה ולא יהיה אדם, בעולם כולו, שגרם טרגדיה לאנושות כהיטלר ולא היה כמו היטלר בטרגדיה היהודית. אני רוצה להוסיף ולהדגיש שישראל לא קמה כפיצוי על השואה. העובדה היא שבני משפחתי עלו ב-1809 כי חשבו שארץ ישראל היא מולדתו של העם היהודי ויש ללכת למולדתנו, לעלות ולחזור לארץ ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים