שתף קטע נבחר

כלוא ברכבו יותר מיממה: "אין לי איך לעלות הביתה"

מנשה לביא, הסובל מ-100 אחוזי נכות, מבלה מאתמול בבוקר ברכבו בצור יצחק כי המעלית בבניין מנותקת מחשמל. "הייתי מפטר את כל עובדי חברת החשמל". אשתו לא יכולה לרדת במדרגות: "כלואה בקומה 8 גם בלי מים". תושבי האזור: "שערורייה. צריך להפסיק לשלם להם". עדיין 45 אלף בתים מנותקים

 

עפרה ומנשה לביא, בני זוג בשנות ה-60 לחייהם מהיישוב צור יצחק שבשרון, מנותקים מחשמל וזה מזה כבר 24 שעות. עפרה, הסובלת מבעיות בברכיים, לא מצליחה לצאת מדירתה, ובעלה, הסובל מנכות של 100 אחוזים, נאלץ להעביר את הלילה מחוץ לביתו כי לא הצליח לעלות למעלה. תושבים נוספים ביישוב זועמים: "זה מוגזם, לא צריך לשלם את חשבונות החשמל". מחברת החשמל נמסר בצהריים (ב') כי 45 אלף בתי אב עדיין מנותקים מחשמל, ועיקר הפגיעות ברשת הן בערים רעננה ונתניה.


 

"אתמול חזרתי מבדיקת דם בסביבות 8 בבוקר, והסופה הנוראית תפסה אותי באמצע הדרך", סיפר מנשה לביא. "הצלחתי די בקושי להגיע הביתה. לאחר נסיעה מאוד איטית ומסובכת הגעתי הביתה ולתדהמתי לא היה חשמל, ולא היה לי איך לעלות הביתה כי המעלית תקועה ושום דבר לא זז. נשארתי באוטו כמה שעות ובשלב מסוים הורידו לי קצת מים ועם זה הסתדרתי איכשהו".

נאלץ להישאר ברכב עד שהחשמל יחזור. מנשה לביא (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נאלץ להישאר ברכב עד שהחשמל יחזור. מנשה לביא(צילום: עידו ארז)

"לו היה תלוי בי - הייתי מפטר את כל ועד עובדי חברת החשמל" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"לו היה תלוי בי - הייתי מפטר את כל ועד עובדי חברת החשמל"(צילום: עידו ארז)
 

מנשה סיפר כי שכנה הכניסה אותו לביתה לשעתיים לאחר שמצאה אותו יושב ברכבו, ושכנה אחרת הציעה לו לישון בביתה. "שכנה הואילה בטובה להזמין אותי וישנתי אצלם בלילה. זה לא נעים ולא נחמד. קיוויתי בבוקר שאולי החשמל חזר, ואז הבנתי שיש מאבקי כוח בתוך החברה. אני תקוע בגלל השטויות האלה. אני נכה ב-100 אחוזים, ואני מתנייע בעזרת קלנועית, ואני לא יכול לעלות למעלה משום שאין לי רגל שסוחבת אותי ואני לא מסוגל לעלות מדרגות. לכן אני תקוע באוטו למטה".

 

הוא הוסיף שהוא מעביר את הזמן עם הרדיו, ולמזלו גם יכול להטעין את הטלפון ברכב. "לו זה היה תלוי בי, הייתי מפטר עוד היום את ועד העובדים של חברת החשמל. אם זו הייתה חברה שלי הם לא היו עובדים שעתיים במקום הזה. מחזיקים מדינה במקום הכי רגיש שלה. איך יכול להיות כזה דבר? ואיפה הממשלה? איפה ראש הממשלה? עוברים לסדר היום ומתעסקים בעניינים יותר חשובים".

 

מסוק של חברת החשמל במחלף אייל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מסוק של חברת החשמל במחלף אייל(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

 

"אני לא יכולה לצאת מהדירה", סיפרה במקביל אשתו עפרה. "אני לא יכולה גם להתקשר. מזל שיש לי טרנזיסטור שבזכותו אני מתעדכנת במה שקורה בחוץ. אין לנו חשמל, אין מים, אין אינטרנט. זה מצב בלתי נסבל. בעלי מחוץ לדירה והוא לא יכול לעלות עד קומה 8 ואיני יכולה לרדת, נשארתי בבית בלי מים".

 

ביישוב צור יצחק אין חשמל כבר יותר מ-24 שעות. בעקבות הפסקת החשמל הממושכת ביישוב, משאבות המים לא עובדות והבתים נותקו ממים. הבוקר החלה מזכירות היישוב לחלק בקבוקי מים לתושבים וג'ריקנים של מים למוסדות החינוך ביישוב כדי שיוכלו להדיח את אסלות השירותים. כששמעה עפרה שמתבצעת חלוקת מים ביישוב ביקשה: "תעשו לי טובה, תגידו להם שאני בלי מים ואיני יכולה להתקשר ושישלחו אליי את המים".

 

"צריך להפסיק לשלם לחברת החשמל"

ביישוב המנותק יש כ-1,400 משפחות, שרובן זוגות צעירים עם ילדים קטנים. ביישוב ישנם 14 גני ילדים לגילאי 6-3, שני מעונות יום לפעוטות ובית ספר יסודי שבו לומדים כ-500 תלמידים. הפסקת החשמל הפתיעה את כל התושבים וגרמה לכעס רב לאחר שהתברר כי 24 שעות לאחר שהחלה, עדיין לא חודשה אספקת החשמל ליישוב.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

היום בבוקר הגיעה משאית שפרקה במגרש הכדורסל ביישוב משטחים רבים של בקבוקי מים. מזכירת היישוב ליאת פרידמן אמרה: "בעקבות הפסקת החשמל, משאבות המים לא פעלו והגענו למצב שבבנייני המגורים התושבים נותרו ללא חשמל ומים. בשל התארכות הפסקת החשמל התארגנו ביישוב והתחלנו לספק בקבוקי מים לתושבים. משפחות הגיעו לכאן כדי לאסוף מים ואנחנו עובדים על פי רשימות כדי לספק מים לקשישים ולאנשים חולים שלא יכולים לצאת מהבית ולאסוף את המים".

 

הבוקר הגיעו תושבים רבים וזועמים למרכז חלוקת המים. "לא ייתכן דבר כזה", אמרה אחת התושבים. "צריך להפסיק לשלם את חשבונות החשמל. אולי אז החברה תלמד לא לזלזל בלקוחותיה".

 

אישה נוספת שהגיעה לאסוף מים אמרה כי "זו בעיה רצינית. יש לי ילדים בגן והם חזרו הביתה עם שלשולים בגלל שלא ניתן היה להדיח את האסלות, בגלל שאין מים. מה שיש זו שערורייה גדולה".

 

בתי ספר נסגרו בטייבה ובטירה

שישה בתי ספר בטייבה לא נפתחו היום לאור ניתוק החשמל והמים משעות הבוקר אתמול, ו-7,000 תלמידים מצאו את עצמם בבית. מנהלת הגנים בעיר, רבאב עוידה, ערכה הבוקר סיורים בגנים והורתה להפסיק את הלימודים בשעה 10 בבוקר. בית ספר נוסף בטירה, שבו לומדים 550 תלמידים, נסגר גם הוא בעקבות נזק רב שנגרם למקום בשל הסופה.

 

מאהר חאג' יחיא, תושב טייבה, סיפר: "מאתמול אנחנו בלי חשמל, דבר שגם גרם לניתוק המים. יותר מ-24 שעות לא השתנה כלום. הכול משותק. זו בושה. אני בטוח שאף אחד במדינה לא דואג לנו. מבחינתם שנישאר שנה שלמה ללא חשמל ומים".

 

דיאא עאזם, בעל עסק בטייבה, סיפר על ההפסדים שנאלץ לספוג. "אין לנו איך להתמודד עם הקשיים", אמר. "אני אישית נאלצתי לזרוק חצי מהסחורה כי אין לי קירור. הבעיה גם בבתי ספר שאין בהם חשמל ומים. לא היה לי איך לשלוח את הילדים לבית הספר כילא  היה לנו מים לרחיצה. התחלתי להרגיש שאנחנו כמו בעולם השלישי". נואף זמירו, תושב קלאנסווה, הוסיף: "זה מחדל ושערורייה מצד עובדי והנהלת חברת החשמל. בושה וחרפה. נאבקים אחד בשני על חשבון הנכים המונשמים".

 

איתי בלומנטל ולי עמרם אילת השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מחכה שהחשמל יחזור. מנשה לביא
צילום: עידו ארז
מומלצים