שתף קטע נבחר

הקלה לסטודנטים עובדים: אין הסכמה גורפת

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, מתנגדת להחלטה לאפשר למוסדות האקדמיים לפתוח מסלולי לימוד חדשים, בהם שני ימי לימוד בשבוע. "אין תחליף להתנסות הקיימת", אמרה פרופ' כרמי לאולפן ynet

 

"מטרתו של התואר הראשון היא לא רק לבוא לכיתה ולשמוע הרצאה פורמאלית". החלטת המועצה להשכלה גבוהה לאשר קריטריונים חדשים שיאפשרו לאוניברסיטאות ומכללות לפתוח מסלולי לימוד שמיועדים לסטודנטים עובדים, כולל לימודי תואר ראשון במסלול של שני ימי לימוד בלבד בשבוע, התקבלה ברגשות מעורבים. נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, אמרה בהתייחסה למהלך שעליו פורסם לראשונה ב-ynet כי "אין תחליף להתנסות הקיימת".

 

המהלך המדובר נועד לפתוח את שערי האקדמיה לפלח נוסף באוכלוסייה, שבדרך כלל בוחר ללמוד במכללות הפרטיות ולשלם הרבה יותר כסף או בוחר לוותר על רכישת התואר האקדמי אם אין לו את היכולת הכלכלית לכך.

 

בראיון לאולפן ynet הסבירה פרופ' כרמי מדוע היא מתנגדת למהלך. לדבריה, "אני חושבת שזה דבר לא נכון, אף שאני מבינה ומודה שיש אנשים שבתקופה זו של חייהם חייבים לעבוד במשרה מלאה. התואר

הראשון הוא מכלול, הוא החלק הלימודי בכיתה, החלק של התרגול, אבל הוא גם החלק של המעל ומעבר – כל חוויית הלימודים וההתנסות בקמפוס אוניברסיטאי במשך שלוש או ארבע שנים".

 

היא הוסיפה כי "צריך לתגבר מלגות, לתת הלוואות בתנאים יוצאים מן הכלל, שמאפשרים לאותם אנשים באמת למצות את החוויה הזאת הגיל המתאים באופן מלא. אנחנו נצטרך לדון בעניין המסלול הזה. בסופו של דבר יש כאן כמה שיקולים, קודם כל השיקול הוא סף הסטודנטים, התמהיל של הסטודנטים. מדברים גם על אפשרות להגדיל את שכר הלימוד בהמשך בתוך הסביבה שבה אנחנו חיים. נצטרך לחשוב על הדברים האלה בכובד ראש".

 

נשיא מכללת ספיר, פרופ' עמרי ידלין, הביע עמדה מנוגדת. לדבריו, "צריך להכיר בכך שאנשים מגיעים להשכלה גבוהה בגילים שונים, בשלבי חיים שונים, במצב משפחתי שונה וכן לכל אחד מהם יש דרכי התפרנסות שונים, אנו שמחים שמערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מכירה בכך ומאפשרת לכל מי שחפץ בלימודים גבוהים להגיע וללמוד, בין היתר במסגרת מסלולים כאלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות"
פרופ' כרמי
צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות"
מומלצים