שתף קטע נבחר

המחאה נגד מפת הטבות המס: מחר שביתה בנהריה, עכו ויישובים נוספים בגליל המערבי

אין לימודים ואין קבלת קהל: ראשי הרשויות בפריפריה מחריפים את המאבק נגד המתווה שיפגע משמעותית בהטבת המס שלה זכאים תושביהן. ראש העיר עכו: "זו ירייה בגב, גזר דין מוות לפריפריה. גם ככה הפערים עצומים". אחרי שהתנגדו: הבית היהודי תומך במפה החדשה

מחאת הפריפריה נגד המפה החדשה של היישובים הזכאים להטבות מס: בתגובה למתווה החדש שגיבש יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, וצפוי לפגוע בהטבות ליישובים בגליל המערבי, הכריזו היום ראשי רשויות ויישובים על שביתה שתתקיים מחר (ד'). בערים נהריה, מעלות תרשיחא ועכו ובמועצות האזוריות מטה אשר, מעלה יוסף, כפר ורדים ומזרעה תושבת מערכת החינוך ולא תתאפשר קבלת קהל במשרדי הרשויות.

 

תחת הכותרת "סוגרים את הפריפריה", הודיעו היום ראשי הרשויות על החרפת מחאתם נגד המתווה. הם הוסיפו שאם השביתה לא תעזור, ומפת ההטבות החדשה תאושר, יוחרף המאבק ויינקטו צעדים נוספים.

 

על פי המתווה החדש, מעלות תרשיחא ונהריה ירדו מתקרת שכר מקסימלית המוכרת למס של כ-242 אלף שקל בשנה ל-150 אלף שקל. כלומר, מ-11% זכאות ל-9%. עכו תרד מתקרה מקסימלית של כ-160 אלף שקל ל-120 אלף שקל. כלומר מ-11% זכאות ל-7%. משמעות הדבר היא שמשתכרי כ-11 אלף שקל ומעלה, שבעבר נהנו מההטבה, יתחילו לשלם מס, וככל שעולים בשכר הפגיעה תהיה קשה יותר.

 

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא ויו"ר מטה המאבק, אמר: "זו מלחמת אין ברירה למען השכר של תושבינו ולמען עתיד ערינו. שכחו שלמעלות, נהריה ועכו יש משימה לאומית. פעם היינו ערי פיתוח ועכשיו אנחנו ערי קיפוח. אם הגזירה הזו תנחת עלינו, ייעצרו התכנון והשיווק והתכנון של 35 אלף דירות ותהיה נהירה החוצה מהערים שלנו".

 

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי אמר ל-ynet: "אנחנו לא מתעניינים בכלל ביהודה ושומרון. אנחנו בפריפריה מתעקשים ועומדים על זה שגם ראש הממשלה וגם שר האוצר לא יפגעו בהטבה במס. הם רוצים שנקבל פחות מ-50% ממה שקיבלנו עד היום. אנשים בנו כאן את חייהם, השתלבו כאן, והיום אומרים להם תקבלו פחות מחצי. זה לא יעלה על הדעת. אנחנו מצפים שאנשים יבינו שפגיעה בפריפריה היא גזר דין מוות. גם ככה הפערים עצומים. זו ירייה בגב פשוט".

 

הבית היהודי חזרה בה

במקביל מתנהל משבר חדש סביב המתווה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' התנגד למפת היישובים ודרש להוסיף התנחלויות לרשימת היישובים שתושביהם זכאים להטבת מס. היום הודיע יו"ר המפלגה נפתלי בנט כי הורה לסמוטריץ' להסיר את ההתנגדות.

 

אבל יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני עדיין לא ממהר להעמיד את המפה להצבעה, מאחר שבינתיים – חרף התמיכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו – מתעקשים כעת כמה ח"כים מהליכוד להוסיף התנחלויות לרשימה. כעת מחכה גפני לאור ירוק מהנהלת הקואליציה, ומזהיר שדחיית המפה תביא לביטול הטבות המס הקיימות. בכנסת מעריכים שהפתרון נמצא בידיו של ראש הממשלה נתניהו אם יצליח להסיר את ההתנגדויות.

 

מתווה גפני גובש לפי קריטריונים שווים בהתאם להנחיית בג"ץ בעקבות עתירת יישובים ערביים שלא נכללו במפה. המתווה הרחיב את המפה מ-187 יישובים ל-403. בלחץ גפני הגדיל האוצר את הקצבתו לכיסוי עלות המפה המוגדלת מ-850 מיליון שקל ל-1.2 מיליארד שקל.

 

ההתנגדות של ח"כ סמוטריץ' הבוקר הגיעה בהפתעה ברגע האחרון בדיון בוועדת הכספים שהייתה אמורה לאשר את מפת ההטבות. הוא דרש להוסיף למפה את יישובי יהודה ושומרון, אך שר האוצר משה כחלון אמר לגפני שכל יישוב נוסף יגרום להפחתת ההטבות ליישובים שבמתווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמעון אלבז
ראש עיריית עכו שמעון לנקרי
צילום: שמעון אלבז
מומלצים