שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ביום הפיגוע: הוסר המחסום בעיסאוויה

שני ישראלים נפצעו לאחר שנדקרו על-ידי מחבל בגבעת התחמושת בירושלים. זמן קצר לאחר מכן הסירו במשטרה את המחסום ההרמטי שהוקם לפני שבועיים בכניסה לעיסוואיה. אף שבתחילה טענו כי אין כוונה להסיר את המחסום, החליטו במשטרה להפוך אותו לעמדת בידוק בשל התחייבות התושבים לשמור על שקט

 

הסרת המחסום ההרמטי בעיסאוויה, היום ()
הסרת המחסום ההרמטי בעיסאוויה, היום

ב-13:15 נפצעו שני ישראלים בפיגוע דקירה בגבעת התחמושת בירושלים. לא עבר זמן רב וכוחות משטרה הגיעו להסיר את המחסום ההרמטי שהוצב בכניסה הראשית לעיסאוויה כשבועיים לאחר שהוקם בעקבות גל הפיגועים בבירה.

 

בתחילה בכלל נטען כי לא הייתה כל כוונה להסיר את המחסומים. רק לאחר מכן נודע כי בהערכת מצב הוחלט להפוך את המחסום לחסימה "נושמת", מעין עמדת בידוק.

 

לטענת המשטרה, תושבי עיסאוויה וההנהגה בכפר התחייבו לשמור על השקט בשכונה. לאחר כמה ימים שבהם לא נרשמו אירועים חריגים שם, הוחלט לבצע ניסיון ולהפוך את החסימה בכניסה הראשית לכפר מהרמטית ל"נושמת". גורמים במשטרה אמרו כי אם לא יישמר השקט בכפר, החסימה תחזור להיות הרמטית.

מפרקים את המחסום ()
מפרקים את המחסום

 

ההחלטה על המחסומים התקבלה בעקבות רצף הפיגועים שאירע בבירה לאחר הירצחם של ארבעה ישראלים בפיגועים בארמון הנציב ובשכונת גאולה בירושלים. הקבינט דן אפילו באפשרות של הטלת סגר על שכונות מזרח ירושלים.

 

בכל כפר שהציבו חסימות ביציאות או בכניסות הן היו בחלקן הרמטיות וחלק היו כעמדות בידוק. בעיסאוויה הייתה הכניסה הראשית סגורה הרמטית כמו גם יציאות אחרות מהכפר ובנקודות נוספות היו עמדות בידוק.

 

הסרת המחסום ההרמטי בכניסה הראשית לעיסאוויה היא בגדר שינוי משמעותי משום שהכניסה הראשית לכפר מכיוון הגבעה הצרפתית והאוניברסיטה העברית, שהייתה סגורה הרמטית, כעת נפתחת.

כך נראה המחסום לפני 10 ימים (צילום: AP) (צילום: AP)
כך נראה המחסום לפני 10 ימים(צילום: AP)

עוד לפני הסרת המחסום הטרור חזר לירושלים לאחר 13 ימים של שקט. מחבל בן 23 דקר צעיר בתחנת הרכבת הקלה סמוך לגבעת התחמושת בבירה. מצבו של הנדקר הוגדר בינוני והוא פונה לבית החולים שערי צדק כשהוא בהכרה ולאחר מכן השתפר ומוגדר כעת קל.

 

אדם נוסף נפצע בינוני, ככל הנראה מירי תועה. הוא פונה לבית החולים הדסה הר הצופים לאחר שנפגע בפלג גופו התחתון. המחבל נורה על-ידי שוטרים ומאבטחים ומצבו מוגדר קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו בבית החולים.

 

ד"ר יוחנן שיפמן, מנהל מחלקת הרדמה וחדרי ניתוח בהדסה הר הצופים, עדכן לגבי מצבו של פצוע הירי. "הגיע בחור צעיר בן 23 עם פגיעה בירך שמאל מירי תועה. הוא יעבור ניתוח קיבוע של השבר וצפוי לו ריפוי מלא והחלמה מהירה בקרוב. אני מקווה שהוא ישוחרר בקרוב לביתו".  

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, הגיעת לזירת הפיגוע. "נכון לעכשיו אנחנו רואים שהפריסה שלנו מוכחת בשטח. אנו נמצאים בכל מקום ומסייעים לנטרול מהיר של המחבלים. אני מודה גם לאזרחים ולמאבטחים שהשתתפו בנטרול, אך אני קורא לגלות אחריות. אנחנו נחקור את סיבת פציעתו מירי של האזרח. צריך לנטרל את המחבל ולאחר מכן להפסיק את הירי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסרת המחסום ההרמטי בעיסאוויה
מומלצים