שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מסדר זיהוי: גיבורי הסרט "רבין היום האחרון"

  דמויותיהם של יגאל עמיר, מרגלית הר שפי, השופט שמגר, היועמ"ש מיכאל בן יאיר, המאבטח יורם רובין ואחרים מופיעים בסרטו החדש של עמוס גיתאי "רבין היום האחרון", הסוקר את חקירת הרצח והשפעתו על החברה הישראלית. צפו בתמונות מהסרט והשוו לאיך שהם נראים במציאות

  בסרטו החדש "רבין היום האחרון" חוזר עמוס גיתאי לאירועים שקדמו לרצח יצחק רבין, ולאלו שצצו אחריו בניסיון של החברה הישראלית ומערכי השלטון להבין איך זה קרה לנו? היום, עשרים שנים לאחר ההתנקשות הפוליטית ששינתה את הכל, מזכיר לנו הבמאי את קמפיין ההסתה האלים והנבזי נגד רבין, ואת פעילות רבני ישיבות ביש"ע למיגורו של ראש הממשלה המכהן - ואיך כל אלו הזינו את יגאל עמיר וחבריו לשנאה יוקדת וקטלנית כל כך.

   

  לצורך כך, משחזר הסרט "רבין היום האחרון", שיוצא השבוע לאקרנים, סיטואציות מן העבר וכן את הדמויות שהיו מעורבות ברצח וחקירתו. יצחק רבין עצמו מופיע בקטעים דוקומנטרים (פניו של שחקן הכדורגל מוטלה שפיגלר שלוהק לגלם אותו כניצב אינם נראים בסרט), וכך גם ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו, שנוכח בקטעים מראיונות בתקשורת ומנאומו על המרפסת בהפגנה בכיכר ציון. את המעורבים האחרים מגלמים שחקנים - והנה הם פה לפניכם במסדר זיהוי:  

   

  הרוצח יגאל עמיר

  יגאל עמיר והשחקן יוגב יפת ()
  יגאל עמיר והשחקן יוגב יפת

  את רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר, מגלם השחקן יוגב יפת, שמאחוריו הופעות בתיאטרון ("סמיר ויונתן", "מסע הדוד מקס"), בטלוויזיה ("2.3 בשבוע", "טרויקה", "גירושים מאוחרים") ובקולנוע ("הנוער" של תום שובל). בסרט הוא מופיע מהרגעים שאחרי הרצח בניידת המשטרה ואחר כך בחקירה בתחנה, במקביל משולבים זכרונותיו מהביקורים בהתנחלויות - שם ספג את דברי ההסתה מהרבנים שהתירו דמו של רבין - וכן מבוקר יום שבת ה-4 בנובמבר 1995, עת נטל את אקדחו ויצא לכיכר כדי להתנקש בראש הממשלה.

   

  השופט מאיר שמגר

  מאיר שמגר והשחקן יצחק חזקיה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מאיר שמגר והשחקן יצחק חזקיה(צילום: גיל יוחנן)

  רובו של התסריט מבוסס על הפרוטוקלים של ועדת שמגר לחקירת רצח רבין, ורבות הן הסצנות המשחזרות את דיוני הוועדה בראשות השופט מאיר שמגר, אותו מגלם יצחק חזקיה. השחקן בן ה-74, שב-1997 השתתף בסדרת הטלוויזיה "קו 300" בתפקיד שמעון פרס דווקא, חזקיה ידוע בעיקר מהופעותיו בתיאטרון,  ומהשתתפותו בסרטים:"האסונות של נינה", "מדוזות" ועוד. 

   

  השופט צבי זמיר

  צבי זמיר והשחקן פיני מיטלמן (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  צבי זמיר והשחקן פיני מיטלמן(צילום: יובל חן)

  בוועדת החקירה, לצד שמגר, ניצב אלוף במיל' צבי זמיר, אותו מגלם השחקן פיני מיטלמן, המוכר בעיקר מתפקידיו בסדרת הדרמה "סיטון", "הפוך" ו"איש משטרה" וכן משלל הופעותיו על במת התיאטרון.

   

  פרופ' אריאל רוזן צבי

  אריאל רוזן צבי והשחקן מיכאל ורשביאק ()
  אריאל רוזן צבי והשחקן מיכאל ורשביאק

  החבר השלישי בוועדת שמגר הוא הפרופ' למשפטים אריאל רוזן צבי, שהלך לעולמו חודשים ספורים לאחר תחילת החקירה והוא בגיל 52. בסרט מגלם אותו השחקן מיכאל ורשביאק בן ה-69 המוכר מסרטים כמו "מסע אלונקות", "מתנה משמיים" ו"עץ לימון", וכן מתוכניות טלוויזיה נוסטלגיות כמו "קישקשתא" ו"קשת בענן" וגם בסדרה "סרוגים". במקביל עבד לאורך השנים בתיאטרון.  

   

  היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר

  מיכאל בן יאיר ואורי גוטליב ()
  מיכאל בן יאיר ואורי גוטליב

  מראשוני הנחקרים על ידי ועדת שמגר הוא היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר, שנדרש להסביר מדוע לא הורה להרחיב את חקירת מכתב הרבנים, שהסיתו נגד רבין. בסרט מגלם אותו אורי גוטליב בן ה-46, הידוע בעיקר כקומיקאי והפעם מופיע בתפקיד דרמטי נוקב.

   

  מרגלית הר שפי

  מרגלית הר שפי והשחקנית נועה פרומרמן ()
  מרגלית הר שפי והשחקנית נועה פרומרמן

  אחרי הרצח, נחשדה מרגלית הר שפי - ידידתו הקרובה של עמיר - בקשירת הקשר לרציחת ראש הממשלה. אולם לבסוף הואשמה בסעיף אי מניעת פשע וריצתה עונש מאסר שקוצר. בסרט דמותה של הר שפי מופיעה רק לרגע כשהיא מנופפת לשלום לעמיר בהיאחזות בשטחים. השחקנית נועה פרומרמן מגלמת אותה.

   

  מנהל בית חולים איכילוב גבי ברבש

  גבי ברבש והשחקן תומר רוסו (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  גבי ברבש והשחקן תומר רוסו(צילום: שאול גולן)

  כדי לפרט את נסיבות פציעתו ומותו של רבין נדרש לדוכן הוועדה פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב, אליו הובא ראש הממשלה כשהוא ללא דופק. בעדותו המצמררת - כפי שהיא מובאת מפי השחקן תומר רוסו - הוא מספר בקור רוח על נזקי הקליעים שנורו מאקדחו של עמיר ועשו שמות בגופו של רבין. רוסו, משחקני הבית של גיתאי, הופיע בעבר בסרטיו "כיפור", "קדמה", "עליה" ו"איזור חופשי", אך סביר שרבים דווקא יזהו אותו מהסדרה "רמת אביב ג'". 

   

  נהגו של רבין מנחם דמתי

  מנחם דמתי והשחקן תומר סיסלי (צילום: חיים זיו) (צילום: חיים זיו)
  מנחם דמתי והשחקן תומר סיסלי(צילום: חיים זיו)

  מי שהבהיל את רבין הגוסס במכונית ראש הממשלה מהכיכר אל בית החולים איכילוב היה נהגו האישי (לצד יחזקאל שרעבי ז"ל) מנחם דמתי. מגלם אותו השחקן הצרפתי-ישראלי תומר סיסלי ("כידון") שמעל דוכן העדים מספר על שהשרחש בדקות הספורות שבין פינויו של רבין ועד לקבלתו בחדר המיון. 

   

  המאבטח יורם רובין

  יורם רובין והשחקן אלדד פריבס (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
  יורם רובין והשחקן אלדד פריבס(צילום: אורן אגמון)

  אחת הדמויות הטרגיות באירוע רצח רבין היתה זו של מאבטחו האישי יורם רובין, שנפצע בעצמו מאחד הקליעים. השחקן אלדד פריבס נראה בסרט כשהוא מגלם אותו בדרך לבית החולים כשהוא מנסה נואשות לעצור את הדימום בגופו של ראש הממשלה, ולאחר מכן כשהוא מעניק עדות בפני ועדת שמגר. פריבס בן ה-35 ידוע כמדובב לסרטי אנימציה, אך מוכר גם מהופעותיו בתיאטרון, בקולנוע ("שבע דקות בגן עדן") וגם בטלוויזיה עם גיחות בסדרות "פיק אפ", "המשרד", "כאן גרים בכיף".

   

  אביגדור אסקין

  אביגדור אסקין והשחקן ניר ביקלס (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  אביגדור אסקין והשחקן ניר ביקלס(צילום: שאול גולן)

  ב-2 באוקטובר 1995 התקיים טקס הפולסא דינורא נגד רבין בניהולו של אביגדור אסקין - מראשי המאבק בהסכמי אוסלו. מאז עלייתו ארצה מרוסיה ב-1979 נמנה על פעילי הימין הרדיקלי - תחילה בתנועת כך של הרב מאיר כהנא ומאוחר יותר באופן עצמאי. גם אחרי הרצח, הקפיד להוביל קמפיינים של חוגי הימין הקיצוני, והפך לחבר אישי של יגאל עמיר אותו ביקר בכלא. בסוף שנות התשעים נעצר מספר פעמים על פעילותו, וכיום הוא חלק מצוות התקשורת דוברת הרוסית בישראל. בסרט מגלם אותו השחקן ניר ביקלס ("הבורר", "לה פמיליה") במהלך טקס הפולסא דינורא. 

   

  הרב שפירא

  הרב אברהם אלקנה שפירא ויהודה מור (צילום: דורון גלבוע-דאום) (צילום: דורון גלבוע-דאום)
  הרב אברהם אלקנה שפירא ויהודה מור(צילום: דורון גלבוע-דאום)

  בימים הסוערים של הסכם אוסלו, ייסד הרב אברהם אלקנה שפירא את איחוד הרבנים למען ארץ ישראל, שהתנגד באופן פומבי לדרכו המדינית של רבין, והצהיר על כך שמסירת שטחים אסורה בתכלית. הוא שימש כראש ישיבת מרכז הרב בירושלים, ובסרט הוא נצפה בגילומו של השחקן הוותיק יהודה מור ("אבוללה" והסדרות "עספור" ו"כפולים", שם הוא מגלם את ראש המוסד), כשהוא מעלה את סכנות הסכם אוסלו בפגישה של מתנגדי רבין. בספטמבר 2007  בגיל 96 הלך הרב שפירא לעולמו.

   

  הצלם רוני קמפלר

  רוני קמפלר והשחקן דיוויד ביליקה (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
  רוני קמפלר והשחקן דיוויד ביליקה(צילום: אורן אגמון)

  הזכרון הצילומי שלנו מליל הרצח עוצב רובו ככולו על ידי התיעוד המצמרר של הצלם רוני קמפלר  ששהה באותו הלילה  על גג המרכז המסחרי גן העיר שהשקיף על זירת הרצח. השחקן דויד בילנקה בן ה-36 מגלם אותו כשהוא מתושאל על ידי עורכי הדין קוגוט וזולטי לגבי ההתרחשויות אליהן התוודע, כולל אלו שנחשדו על ידיו כרשלנות של הרשויות.

   

  פעיל דור שלום נעם קדם

  נעם קדם והשחקן יונה רוזנקיאר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  נעם קדם והשחקן יונה רוזנקיאר(צילום: גיל יוחנן)

  בין העדים לירי היה גם פעיל השמאל נעם קדם, שהיה ממייסדי תנועת דור שלום, שהוקמה מיד אחרי רצח רבין. היום קדם הוא איש הייטק המתגורר בקליפורניה, אולם כפי שמציג אותו הסרט בעדותו הוועדה, היה צעיר נחוש שתמהה על ההיערכות הבטחונית בסביבתו של רבין. ברגעים אלו בסרט מגלם אותו השחקן יונה רוזנקיאר, שמאחוריו תפקידים ב"אסקימוסים בגלל" ו"המילים הטובות".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יוגב יפת הוא יגאל עמיר ב"רבין היום האחרון"
  לאתר ההטבות
  מומלצים