שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רצף של טעויות: מצ"ח תחקור את הירי ביהודי

צה"ל מצטרף לחקירת התקרית בירושלים, שבמהלכה נורה למוות שמחה חודדטוב, גבר יהודי שנחשד כמחבל. החיילים טענו בחקירתם כי ההרוג, שעבד כמאבטח ושירת בעבר בצה"ל, ביקש מהם להזדהות אף שלבשו מדים. ולאחר עימות עמו אחד מהם ירה בו למוות. החייל טוען: הוא ניסה לחטוף את הנשק

 

המשטרה הצבאית נכנסת לתמונה בעקבות הטעות הקטלנית שאירעה בירושלים: לפי עדויות שנבדקות במצ"ח, רצף של טעויות בזיהוי הוביל למותו של שמחה חודדטוב, צעיר יהודי בן 28 שנחשד כמחבל ונורה למוות אתמול (ד') בירושלים. לפי העדויות, חודדטוב עבד כמאבטח ושירת בצה"ל.

 

מהחקירה עולה עוד כי חודדטוב חשב שהחיילים החמושים שעלו לאוטובוס היו מחבלים וביקש מהם תעודות מזהות אף שהיו על מדים. הם סברו שהוא המחבל לאחר שלטענתם, הוא תקף אותם. בין החיילים לגבר התפתח עימות פיזי שבסופו נורה למוות בידי אחד החיילים. החייל טען בחקירתו בתוקף כי היהודי ניסה לחטוף את נשקו.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מחקירה ראשונית עולה כי הירי בוצע על-ידי חייל והפרטים תחת חקירת כוחות הביטחון והנסיבות נבדקות". בזק"א טענו כי על פי תעודות הזיהוי שהיו על גופת היהודי, מדובר בגבר שלמד בישיבה ושירת כאמור בצה"ל.

 

שמחה חודדטוב. נהרג בתקרית ()
שמחה חודדטוב. נהרג בתקרית

טעות בזיהוי. הזירה ברחוב ירמיהו, אמש ()
טעות בזיהוי. הזירה ברחוב ירמיהו, אמש

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

החיילים, שהיו מעורבים בתקרית, נשלחו על ידי צה"ל בהנחיית הקבינט למרכזי הערים כדי לסייע למשטרה. הם עברו הכשרה קצרה יחד עם משטרת מחוז ירושלים לפני שיצאו לרחובות ואוטובוסי העיר לבצע את המשימה האזרחית/ משטרתית הזו. בצבא ובמשטרה מתכוונים לחדד הנחיות לאותם חיילים סדירים חמושים שמבצעים כעת משימות שיטור בלב הערים ולהפיק לקחים.

 

התקרית אמש אירעה ברחוב ירמיהו. החיילים סיפרו כי האיש התקרב

אליהם בתנועות חשודות, כאשר ביקשו לבדוק אותו הוא ניסה לטענתם לחטוף את נשקם ותקף אותם באגרופים. הם פתחו לעברו באש - וכך נהרג.

 

משטרת ירושלים חקרה במהלך הלילה את התקרית, במטרה לבדוק את התנהלותם של החיילים. על פי עדויות מזירת האירוע, במהלך פינוי הגופה מחאו עוברי אורח כפיים - וחובשי מד"א השיבו להם "תתביישו לכם, זה יהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן ואברהם צמח
הזירה בירושלים
צילום: גיל יוחנן ואברהם צמח
מומלצים