שתף קטע נבחר

חוק הלאום נקבר בוועדה; ליברמן: "זו ממשלה המתחזה ללאומית"

הצעת החוק של חבר הכנסת אבי דיכטר הייתה אמורה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, אבל ראש הממשלה הורה להעביר את הנושא לוועדה של כל סיעות הקואליציה. ליברמן: "זו הוכחה נוספת לכך שמדובר בממשלה שמתחזה לממשלה לאומית, אך למעשיה אין קשר לעקרונות המחנה הלאומי"

 

דגלי ישראל בירושלים. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דגלי ישראל בירושלים. ארכיון(צילום: רויטרס)

 

אחרי כמה ימים של מתח סביב ההצבעה על חוק הלאום, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לעכב את החוק ולהעבירו לדיון בוועדה אחרת שתמנה את כל סיעות הקואליציה. שרת המשפטים, איילת שקד, הייתה אמורה להעלות את החוק של ח"כ אבי דיכטר להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, אולם הערב התברר כי ראש הממשלה החליט לבלום את המהלך, ככל הנראה גם בגלל המצב הביטחוני הרגיש והמאמצים הדיפלומטיים לסיום גל הטרור. 

 

בקואליציה אמרו הערב כי "נתניהו לא רוצה את החוק הזה, ולא רצה אותו אף פעם. הוא השתמש בו בעבר כדי לפרק את הקואליציה, ועכשיו הוא רוצה ועדה, כפי שמופיע בהסכם הקואליציוני. במילים אחרות, חוק הלאום נקבר".

 

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "מדובר בהוכחה נוספת לכך שמדובר בממשלה שמתחזה לממשלה לאומית אך למעשיה אין שום קשר לעקרונות המחנה הלאומי - לא בביטחון, לא במדיניות ולא בחקיקה".

 

בעקבות ההחלטה המסתמנת להסיר את הצעת חוק הלאום מוועדת השרים, אומרים גורמים שמקורבים לח"כ דיכטר: "ראש הממשלה הנחה כבר לפני כמעט שנה להקים צוות שניסח את חוק היסוד הזה. הוא קבע עקרונות שעל פיהם יש לגבש חוק זה. הצעת החוק של דיכטר חופפת לאותם עקרונות שראש הממשלה הנחה. הסרת הצעת החוק מדיוני ועדת השרים לחקיקה ללא החלטה ברורה על הקמת צוות קצוב בזמן לגיבוש חוק הלאום, תהיה תעודת עניות למחנה הלאומי ולכל מי שדורש הכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ח"כ דיכטר מתכוון להמשיך במלוא התנופה לקידום ההצעה עד לאישור חוק יסוד חשוב זה בכנסת".

 

הסעיף הראשון של חוק הלאום מעגן בחוק-יסוד את מעמדה הבלעדי של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הסעיף גם קובע כי יש לפרש את כל המשפט הישראלי לאור עיקרון זה, כשם שכבר קבע בית המשפט כי יש לפרש את כל המשפט הישראלי לאור עקרונות זכויות האדם הקבועים בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

חוק היסוד מפרט גם היבטים מעשיים המבטאים את היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, שלחלקם יש ביטוי בחקיקה קיימת: סמלי המדינה (המנון, דגל, סמל), ירושלים כבירתה, שפתה, זכות השבות, קיבוץ גלויות, התיישבות יהודית, הקשר עם יהודי התפוצות, לוח שנה עברי ומקומות קדושים.

 

מהליכוד נמסר בתגובה כי ראש הממשלה מקדם את חוק הלאום בהתאם להסכם הקואליציוני שקובע כי "יוקם צוות של כל סיעות הקואליציה שיגבש הסכמה לנוסח חוק הלאום". החוק שיוגש יבוא כהצעת חוק של הממשלה כולה ולא כהצעת חוק פרטית של ח"כ זה או אחר, דבר המנוגד להסכם הקואליציוני, כך בהודעת הליכוד.


פורסם לראשונה 24/10/2015 21:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
תוקף את הממשלה. אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: מוטי קמחי
ח"כ דיכטר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים