שתף קטע נבחר

וינשטיין החליט: בן אליעזר יועמד לדין על שוחד

השר לשעבר, שהיה מועמד לתפקיד הנשיא עד להתפוצצות פרשת השחיתות, ימצא עצמו על כיסא הנאשמים: היועמ"ש דחה את טענותיו בשימוע והחליט להעמידו לדין בחמש פרשיות שוחד, הלבנת הון, עבירות מס ומרמה והפרת אמונים

השר לשעבר בנימין בן אליעזר יועמד לדין בחמש פרשיות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכן עבירות מס. כך הודיע הערב (יום ג') היועץ המשפטי לממשלהיהודה וינשטיין שדחה את הטענות שהוצגו בפניו במהלך ישיבות השימוע.

 

החלטה זו התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי שווקי, שבמקביל הודיעה לחמישה חשודים נוספים בתיק שגם נגדם יוגש נגדם כתב אישום בזמן הקרוב: אברהם נניקשוילי, רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה.

 

בין השנים 2014-2007 כיהן בן אליעזר כחבר כנסת, ובחלק מן התקופה כשר בממשלות ישראל. על פי החשד, הוא דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נכסי נדל"ן. על פי החשד בן אליעזר גם המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק.

ההסברים לא עזרו. פואד לדין (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
ההסברים לא עזרו. פואד לדין(צילום: בן קלמר)

כמו כן, נחשד בן אליעזר כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר. משרד המשפטים הודיע ביוני השנה על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע.

 

על פי החשד, בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו סך של 400 אלף דולר, וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן. על פי החשד, בן אליעזר פעל למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. כמו כן הפעיל בן אליעזר את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראש לשכתו דאז לשיפור סיכוייה של חברת "שמן", שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד". בנוסף חתם בן אליעזר על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל. בגין כך נחשד בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

 

בן אליעזר גם נחשד כי לבקשת איש העסקים רוי מוצפי, פנה לקונסול המצרי כמה פעמים כדי להשפיע בקרב הממשל המצרי לשם קבלת אשרות לעובדי החברה שבבעלות מוצפי. בעקבות הפניות חידש הקונסול את מתן האשרות לעובדי החברה. בשנת 2011, העביר מוצפי לבקשת בן אליעזר סך של 260 אלף שקלים לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו של בן אליעזר בנס ציונה.

אשרות כניסה מצריות לעובדים של מוצפי. בן אליעזר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אשרות כניסה מצריות לעובדים של מוצפי. בן אליעזר(צילום: גיל יוחנן)

בנוסף, בשנת 2012, פנה בן אליעזר למוצפי, וביקש ממנו 500 אלף שקלים למימון רכישת בית ביפו, ומוצפי נענה לבקשה. בסמוך לכך, פנה בן אליעזר למוצפי פעם נוספת בדרישה לקבל סכומים נוספים הנעים בין 1.2 מיליון שקלים ל-1.3 מיליון שקלים לרכישת הבית ביפו. מחומר הראיות עולה כי הסכום הנוסף שהתבקש לבסוף לא הועבר לבן אליעזר.

 

עוד נחשד כי בין ינואר 2011 ליוני 2012 החזיק בן אליעזר סכומי מט"ח במזומן העולים במצטבר לסך של 2,142,000 שקלים. בתקופה האמורה ביקש בן אליעזר לעשות שימוש בכספים לצורך רכישת נכסי נדל"ן, מבלי להפקיד את כספי המזומן בחשבונות

הבנק שלו, כדי שלא להזדהות כמי שמחזיק ברשותו סכומים גבוהים במזומן. לצורך כך, פנה בן אליעזר מספר פעמים למכרו, וביקש ממנו לבצע עבורו שירותי המרה ולהזדהות כמבקש השירות במטרה לגרום לזיהוי ודיווח לא נכון.

 

עוד עולה מהחשדות כי בין השנים 2013-2007, בן אליעזר לא הגיש דו"חות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה, ועשה שימוש במרמה, ערמה ותחבולה, במזיד ובכוונה להתחמק ממס. בנוסף, בן אליעזר העלים הכנסות שצמחו לו משוחד ומהכנסות נוספות הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

 

פרקליטיו של אברהם נניקשוילי, עו"ד נתי שמחוני ועו"ד יואב סננס, מסרו בתגובה: "קיבלנו בצער רב את החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את מרשנו. סבורים אנו כי בחינה נכונה של כלל הראיות, כפי ששטחנו בהרחבה במהלך השימוע, הייתה אמורה להוביל להחלטה מושכלת בדבר סגירתו של התיק. ראוי שהציבור יידע, כל טענה המייחסת למר נניקשווילי מעשה בלתי חוקי – ובכלל כך מתן שוחד – אין לה על מה לסמוך ואינה עולה בקנה אחד עם האמת. אנו חדורי אמונה כי לאחר ליבון הדברים עד דק במסגרת ההליך המשפטי, יוברר דבר חפותו של מר נניקשווילי ויזוכה הוא מכל אשמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
בנימין בן אליעזר
צילום: עופר עמרם
מומלצים