שתף קטע נבחר

נתניהו נכנע ללחץ המתנחלים: אישר תב"ע איתמר

לאחר שמחו מול ביתו, אישר ראש הממשלה את תוכנית בניין העיר של ההתנחלות איתמר. מועצת יש"ע: "לעג לרש". ראש מועצת שומרון: "זה רק תיקון של עוול ארוך שנים"

מאשרים בתים שכבר נבנו בהתנחלות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מאשרים בתים שכבר נבנו בהתנחלות(צילום: EPA)

ראש הממשלה מסכים לאחת התביעות המרכזיות של ראשי המתנחלים - ועשוי לקומם עליו את הקהילה הבינלאומית: שבוע לאחר פירוק מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה, אישר בנימין נתניהו את התב"ע (תוכנית בניין עיר) בהתנחלות איתמר שבשומרון.  

 

משמעות החלטה זו היא אישור הבתים שכבר נבנו באיתמר, והענקת היתר לבניית בתי ספר, גני ילדים ומוסדות ציבור נוספים במקום. איתמר הפך לאחד מסמלי ההתנחלויות, לאחר הטבח בבני משפחת פוגל. מיד לאחר הרצח דרשו בימין לאשר את התב"ע של איתמר. לטענת המתנחלים פערים בהסדרי האבטחה שנבעו מאי-אישור התב"ע הובילו לכך שהטבח לא נמנע.

  

אישור התב"ע הייתה מאחת המטרות המרכזיות של יוסי דגן, יו"ר המועצה האזורית שומרון, שהקים את מאהל המחאה מול בית נתניהו לאחר רצח בני הזוג הנקין לפני פחות מחודש. בכל מקום, אין מדובר בהענקת אישורים לבנייה נוספת ביישוב, אלא באישור המבנים הקיימים. 

 

עקב ההמתנה לאישור, לא יכלו ילדי איתמר ללמוד במבני קבע. רק לאחרונה משרד הכלכלה העביר למועצת שומרון תקציב לבניית מעון, אך בגלל שהתב"ע לא אושרה, הבנייה לא יצאה לפועל.

דגן: "מצפים מראש הממשלה לחולל תפנית משמעותית" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
דגן: "מצפים מראש הממשלה לחולל תפנית משמעותית"(צילום: אלי מנדלבאום)
 

בתגובה להחלטה, אמרו במועצת יש"ע: "אישורים קטנים אלו הם לעג לרש ואין בהם שום בשורה להתיישבות. מדובר בתוכניות של יישובים שכללו שכונות חדשות והרחבת יישובים, אך בפועל צומצמו התוכניות כך שהן כוללות רק את מה שבנוי בפועל ללא יחידות דיור חדשות. אישורים המתייחסים רק לבינוי ניתנו גם בזמן הקפאת התכנון ואין בכך שום חידוש. הקפאת התכנון ובכך עצירת הבנייה היא המחדל הגדול ביותר של הממשלה הנוכחית".

 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר: "ההחלטה על אישור תב"ע איתמר היא בסך הכול תיקון של עוול ארוך שנים כלפי ישראלים המתגוררים ביישוב שספג מתקפות טרור רצחניות. גם לילדי איתמר, כמו לילדים בתל אביב, מגיעה הזכות לקבל חינוך בגן ילדים או בית ספר הנמצאים במבנה קבוע ולא בקראוונים".

 

הוא הוסיף: "התב"ע שאושרה מאשרת רק תב"ע קיימת ולצערנו לא מוסיפה עוד תנופת בנייה ביישוב. זו העת להדגיש שאנו עדיין מצפים מראש הממשלה לחולל תפנית משמעותית, להפסיק את מחנק הבנייה ביהודה ושומרון ולאפשר ליישובים להתפתח על פי הצרכים שלהם ולאפשר בנייה חדשה ויישובים חדשים". דגן סירב להתייחס לשאלה אם היה הסכם בנושא עם ראש הממשלה.

 

דגן סירב להתייחס לשאלה אם הושג הסכם עם ראש הממשלה שבמסגרתו קיפל את מאהל המחאה שהקים מול ביתו. לאחר קיפול המאהל הוציא דגן הודעה עמומה ואמר כי בנושא הביטחון ישנה התקדמות, ואילו בנושא הבנייה הדברים עדיין תקועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מרחיבים את הבנייה
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים