שתף קטע נבחר

איך תושפע הכלכלה בתרחיש של הסלמה?

הירידה הצפויה בצריכה הפרטית עלולה לפגוע בנתוני הצמיחה של המשק הישראלי. הסלמה במצב עלולה להחמיר את הפגיעה ולהוביל להעלאת מיסים, עלייה במחירי הדיור, הגדלת תקציב הביטחון והשפעה על הבורסה. כלכלן בכיר מציג תרחיש אפשרי של הסלמה והשלכותיו על הכלכלה

בשוק ההון לא ניכרת השפעה על רקע גל הטרור הנוכחי, אבל כבר עכשיו לא מעט כלכלנים מביעים דאגה מהפגיעה הצפויה בצריכה הפרטית. הצמיחה של המשק הישראלי נשענת במידה רבה על הצריכה הפרטית בעיקר כשיש ירידה בייצוא (מתחילת שנת 2015 חלה נסיגה חזקה בייצוא הסחורות).

 

לכתבות נוספות בנושא:

 

ב-2015 צפויה ירידה נוספת בקצב צמיחת המשק הישראלי ובמבט כולל מדובר בנתונים החלשים ביותר מאז שנת 2009, כך מציינים בסקירת המאקרו של אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי. עוד הסלמה עלולה ליצור הערכה חזקה ומבוססת בשוק ההון כי המצב הביטחוני יגרור את הצמיחה במשק לנתונים חלשים עוד יותר. לכך עלולות להיות השלכות משמעותיות על הבורסה ועל הכלכלה בכלל.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בשלב זה המשקיעים עדיין לא מעריכים פגיעה משמעותית בצמיחה, מציין יניב חברון, כלכלן ראשי ומנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה באקסלנס, אך בנימה אישית יותר מציין חברון, כי עם כל התקווה לשיפור במצב, יש לו תחושת בטן קצת פחות טובה וזה מוביל אותו להצגת תרחיש אפשרי של הידרדרות במצב והשפעותיו על הכלכלה.

 

צפי לפיחות בשקל

מחירי הדירות עשויים לרשום עוד עלייה במקרה של הסלמה, "פגיעה בצריכה הפרטית ובהשקעות עשויה לפגוע במחירים ולמתן עוד יותר את האינפלציה. גם ההאצה בבנייה עשויה להיפגע וההשלכות על מחירי הדיור אינם חד משמעותיות אבל להערכתנו זה יתרום לעלייה", מדגיש חברון.

 

בהתייחס לשקל, מציין חברון בניתוח התרחיש האפשרי, כי קשה לראות את המטבע המקומי ממשיך ומתחזק במקרה של הסלמה, "פיחות בשקל עשוי להיות הגיוני יותר, מה שיספק רוח גבית נוספת לאינפלציה".

 

בהתייחס למיסים, גדלה ההסתברות לעליית מיסים, על פי התרחיש שמציג חברון, ותקציב הביטחון עשוי לגדול משמעותית במקרה של הסלמה בכ-15-20 מיליארד שקל.

 

"העבירו החזקות לחו"ל"

כיצד יושפע שוק המניות? בשווקים בעולם המשקיעים מוטרדים בעיקר מסין שממשיכה להציג נתונים כלכליים חלשים, להערכת חברון, כבר עכשיו הסיכון בשוק הישראלי גבוה כרגע מהסיכון הטמון בסין או באירופה.

 (צילום: משה גלנץ) (צילום: משה גלנץ)
(צילום: משה גלנץ)

במקרה של הסלמה מספר גורמים עשויים להוסיף ולהעיב עוד יותר על שוק המניות בבורסה בת"א וביניהם האווירה של פחד וחשש בקרב הצרכנים לצאת למקומות הומי אדם (מה שידכא מאוד את הצריכה הפרטית) ובנוסף קולות החרם על ישראל שעלולים לגבור. עם זאת, מציין חברון, כי "תמיד בתחילת תרחיש בטחוני המשקיעים נוטים להיאחז בתירוץ כי חלק ניכר מההכנסות של החברות בבורסה, מצוי בכלל מחוץ לישראל ועבור חלקן הביקוש הוא קשיח ולא תלוי במצב הביטחוני".

 

מה לעשות עם ההשקעות במצב של הסלמה? במסגרת תרחיש של הידרדרות במצב, ממליץ חברון לנהוג בזהירות ופשוט להעביר חלק משמעותי מתיק ההשקעות להחזקות מחוץ לישראל. "אחרי הירידות האחרונות בשוק המניות בעולם, התמחור נוח. בזמן הירידות החדות בעולם, (שנרשמו בחודש אוגוסט) ישראל בסך הכל הייתה יציבה והופעה פחות מהחשש מסין ואירופה, אבל כרגע הסיכון פה גבוה אולי אפילו יותר מהחשש מסין או אירופה", מסכם.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים