שתף קטע נבחר

הניצחון של יוסי דגן: המדינה הכשירה ארבע התנחלויות

בימים שבהם הקימו מתנחלים אוהל מחאה מול ביתו של ראש הממשלה השיג ראש מועצת שומרון יוסי דגן אישורי תב"ע. לפני שבוע קיבלה איתמר אישורים וכעת גם בשבות רחל, סנסנה ויקיר. לא מדובר בהכנה לבנייה חדשה

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מחוץ לביתו של ראש הממשלה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
ראש מועצת שומרון יוסי דגן מחוץ לביתו של ראש הממשלה(צילום: בראל אפרים)

כשבוע אחרי אישור התב"ע (תכנית בניין עיר) באיתמר אישרה המדינה את תוכנית הבנייה של עוד שלוש התנחלויות ביהודה ושומרון: שבות רחל בבנימין, שהוקמה בשנת 1991 ומאז ממתינה לאישורים, סנסנה בדרום הר חברון (1997) ויקיר במועצה האזורית שומרון (1981).

 

האישורים ניתנו לבתים שכבר בנויים, ולמעשה מדובר באישורים בדיעבד. המשמעות היא הכרה של המדינה בשלוש ההתנחלויות עם תב"ע בתוקף, ולא כמאחז לא חוקי שהיה מוכר עד כה. נראה כי האישורים הושגו מתחת לפני השטח, בתקופה שבה הוקם אוהל מחאה של אנשי יש"ע וראש מועצה שומרון יוסי דגן מחוץ לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אחרי הפיגוע שבו נרצחו איתם ונעמה הנקין.

במאהל המחאה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
במאהל המחאה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

במועצת בנימין שמחו על הבשורה ומסרו כי "יש לנו עוד תוכניות להתפתח אבל בשלב הזה אנחנו מברכים על הקיים". ההחלטה מעניקה הכשרה ל-300 דירות קיימות, ואישורי בנייה למוסדות ציבוריים כמו גנים, בתי ספר ומתנ"סים. מתברר כי הפגישה של יוסי דגן עם נתניהו לאחר פירוק המאהל כללה גם את אישורי התב"ע שניתנים כעת.

 

בהתנחלות סנסנה האישור משמעותי עוד יותר, מכיוון שהתושבים ממתינים לאפשרויות הרחבה של מגרשים שרכשו עוד קודם. דגן אמר כי "ביום הזה נעשה צדק קטן באיחור של 20 שנה. זו זכותם של ילדי השומרון לקבל חינוך בכיתה ובגן הנמצאים במבנה קבע".

 

במועצת יש"ע טענו כי "אישורים קטנים אלו הם לעג לרש, ואין בהם שם בשורה להתיישבות מדובר בתוכניות של יישובים שקיימים כבר עשרות שנים שכללו שכונות חדשות והרחבות יישובים, אך בפועל צומצמו התוכניות כך שהן כוללות רק את מה שבנוי ולא יחידות דיור חדשות".

 

יוסי דגן מסר בתגובה: "לצערנו זה אישור רק של בנייה קיימת בתכניות ישנות. אנחנו מצפים כמו הרוב הגדול של עם ישראל לתנופת בנייה ולהקמת ישובים חדשים". דיין סירב להגיב לשאלה אם קיים הסכם בינו לבין נתניהו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
ראש מועצת שומרון יוסי דגן
צילום: בראל אפרים
מומלצים