שתף קטע נבחר

עדיין בלי חשמל: "ביזיון לאומי, הצפי לתיקון - שאין צפי"

גם יומיים אחרי הסופה הקצרה מחכות אלפי משפחות לחידוש הזרם וזועמות על חברת החשמל: "הם כל פעם משנים את הצפי לתיקון ומטייחים תקלות. חזרנו מאות שנים אחורה". ראש העיר הרצליה: "אתבע את חברת החשמל"

 

תושבים שעדיין נותרו ללא חשמל מאז יום ראשון מספרים בשיחה עם ynet כי חברת החשמל מנסה לטייח תקלות בכמה יישובים, ומעלימה את התקלות מהמענה הקולי של החברה. "במוקד אומרים כל פעם צפי אחר לתיקון, וכרגע הצפי הוא שאין צפי", אומרת אסתי וייס משכונת נווה אמירים בהרצליה.

 

עדיין אין לכם חשמל? מוזמנים לשלוח סיפורים למייל האדום של ynet

 

חברת החשמל דיווחה בבוקר כי 8,000 משקי בית עדיין מנותקים, בעיקר ברעננה, נתניה וביישובים אחרים בשרון. בשעות הבוקר המאוחרות ירד מספר זה ל-7,000. במהלך היומיים האחרונים היו עשרות אלפי בתי אב מנותקים בעקבות כ-300 קווי מתח גבוה שנפגעו בסערה ואלפי חוטי חשמל שנקרעו. מאז נשמעה ביקורת כי הקצב האיטי של תיקון התקלות קשור בסכסוך העבודה בין הנהלת חברת החשמל לבין העובדים, שמתנהל על גב הלקוחות.

 

 

המצב בבני ציון. עדיין לא תיקנו את הכבלים (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
המצב בבני ציון. עדיין לא תיקנו את הכבלים(צילום: אסף קמר)

כבלי החשמל זרוקים על הרצפה (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
כבלי החשמל זרוקים על הרצפה(צילום: אסף קמר)

וכך זה נראה שם אתמול (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
וכך זה נראה שם אתמול(צילום: רענן בן צור)

"הם כל הזמן אומרים שזו תקלה אחרת - פעם זה מתח גבוה, ופעם זו תקלה מקומית בכבלים. הבוקר השמיעו במענה הקולי את התקלה בנווה אמירים בהרצליה, ולאחר מכן הרצליה נעלמה מהתקליט. הם מנסים להסתיר את גודל התקלה. אני לא רואה נציגים של חברת החשמל. יש כבל קרוע בשכונה ועדיין לא ראיתי מישהו שהגיע. כל מה שהיה לי במקרר התקלקל, ואני עובדת עם האור בטלפון", הוסיפה וייס.

חיים בחושך. מתי זה ייגמר? (צילום: קארין אהרון) (צילום: קארין אהרון)
חיים בחושך. מתי זה ייגמר?(צילום: קארין אהרון)
 

גם חגי אונטרמן ממושב צור יצחק עדיין יושב בחושך. "המצב אבסורדי. בשנת 2015 מושב שלם, כל האזור למעשה, מנותק מחשמל. אין עדיין אפילו צפי לתחילת פתרונות התקלה", הוא סיפר בשיחה עם ynet. הוא מעריך כי הנזק שנגרם לו, "ולכל משפחה", הוא אלפי שקלים. "זה מחזיר אותנו מאות שנים אחורה", אמר אונטרמן לאולפן ynet.

 

"בסיור שעשיתי במושב אין אפילו עובד אחד של חברת החשמל שנמצא בשטח. אתמול ב-20:00 הגיעו לפה שני עובדים, ראו את הנזקים העצומים שיש במושב, עשו 'ויברח' ונסעו מפה. מאז אף אחד לא הגיע. אף אחד לא התחיל לטפל בתקלות".

נזקי הסערה הקצרה בתחילת השבוע (צילום: דנה כהן בראון) (צילום: דנה כהן בראון)
נזקי הסערה הקצרה בתחילת השבוע(צילום: דנה כהן בראון)

 (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
(צילום: רענן בן צור)
 

דן מרעננה מספר כי הבוקר חזר החשמל לביתו, אחרי יותר משלושים שעות. "הרמזורים עדיין לא עובדים. זו פשוט קטסטרופה. הרחוב בחוץ נראה כמו הודו". על השעות ללא חשמל סיפר: "מטעינים את הנייד ברכב, מתקלחים במים קפואים. יש לי שכנה בת 80 שגרה בקומה רביעית והיא פשוט מסכנה. מה שבעיקר מכעיס זה שאין מענה. מתקשרים לחברת החשמל והם אומרים לנו 'מצטערים, יש תקלות'". על עיריית רעננה אמר דן כי גם לה יש אחריות. "הרחוב שלנו מוצף כי עוד לא ניקו את פתחי הניקוז כבר יומיים".

 

"זה ביזיון לאומי", אמר ראש העיר הרצליה משה פדלון באולפן ynet. "צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית ולהוציא לעובדים צווי ריתוק. איפה החמלה? איפה האנושיות שלנו? מה קרה לנו?", תהה פדלון.

 

"אנשים בפחד מטרור הסכינים ומפחד נוסף - פחד החשמל והחשכה". פדלון סיפר כי הוא ינחה את היועצים המשפטיים שלו להגיש תביעה נגד חברת החשמל בשם תושבי הרצליה בעלות של יותר מ-15 מיליון שקלים.

 

גם ראש העיר של רמת השרון שירה אבין דורשת להקים לאלתר ועדת חקירה ממלכתית לאור שערוריית ניתוק החשמל: אבין שיגרה מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האנרגיה יובל שטייניץ ולמבקר המדינה יוסף שפירא. 

 

"ביומיים האחרונים נפגע אזור השרון, ובו גם רמת השרון, מניתוק של אספקת החשמל לעשרות אלפי בתים", כתבה אבין. "הסערה, גם אם הייתה חריגה, לא הייתה צריכה להוביל למצב כזה במדינה חזקה, מתוקנת והמתגאה בהישגיה הטכנולוגיים. העובדה שבתום יומיים מרגע הפסקת החשמל עדיין לא הוחזר זרם החשמל לבתים בשכונות שלמות, היא בעוצמה של פיגוע אסטרטגי – שגם אויבי המדינה לא מצליחים לבצע".

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף קמר
הכבלים עדיין זרוקים
צילום: אסף קמר
מומלצים