שתף קטע נבחר

וינשטיין: לפצות את משפחת האריתריאי מהלינץ'

לאחר שהביטוח הלאומי קבע שמשפחתו של הפטום זרהום, שנהרג במהלך הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, לא זכאית לפיצוי בשל כניסתו הלא-חוקית לישראל, היועמ"ש קובע אחרת: "הוא נהרג במהלך פיגוע איבה והוא זכאי לתגמול"

 

 

זרהום. וינשטיין: "על פניו מותו של המנוח נגרם עקב פגיעת איבה" ()
זרהום. וינשטיין: "על פניו מותו של המנוח נגרם עקב פגיעת איבה"

לפצות את משפחת האריתריאי שנהרג בלינץ': כך קבע היום (ד') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בחוות דעת שהעביר לוועדת למ"ד (לפנים משורת הדין) בנוגע לסוגיית הפיצויים למשפחתו של הפטום זרהום.

 

כזכור, הביטוח הלאומי קבע שלא ניתן לפצות את זרהום, שנהרג מירי לאחר שזוהה בשוגג כמחבל בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע משום שנכנס לישראל לא כדין. היום קבע וינשטיין בחוות דעת שהועברה לוועדה המייעצת למנהל הכללי של משרד הביטחון במתן הטבות לפנים משורת הדין, כי זרהום הוא נפגע פעולות איבה ויש לפצות את משפחתו.

 

באמצעות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מסר וינשטיין לוועדת למ"ד כי על פי כתב ההסמכה שלה הוועדה מוסמכת לדון ב"אירוע שמטרתו העיקרית הייתה לגרום לפגיעה בגופו של אדם בשל השתייכותו הלאומית", וכי פיגוע האיבה במהלכו נגרם מותו של זרהום הוא אירוע כאמור.

 

"חוות הדעת קובעת כי ניתן לפצות את שאריו של זרהום המנוח, בכפוף להגשת בקשה, מאחר שעל פניו מותו של המנוח נגרם עקב פגיעת איבה. בהקשר זה ציין היועץ בחוות דעתו כי אותו כלל שחל לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, שמכיר בפגיעה בשוגג שאירעה עקב פעולת איבה, צריך לחול גם בוועדת למ"ד", כתב וינשטיין.

 

היועץ המשפטי לממשלה עקב מקרוב אחר התפתחויות חקירת האירוע במהלכו נגרם מותו של זרהום. בתחילת השבוע הוצגו בפני היועץ חומרי החקירה והממצאים שנאספו עד כה. היועץ ביקש לקדם במהירות האפשרית את גיבוש ההמלצות, וכיום כאמור הגיש את חוות דעתו.

 

המשטרה חקרה את מבצעי הלינץ' בזרהום, וחוקרי ימ"ר נגב עברו על הסרטונים והתיעוד ממצלמות האבטחה מהאירוע כדי לאתר את אותם אזרחים שהיכו את זרהום. על פי החקירה, בלינץ' בזרהום השתתפו גם אנשי שרות בתי הסוהר. קצין וסוהר בשב"ס נעצרו יחד עם שני בני אדם נוספים בחשד שהשתתפו בלינץ' בזרהום. שני אנשי השב"ס שוחררו לפני שישה ימים למעצר בית בתנאים מגבילים.

 

המדינה מימנה את הטסת גופתו של זרהום לאריתריאה, דרך קהיר. בתחילה בביטוח הלאומי התנגדו למהלך מחשש שעצם מימון הטיסה יתפרש כהכרה במעמדו כנפגע פעולות איבה, אך בהמשך שינו את עמדתם וחלקו את העלויות, כ-3,000 דולר, שווה בשווה עם משרד החוץ.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים