שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מדריך נוגדי דיכאון: החדשות, הפחות משמינות והמהירות

  התרופות האנטי דיכאוניות מהדור החדש חוללו מהפכה בתחום הטיפול בדיכאון והן היום הנמכרות ביותר בעולם, אחרי האנטיביוטיקה. האם כל אחד יכול ליטול אותן, מהן תופעות הלוואי שלהן, מתי רצוי להתחיל, ומתי אפשר להפסיק? כל התשובות לשאלות החשובות

  צאתה לשוק של התרופה פרוזאק, בתחילת שנות ה-90, חוללה מהפכה בתחום הטיפול בדיכאון. מאז פותחו משפחות חדשות של תרופות נוגדות דיכאון, שהן היום תרופות המרשם הנמכרות ביותר ברחבי העולם, אחרי האנטיביוטיקה. למרות יתרונותיהן הרבים, השימוש בתרופות האלה לא מתאים לכל אחד, מלווה לעתים בתופעות לוואי ולא בכל המקרים מביא לריפוי.

   

  אז איזו תרופה מתאימה לכם, מה ההבדל בין התרופות, מתי הן יתחילו להשפיע, מה תופעות הלוואי שלהן, למי חלק מהתרופות אינן מתאימות? בסיועם של הפסיכיאטרים ד"ר ישראל קריגר וד"ר ירדן לוינסקי משירותי בריאות כללית - הנה כל המידע שצריך לדעת על נוגדי הדיכאון:

   

  איך אדע אם אני צריך להתחיל לקחת נוגדי דיכאון?

  התסמינים של דיכאון מג'ורי, שנקרא גם דיכאון קליני, הם: עצבות, איבוד עניין והנאה מפעילויות שונות, הפרעות בתיאבון, לעתים שינויים במשקל, הפרעה בשינה או יתר שינה, אי שקט או הפחתה בתנועתיות, עייפות ותחושת חוסר אנרגיה, תחושת חוסר ערך ותחושות אשם, אובדן שמחת החיים, ולעיתים גם מחשבות על מוות, מחשבות אובדניות ואף ניסיונות התאבדות.

   

  כדי לאבחן דיכאון, אין צורך שיתקיימו כל התסמינים, אך עליהם להימשך כשבועיים. כמו ברוב האבחנות הפסיכיאטריות, האיבחון מתייחס גם להשפעת התסמינים על המטופל וגרימתם למצוקה או להפרעה בתפקוד המשפחתי, הזוגי, האישי, התעסוקתי והאקדמי.

   

  תרופות נוגדות דיכאון כשמן הן - מיועדות לטיפול בדיכאון, אך גם במגוון מחלות והפרעות נפשיות אחרות, כמו חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית. תרופות אלה יש ליטול כשקיים דיכאון מג'ורי וניכרים מצוקה או הפרעה בתפקוד.

   

  ד"ר ירדן לוינסקי מסביר על נוגדי הדיכאון.  צפו:

   

  צילום: ירון שרון

  צילום: ירון שרון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מה ההבדל בין תרופות ממשפחת SSRI לתרופות ממשפחת SNRI?

  SSRI ו-SNRI הן שתי קבוצות של תרופות נוגדות דיכאון, שנבדלות זו מזו במנגנון הפעולה שלהן. קיימות כמה קבוצות של תרופות נוגדות דיכאון, והמשותף לכולן הוא השפעתן על המעבירים העצביים (נוירוטרנסמיטורים) חומרים שבאמצעותם מעבירים העצבים במוח מידע, כלומר: הדרך שבה תאי עצב "מדברים" זה עם זה.

   

  על פי הידע שמצוי ברשותנו היום, שני מעבירים עיצביים עיקריים הקשורים בדיכאון הם סרוטונין ונוראדרנלין (נוראפינפרין). בדיכאון, רמתם של שני המעבירים העיצביים האלה נמוכה, והתרופות מעלות את רמתם.

   

  התרופות ממשפחת ה- SSRI פרוזאק, סרוקסט, פבוקסיל, ציפרמיל, לוסטרל וציפרלקס מעלות את רמת הסרוטונין. התרופות ממשפחת ה- SNRI אפקסור, איקסל וסימבלטה מעלות הן את רמת הסרוטונין והן את רמת הנוראדרנלין. אין הבדל ביעילות התרופות האלה, אך הן נבדלות בתופעות הלוואי שלהן.

   

  מהן תופעות הלוואי של נוגדי דיכאון?

  רוב תופעות הלוואי של נוגדי הדיכאון מהדור החדש הן קלות וחולפות. התופעות העיקריות הן אי נוחות בטנית (כאבי בטן קלים), יובש בפה והפרעה בתפקוד המיני. הפרעה זו עלולה להתבטא אצל נשים ביובש בנרתיק וקושי להגיע לאורגזמה, ואצל גברים בהפרעה בזקפה ושפיכה מעוכבת. חלק מהתרופות גורמות גם להגברת התיאבון, דבר שמביא לאורך זמן לעלייה במשקל.

   

  אחד השיקולים העיקריים בבחירת תרופה מתאימה הוא פרופיל תופעות הלוואי שלה, כשהרופאים מנסים להשתמש בתופעות הלוואי לטובתו של החולה. כך למשל לאדם שסובל מדיכאון ומהפרעת שינה קשה תינתן תרופה נוגדת דיכאון שאחת מתופעות הלוואי שלה היא עייפות והרדמה.

   

  איך אפשר לדעת אם הטיפול לא הצליח?

  כמו כל טיפול תרופתי, הטיפול בנוגדי דיכאון יכול להצליח באופן מלא, להצליח באופן חלקי, או להיכשל. הטיפול ייחשב מוצלח אם ניכרת הפחתה משמעותית בתסמיני הדיכאון, דבר שמוביל להיעלמותה של המצוקה ולחזרה לתפקוד

  תקין בשטחי החיים השונים. על מנת להעלות את סיכויי ההצלחה חשוב לקחת את מלוא המינון שניתן על ידי הרופא, להתמיד בנטילת הטיפול מידי יום ולדעת כי מלוא ההשפעה של הטיפול תורגש רק בחלוף שישה עד שמונה שבועות מיום תחילתו.

   

  האם יש אנשים שלא יכולים לקבל טיפול בנוגדי דיכאון?

  כמעט שלא. ישנם מצבים רפואיים, גופניים ונפשיים, שבהם יש צורך בזהירות, במינונים נמוכים ולעתים בתוספת של תרופות אחרות. בכל מקרה של דיכאון מומלץ לפנות לפסיכיאטר, שלו הידע להתאים את הטיפול התרופתי למטופל.

   

  האם תרופה לטיפול בדיכאון מספיקה, או שדרושים טיפולים נוספים?

  לעתים התרופה לטיפול בדיכאון מספיקה, אך לעיתים יש צורך בטיפולים נוספים, כמו טיפולים פסיכותרפויטיים (טיפול בשיחות) שונים, כגון טיפול דינמי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, או סדנאות וטיפולים קבוצתיים. לעיתים יש גם צורך בשנוי סגנון החיים: ירידה במשקל, שינוי תזונה, עיסוק קבוע בספורט ובעיקר פעילות אירובית מתונה.

   

  מביך אותי ללכת לפסיכיאטר. האם חייבים ללכת אליו כדי לטפל בדיכאון, או שאפשר להסתפק ברופא המשפחה?

  רופאי המשפחה יודעים לאבחן דיכאון ורשאים לתת תרופות נוגדות דיכאון. אם בכך נפתרת הבעיה, אין צורך לפגוש פסיכיאטר. הפסיכיאטר, כיוון שזה תחום התמחותו, יכול לשלול בעיות אחרות שנראות כדיכאון ויודע לטפל גם במצבים שבהם התרופה הראשונה לא עוזרת.

   

  האם נוגדי דיכאון מטפלים רק בדיכאון, או בבעיות נפשיות נוספות?

  תרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול בדיכאון, בחרדה ובהפרעה טורדנית-כפייתית. לעיתים משתמשים בהן גם בהפרעות נפשיות אחרות. התרופות האלה משמשות גם בטיפולים שאינם קשורים לפסיכיאטריה או משיקים לפסיכיאטריה, כמו כאבים כרוניים והפרעות קשב וריכוז.

   

  התחלתי לפני שבוע טיפול בנוגד דיכאון, אבל אני עדיין על הקרשים. האם צריך להחליף טיפול?

  לא. השפעתן של כל התרופות נוגדות הדיכאון מורגשת בדרך כלל לאחר שבועיים עד שמונה שבועות. לעיתים המינון לא מספיק, ויש צורך להעלות אותו. תופעות הלוואי, לעומת זאת, מופיעות עם תחילתו של הטיפול ופוחתות בהמשך.

   

  האם לחולי לב מותר לקבל נוגדי דיכאון?

  לתרופות נוגדות דיכאון יש השפעה מעטה על ההולכה החשמלית בלב ועל קצב הלב. רוב חולי הלב יכולים להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון ללא בעיה. מחקרים הראו שבעיות לב, ובעיקר אוטם שריר הלב (התקף לב), גורמות לדיכאון בקרב שיעור גבוה מהחולים, ושימוש בנוגדי דיכאון במקרים אלה משפר את איכות חייהם של החולים ואף מאריך את חייהם. אדם שלוקה במחלת לב צריך להתיעץ עם רופא כדי לקבוע אם יוכל להשתמש בתרופה נוגדת דיכאון.

   

   

  דיכאון, הטיפול נמשך שנה לפחות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  דיכאון, הטיפול נמשך שנה לפחות(צילום: shutterstock)

   

  אני סטודנט בתקופת מבחנים ונוטל ציפרלקס. האם זה יכול להשפיע לרעה על הקליטה והריכוז?

  כמו תרופות נוגדות דיכאון אחרות, ציפרלקס (אסציטלופרם בשמה הגנרי) לא גורמת להפרעה בריכוז. הפרעה בריכוז היא אחד התסמינים של דיכאון, והתרופה יכולה להתגבר על הדיכאון ובכך להשיב את הריכוז לתקנו.

   

  לקחתי חצי שנה תרופה נוגדת דיכאון, ואני מרגיש שאני יכול להסתדר בלי. האם אני יכול להפסיק את התרופה בעצמי?

  אם מדובר בדיכאון ראשון, הפסיכיאטרים מסכימים שיש להמשיך ליטול את התרופה עד שנה מהרגע שבו הדיכאון חלף (ולא מתחילת הטיפול). ההחלטה על הפסקת הטיפול תלויה במספר גורמים, ביניהם רצונו של המטופל, חומרת הדיכאון והאובדנות טרם התחלת הטיפול, ניסיונות אובדניים בעבר, מספר אפיזודות קודמות של דיכאון, תופעות לוואי של הטיפול התרופתי ומצבו הנוכחי של המטופל. רוב הפסיכיאטרים ימליצו על המשך מתן טיפול תרופתי מניעתי אצל מטופלים שעברו שלושה התקפי דיכאון ויותר.

   

  בכל מקרה, הפסקת הטיפול צריכה להיעשות באופן הדרגתי מאוד ותחת השגחת רופא. חשוב להסביר למטופל את הסיכונים שכרוכים בהישנות הדיכאון, ולבקש ממנו לפנות לרופא אם תחול החמרה במצבו. אדם שסבל מאפיזודה קודמת של דיכאון נמצא בסיכון גבוה יותר משאר האוכלוסייה ללקות באפיזודה נוספת. אפיזודות נוספות הן בדרך כלל קשות וארוכות יותר.

   

  שכלתי את בני שנפל בפעולה צבאית לפני מספר חודשים, ואני לא מצליחה להתאושש. האם הגיע הזמן לטיפול תרופתי?

  מותו של בן, בפעולה צבאית או באירוע אזרחי, היא אחת הטראומות הנפשיות הקשות ביותר שאדם יכול לחוות. תסמיני האבל דומים מאוד לתסמינים של דיכאון, ולכן סמוך למות אדם קרוב אין מאבחנים דיכאון, אלא רואים בכך תגובה נורמלית. זוהי תגובה קשה לאירוע קשה ביותר.

   

  קיימת ציפייה שתהיה החלמה הדרגתית מהאבל, והאדם יוכל לחזור לתפקד וליהנות יחסית מפעילויות שונות. התהליך הזה, כמובן, אמור להיות הדרגתי. אם אחרי כמה חודשים את לא מצליחה להתאושש, יש צורך בטיפול, לאו דווקא תרופתי. פני לפסיכיאטר לביצוע אבחון, שאחריו תדונו באפשרויות הטיפול השונות פסיכותרפיה, טיפול תרופתי, קבוצת תמיכה. מובן שאפשר לשלב דרכי טיפול שונות.

   

  ילדתי תינוק לפני כשנה, ולאחרונה יש לי תחושות של דיכאון. האם זה יכול להיות דיכאון אחרי לידה, או שזה היה אמור להופיע סמוך ללידה?

  דיכאון אחרי לידה מופיע בדרך כלל בתוך כמה שבועות מהלידה, אך עשוי להופיע לאורך השנה הראשונה שאחרי הלידה. דיכאון מהסוג הזה לא רק פוגע באישה אלא עלול גם לפגוע בקשר בין התינוק לאם קשר החיוני להתפתחות הנפשית התקינה של התינוק.

   

  יותר ממחצית מהנשים חוות עצבות אחרי הלידה (baby blues). המצב הזה קשור בדרך כלל לירידה החדה ברמות ההורמונים ב-24 השעות הראשונות אחרי הלידה. 10% מהנשים סובלות מדיכאון אחרי לידה, שמופיע כאמור לא סמוך ללידה אלא כמה שבועות לאחר מכן.

   

  אבי בן 70, סובל מכמה פריצות דיסק ומכאבים עזים, וכבר בקושי מסוגל ללכת. מאדם עצמאי הוא הופך יותר ויותר לתלוי בנו. אנחנו מרגישים שהוא מדוכא מאוד. האם הוא צריך להתחיל טיפול תרופתי?

  מתוך התיאור הזה ייתכן שאביך לוקה בדיכאון. מומלץ שיעבור אבחון אצל פסיכיאטר, ואם יימצא שאכן מדובר בדיכאון, מומלץ להתחיל טיפול. במקרה של אביך נראה שיש צורך גם בטיפול תרופתי נגד כאבים, ואולי גם הדרכה כיצד לתפקד בכוחות עצמו עשויה לעזור.

   

  הלב שלי נשבר אחרי שנפרדתי מבת זוגי בשלוש השנים האחרונות. עברו שלושה חודשים ואני לא מצליח לצאת מזה. אני בוכה הרבה, לא מפסיק לחשוב עליה. חשבתי לבקש מהרופא תרופה אנטי דיכאונית. האם כדאי?

  עצבות, בכי וקושי בתפקוד הם תסמינים של דיכאון, אך הם לא מספיקים לאבחנה של דיכאון. מומלץ לפנות לפסיכיאטר או לרופא משפחה כדי שיאבחן אם אכן מדובר בדיכאון. במקרה של דיכאון יש בהחלט צורך בטיפול תרופתי, טיפול בפסיכותרפיה או טיפול משולב. יש לזכור שטיפול בתרופות נוגדות דיכאון יעיל הן כשידועה הסיבה לדיכאון והן כשהסיבה לא ידועה.

   


  הטבלה המלאה: כל נוגדי הדיכאון בישראל

  הטבלה המלאה: כל נוגדי הדיכאון בישראל
  המשפחה התרופות מנגנון הפעילות מתאים ל -/ יתרון בולט תופעות לוואי שכיחות
  טריציקליים אנפרניל, מרוניל, נורטילין, לודיומל תרופות ישנות יחסית משנות ה-50. יעילותן גבוהה אך השימוש בהן מועט בשל תופעות הלוואי הרבות יחסית לתרופות החדשות. מתאימות לטיפול בדיכאון וחרדה, הפרעה טורדנית, אך גם בכאב כרוני בחילות, כאבי ראש, הפרעות קצב הלב, ישנוניות
  SSRI פרוזק, סרוקסט, ציפרלקס, לוסטרל, פבוקסיל הקבוצה הגדולה והשכיחה ביותר של נוגדי דיכאון. מעכבות ספיגה חוזרת של המעביר העצבי סרוטונין שהוא בעל תפקיד מרכזי בשיפור מצב הרוח מתאימות הן לטיפול בדיכאון והן לטיפול בחרדה ובעלות מיעוט תופעות לוואי בחילות, כאבי ראש, אי שקט, ירידה בחשק המיני, עלייה בתיאבון
  NRI אדרונקס מעכבי ספיגה חוזרת של המעביר העצבי נוראדרנלין (נוראפינפרין) הגורם לאפקט מעורר ונוגד דיכאון מתאימות לדיכאון שמתאפיין בעיקר בחוסר אנרגיה ובעיות ריכוז חרדה, הזעת יתר, עצירות, עלייה בקצב הלב
  SNRI ויאפקס, אפקסור, סימבלטה, איקסל מעכבי ספיגה חוזרת של המעבירים העצביים נוראדרנלין וסרוטונין יעילות יותר בשל שילוב המנגנונים, אך בעלות תופעות לוואי כפולות כאבי ראש, עצירות, בעיות שינה, קושי במתן שתן
  מעלות ריכוז דופמין וולבוטרין דופמין הוא מוליך עצבי מוחי שמשפר מצב רוח, מעורר ומשפר מוטיבציה וריכוז התרופות אינן גורמות לדיכוי מיניות או לתיאבון יתר, אך עוררות יתר עלולה להוביל לחרדה והפרעות שינה כאב ראש, עצירות, בעיות שינה, קושי במתן שתן
  חוסם נוראדרנלין ומעכב סרוטונין NaSSA רמרון, מירו תרופות המכילות מירטאזאפין, בעלות מנגנון שונה המשחרר סרוטונין ונוראדרנלין פחות תופעות לוואי כמו חרדה, חוסר שינה, בחילה ופגיעה בתפקוד מיני עייפות, עלייה במשקל
  חוסמי MAO נרדיל, פרנט חוסמות פעילות שני סוגי האנזים מונאמין אוקסידאז המפרק את המעבירים העצביים סרוטונין ואדרנלין דיכאון עמיד, דיכאון מלנכולי והפרעות חרדה כשטיפולים אחרים נכשלו עלייה קיצונית בלחץ הדם, איסור לאכול סוגי מזון שונים

   

  אני מטופלת בתרופה נוגדת דיכאון זה שמונה חודשים, וכעת אני רוצה להרות. האם מותר להמשיך ליטול את התרופה בזמן ההריון, או האם עלי להפסיקה?

  התשובה לשאלה הזו מורכבת. ממחקרים שנערכו בנושא עולה שככלל תרופות נוגדות דיכאון לא מעלות את שכיחות הפגמים בעובר, אולם השאלה החשובה היא מה הסיכון של האם ללקות בדיכאון חוזר בתקופת ההריון או לאחר הלידה. ידוע כי דיכאון של האם משפיע לרעה על העובר, ודיכאון בזמן ההריון ממשיך אחרי הלידה ופוגע בהתקשרות של התינוק לאם. רוב המומחים סבורים שהחלטה אם להמשיך בטיפול התרופתי האנטי דיכאוני בזמן ההריון צריכה להתקבל אחרי שקלול של חומרת הדיכאון, הסכנה האובדנית, מערכת התמיכה של האישה, אפיזודות קודמות של דיכאון בכלל ודיכאון אחרי לידה בפרט, וכמובן רצונה של האישה.

   

  האם צריך להימנע כליל מאלכוהול כשנוטלים נוגדי דיכאון?

  אלכוהול הוא חומר המשרה דיכאון, ולכן מומלץ להפחית את השימוש בו. למי שרוצים לשתות אלכוהול ומקבלים תרופות נוגדות דיכאון, מומלץ לצרוך אלכוהול לא יותר מפעמיים בשבוע, ולא יותר ממשקה אחד בכל פעם.

   

  אני בדיכאון תמיד בתקופת החורף. האם יש משהו שיכול לעזור לי?

  יש אנשים שסובלים מדיכאון עונתי, בעיקר בחורף. הדבר קשור כנראה בכמות האור הנמוכה יחסית בחורף. בארץ התופעה נדירה למדי, אך בארצות צפוניות, כמו ארצות סקנדינביה, שם הלילות ארוכים מאוד ושעות האור קצרות, התופעה שכיחה הרבה יותר. אחד הטיפולים בהפרעה הזו הוא טיפול באור, כלומר חשיפה לאור. טיפול בתרופות נוגדות דיכאון יעיל גם הוא.

   

  שמעתי שנוגדי דיכאון גורמים לעלייה במשקל. אני סובלת מהשמנת יתר. האם יש נוגדי דיכאון שלא יגרמו לי לעלות במשקל?

  ראשית יש לזכור כי לעיתים עלייה במשקל (ולא רק ירידה) מהווה אחד מתסמיני הדיכאון. במקרה כזה טיפול נגד דיכאון עשוי להביא דווקא לירידה במשקל. חלק מהתרופות נוגדות הדיכאון אכן גורמות לעלייה במשקל, אך יש כאלה שלא גורמות לזה או גורמות לעלייה מתונה מאוד במשקל. יש לפנות לפסיכיאטר שיאבחן תחילה אם יש צורך בטיפול תרופתי נוגד דיכאון, ואחר כך ימליץ על התרופה המתאימה, תוך התחשבות במשקל. שינוי אורח החיים, דיאטה מאוזנת ועיסוק קבוע בפעילות גופנית יביא גם להרזיה וגם לשיפור מצב הרוח.

   

  האם יש תרופות טבעיות יעילות לטיפול בדיכאון?

  התרופה הטבעית הראשונה לטיפול בדיכאון היא פעילות גופנית. פעילות גופנית סדירה משפרת את מצב הרוח, מפחיתה תסמיני דיכאון ומחישה את ההחלמה מדיכאון. בארץ משווקים היום לא מעט חומרים או 'תרופות טבעיות' המתהדרות ביכולתן לרפא דיכאון. רוב התרופות האלה לא נבדקו מספיק מבחינת יעילותן, מבחינת תופעות הלוואי שלהן ומבחינת תנאי ייצורן.

   

  ד"ר איתי גל הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   

  ייעוץ רפואי:

  דר' ישראל קריגר, מומחה לפסיכיאטריה ומנהל מרפאת הדיכאון במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" וד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר ראשי במחוז דן-פ"ת, שירותי בריאות כללית


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התרופות נוגדי הדיכאון לא מתאימות לכל אחד
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים