שתף קטע נבחר

דליה רבין: הסתה הובילה לרצח, השנאה הולכת וגוברת

בתו של ראש הממשלה המנוח נשאה דברים בטקס לציון 20 שנה להירצחו. "אני מתמודדת עם קיתונות של דברי שנאה", אמרה רבין. "אין תהליך מדיני ויש טרור". ריבלין: "רבין ציווה אותנו לשמור על ירושלים". נתניהו: "יש עדיין בתוכנו גורמים הקוראים תיגר על כלל היסוד בדמוקרטיה"

 
 
 
בנימין נתניהו לוחץ את ידה של דליה רבין, אחה"צ בהר הרצל (צילום: טלי מאייר ) (צילום: טלי מאייר )
בנימין נתניהו לוחץ את ידה של דליה רבין, אחה"צ בהר הרצל(צילום: טלי מאייר )
בהר הרצל בירושלים נערך אחר הצהריים (יום ב') טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין במלאות 20 שנה להירצחו. בטקס, שציין גם 15 שנים לפטירתה של לאה רבין, השתתפו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ובני משפחת רבין. ynet העביר את הטקס בשידור ישיר.  
 
בתו של יצחק רבין, חברת הכנסת לשעבר דליה רבין-פילוסוף, אמרה בנאומה: "אני חשבתי שהחושך שנפל על המשפחה יביא לאחדות מטרה להבנה שהיריות בכיכר היו קריאות תיגר על הדמוקרטיה. מאז אני מתמודדת עם קיתונות של דברי שנאה מעומקים של שנאה חשוכה שהולכת וגוברת בשיח הציבורי. והאש הזו, שאוכלת כל חלקה טובה, ניזונה מהסתה שלוחת רסן, אותה הסתה שיצרה אווירה שמותר ואפשר לירות בראש ממשלה".

 

היא הוסיפה: "אתמול בעצרת הנוער שהתקיימה אמר שר החינוך נפתלי בנט שאנחנו יודעים כבר 20 שנה שהסתה הורגת. ומאז אני ניצבת כשומר סף נגד הניסיונות לעוות את ההיסטוריה. לא אשת בשורה אני ביום הזה. אין תהליך מדיני ויש טרור, ודם שוב נשפך, והמשטמה גוברת. ואין לי ארץ אחרת, וארצי שינתה את פניה".

 
נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בנאומו: "היריות שפגעו בגבו של יצחק לא פגעו רק בו, אלא פגעו בלב הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו עומדים היום בימים קשים, בימים שבהם ניתש מאבק על ירושלים בירושלים. יצחק רבין, מפקד חטיבת הראל של הפלמ"ח ב-48', מצביא מלחמת ששת הימים של 67', וגם רבין של אוסלו, הוא שפרץ לנו את הדרך לירושלים, הוא שאיחד לנו את ירושלים, והוא שציווה אותנו, תומכי אוסלו ומתנגדיו, לשמור על ירושלים".
 
 (צילום: טלי מאייר ) (צילום: טלי מאייר )
(צילום: טלי מאייר )
 

הנשיא הוסיף: "אנחנו חלוקים בדעותינו מימין ומשמאל, יש לנו ויכוחים על דרך ועל מטרה. אך בישראל אין ויכוח בנושא אחד - שלמותה של ירושלים. מבחינתנו ירושלים אינה נושא לפשרה ואין שלום בלי ירושלים, כך אמר יצחק רבין. בתקופה קשה זו, כאשר דורשים מאיתנו להרפות מאחיזתנו בירושלים בירתנו, דווקא עכשיו עלינו לזכור ולהרים על נס את שלמותה של ירושלים. בחזונו המדיני ראה רבין בחשיבותה האסטרטגית והנצחית של ירושלים. חלוקת ירושלים לא רק שאינה הדרך לשלום, אלא היא מכשול בפני האפשרות לשלום". 

 
ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס לאחר מכן ואמר: "האירוע הטראומתי של רצח ראש ממשלה חייב לגדור את הפרצה הזו בחומה הדמוקרטית שלנו. יש עדיין בתוכנו גורמים הקוראים תיגר על כלל היסוד בדמוקרטיה. האתגר המיידי בימים אלה הוא עמידה במערכה מול העלילה והשקר, נגד הסכין והאבן. אנחנו נלחמים גם במחוללי הטרור וגם במפיצי השקר. איננו מערערים את הסטטוס קוו בהר הבית, אנחנו פועלים למנוע פרובוקציות, כי רק ישראל שומרת על המקומות הקדושים".
"עדיין מנסים לקרוא תיגר על הדמוקרטיה". נתניהו (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
"עדיין מנסים לקרוא תיגר על הדמוקרטיה". נתניהו(צילום: RR מדיה)
 
הוא הוסיף: "גל עכור של איסלאם קיצוני וקנאי מנסה לשטוף ארצות רבות. ארגוני טרור איסלאמי קיצוני מנסים לפגוע במשטרים מתונים, ובולט הסויוע מצד איראן לטרור הזה במישרין ובעקיפין. רבין ראה בטרור מעשה שפל ואנטי-מוסרי שאסור לחפש לו צידוקים, וזה נכון גם להיום. הפלסטינים אינם מחנכים את עצמם לשלום, אלא להמשך האלימות ושפיכות הדמים, וביסודו של דבר הסיכוי היחיד לכך שהם ישנו את דרכם וישלימו עם קיומנו טמון בהבנתם שלא יוכלו לנו. הטרור לא יכניע אותנו, מחולליו לא ניצחו אותנו בעבר ולא ינצחו אותנו בעתיד. אנחנו נמשיך להושיט יד לשלום לכל מי שמכיר בזכותנו לחיות".

   

אמש הבטיח נשיא המדינה ריבלין כי לא יחתום לעולם על חנינה לרוצח יגאל עמיר. במהלך טקס הדלקת "נר יצחק" בבית הנשיא אמר ריבלין כי "20 שנה אחרי הרצח - נולדו דורות חדשים של צעירים וילדים שלא ידעו את רצח יצחק".

 

ריבלין אמר עוד כי "20 שנה לרצח, ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו: האם אנחנו עשינו ועושים די לאטום את אותה הפרצה שנפרצה בידי המרצח? האם אנחנו עושים די לחקוק בתודעת העם הזה לדורותיו, שוב ומחדש, את פוטנציאל ההרס של האלימות הפוליטית? הזרם המרכזי מכל הקבוצות והמחנות מסוגל לייצר יחד גרעין חזק ומשותף, שמצליח להתייצב יחד, באומץ, אל מול כוחות קיצוניים ואלימים".

רבין (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
רבין(צילום: יעקב סער, לע"מ)

במקביל, שר החינוך נפתלי בנט נאם אמש בעצרת הנוער הממלכתית לציון 20 שנים להירצחו של רבין. השר דיבר על שנאת חינם ואמר כי רצח רבין היה בשבילו קריסת המדינה בגלל אותה שנאה. לדבריו, ה"שיימינג" שנהוג כיום ברשתות החברתיות ובאפליקציות העברת המסרים מהווה התפתחות מסוכנת. "עלינו ללמוד לקח מהרצח, לעולם לא להיות עם יד קלה על ההדק, או עם יד קלה על המקלדת. מילים אלימות מובילות למעשים אלימים, הסתה מובילה לרצח", אמר שר החינוך.

 

באשר לרבין עצמו אמר בנט כי לא היה במחנה שלו אך הוא מעריך את פועלו ואת התרומה האדירה של ראש הממשלה לשעבר בתחום הצבאי והאזרחי. "לא הייתי שייך לאותו צד פוליטי של רבין אך אני מעריך את מסירותו לעם ישראל, את היכולת לקבל החלטות, את האמונה בדרך ואת ההנהגה. עלינו לזכור שאם נשוב ונרשה שחופש הביטוי יהפוך לחופש ההסתה, אם נחריש לשמע ביטויי פלגנות ושנאה, אם נתיר בריונות בשמה של אידיאולוגיה, אם נקל ראש בכל אלה, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו שנית מוכי הלם ויגון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טלי מאייר
דליה רבין, אחר הצהריים בהר הרצל
צילום: טלי מאייר
צילום: חיים צח
20 שנה לרצח
צילום: חיים צח
מומלצים