שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מנהל בכללית: אוסר על הפניית מטופלים לגראס רפואי

  שר הבריאות הכריז שירחיב השימוש בו, אבל בקופת חולים כללית כנראה שלא מאמינים בגראס הרפואי. ממסמך שהגיע לידי ynet עולה כי רופאי מחוז חיפה וגליל מערבי בקופה קיבלו הנחייה שלא להפנות מטופלים למרפאת כאב לצורך קבלת רישיון לקנאביס רפואי. הכללית: המייל בוטל ויצאה הבהרה בנושא. היום ייערך דיון חירום בנושא בכנסת

  האם קופת חולים כללית מונעת ממטופליה לקבל קנאביס רפואי? ממסמך שהגיע לידי ynet, עולה כי המנהל הרפואי של מחוז חיפה וגליל מערבי אוסר על הרופאים שעובדים תחתיו להפנות חולים למרפאות כואב על מנת לקבל טיפול בקאנביס רפואי. "אני חוזר ואוסר הפניית מטופלים למרפאת הכאב לשם קבלת אישור לגראס רפואי", נכתב במסמך.

   

   

  קראו עוד אודות קנאביס רפואי:

  קנאביס רפואי: מי יקבל רישיון ואיך תתבצע הרפורמה? מדריך

  מהפכה: קנאביס רפואי יימכר בבתי מרקחת; יותר רופאים יתנו מרשם

   

  אחד המטופלים בצפון, שביקש מהרופאה שלו הפנייה למרפאת הכאב על מנת לקבלת המלצה לקאנביס רפואי, קיבל ממנה את תשובה שלילית. לדבריו, היא קיבלה הנחייה מהמנהל הרפואי של המחוז, שלא להפנות חולים למרפאות הכאב במידה והם מבקשים לזכות בהקלה בכאבים באמצעות קאנביס רפואי.

   

  "כאן לא מחלקים קנאביס"

  לצורך קבלת רישיון לקנאביס רפואי ממשרד הבריאות, חייבים החולים לקבל אישור לכך ממרפאת הכאב. כיום קיימים שני תנאים עיקריים לקבלת רישיון: שנה אחת של טיפול במרפאת כאב, תוך נטילת תרופות הומיאופתיות או שימוש במשך פרק זמן ארוך בתרופות - ללא הועיל. הגבלת הגישה של חולי הקנאביס למרפאות כאב, מונעת מהם למעשה את האפשרות להוצאת רישיון.

   

  "הרופא שכתב את המסמך עובר פה בפירוש על שבועת הרופאים", אומרת קרנית ידיד, יו"ר עמותת הקאנביס הרפואי בישראל, "עצם זה שבמכתב שלו הוא פונה לרופאים שנמצאים תחתיו ומתערב במהלך הטיפול של חולים רבים, מבלי להכיר אותם באופן אישי מתוך אג'נדה ואידיאולוגיה, הוא מסכן את הטיפול בחולים וחוטא לתפקידו".

   

  ידיד מתייחסת להכרזת השר ליצמן על המהפכה במתן קנאביס רפואי ואומרת: "כרגע אין לוחות זמנים, אין תוכנית סדורה וחוץ מהצהרות שנשלחו לאוויר שום דבר לא קרה. המכתב הזה רק מחזק את הטענה שלנו שממשיכים להערים קשיים על חולים המבקשים קנאביס רפואי והמצב הופך קטסטרופלי יותר ויותר".

   

  שלומי, תושב הצפון המטופל בקנאביס רפואי, מחזק את דבריה של ידיד. "אני פניתי למרפאת כאב כדי לבקש קנאביס רפואי וראיתי שלט על המרפאה 'כאן לא מחלקים קאנביס רפואי', מה מצפים שאעשה, שאצא לחפש חומר באופן לא חוקי?", הוא אומר.

   

  הבוקר: דיון חירום בכנסת בנושא

  הבוקר צפוי להתקיים דיון חירום בכנסת העוסק במניעת טיפול בקאנביס על ידי קופות החולים בהשתתפות נציגי קופות החולים ומשרד הבריאות.

   

  "המצב שבו קופות חולים מונעות טיפול בקנאביס מחולים הוא בלתי נסבל ולא חוקי, ומשרד הבריאות חייב להבהיר באופן מיידי כי לא יסכין עם התנהלות כזו", אומרת ח"כ תמר זנדברג, יו"ר ועדת הכנסת למלחמה בסמים, "הקופות שנוהגות כך חוטאות לתפקידן כמי שאמונות על בריאות המבוטחים. זהו עוול שיש לתקנו באופן מיידי, אלה דיני נפשות". 

   

  ממחוז חיפה וגליל מערבי של שירותי בריאות כללית נמסר בתגובה: "המייל נשלח בצורה שאינה תואמת את ההנחיות ויצא מייל תיקון. אנו פועלים בהתאם להנחיות משה"ב רופאי כאב בקהילה יכולים להמליץ על שימוש בקנאביס רפואי כחלק מכלול אפשרויות הטיפול העומדות בפניהם בכל מקרה משרד הבריאות הוא אשר מאשר את הטיפול". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי. ליצמן הצהיר על מהפכה, הרופאים בינתיים מונעים רשיונות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים