שתף קטע נבחר

דרעי יתפטר כדי שמתווה הגז יעבור, אחיו ימונה לסגן יו"ר קק"ל

נתניהו סלל את הדרך לאישור המתווה השנוי במחלוקת: דרעי יעזוב את משרד הכלכלה, ונתניהו יוכל לחתום על סעיף 52 העוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים. במקביל נודע כי אחיו עו"ד שלמה דרעי צפוי להתמנות לסגן יו"ר קק"ל

 

נתניהו ודרעי. תקציבים בתמורה לסעיף 52 ()
נתניהו ודרעי. תקציבים בתמורה לסעיף 52

מתווה הגז של בנימין נתניהו ויובל שטייניץ נכנס לישורת האחרונה: שר הכלכלה אריה דרעי יודיע מחר (א') על התפטרותו מתפקידו כשר הכלכלה, והממשלה צפויה לאשר את מינויו לתפקיד השר לקידום הנגב, הגליל והפריפריה. עם התפטרותו יהפוך ראש הממשלה נתניהו אוטומטית גם לשר הכלכלה, מה שיסלול את דרכו לחתום על סעיף 52, העוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים, ומאפשר את אישור מתווה הגז.

 

כעת יוכל נתניהו לחתום על הסעיף, לאחר שיופיע בפני ועדת הכלכלה של הכנסת במסגרת תהליך התייעצות.

 

במקביל נודע כי עו"ד שלמה דרעי צפוי להתמנות לסגן יו"ר קק"ל במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. מדובר בתפקיד עם מעט מאוד סמכויות שנעשה בהתנדבות, ובשל כך, מספרם של הסגנים עומד על ארבעה.

 

גורמים המעורים בנעשה במוסדות הלאומיים הסבירו כי "המינוי הוא לא במסגרת של דיל, אלא חלק מההסכם הקואליציוני המקיף של כל התנועות ושל כל הזרמים והמפלגות לפי כוחן היחסי. כך זה היה תמיד". יו"ר קק"ל הנבחר, דני עטר, אמר בתגובה לפניית ynet כי אין לו כל קשר למינוי, וכי יבדוק את הנושא לעומקו. "ממה שהבנתי עד כה, יש ארבעה סגנים ליו"ר והחלוקה נעשית על פי ההסכם הקואליציוני". מלשכתו של השר דרעי נמסר כי "השר דרעי טרם החליט לגבי המינוי וההחלטה תתקבל בעוד כמה שבועות".

 

במחנה הציוני תקפו את התפטרותו של דרעי, ואמרו כי "מדובר במהלך נכלולי מבית היוצר של ביבי ודרעי שנועד להעביר את מתווה הגז. שני הפוליטיקאים האלו שמו להם למטרה להתחרות בכותבי בית הקלפים, ולעוות כל מסורת שלטונית תקינה וחוקית, ולשחק בציבור כמו שילד משחק בצעצוע. הקמת משרד לענייני פריפריה היא המשך הבדיחה העצובה של נתניהו על מצביעיו בצפון ובדרום. ביבי, כידוע לכל, נזכר בפריפריה בשבועיים לפני הבחירות, ושוכח את תושביה בכל שאר הימים, כמו שראינו השבוע בעת חלוקת מפת העדיפות הלאומית. כעת הוא יוכל 'להתגאות' באריה (עלה תאנה) דרעי, שיקבל תקציבים, שספק אם יגיעו לפריפריה".

 

על פי הסיכום בין נתניהו לדרעי, תקציב משרדו החדש של דרעי יגדל ב-300 מיליון שקל, ובסמכותו יהיה לטפל מעתה מעבר ליישובים בנגב ובגליל גם ביותר מ-200 שכונות המצוקה הנכללות בפרויקט שיקום שכונות. כמו כן תוגדל הסמכות המשרד לטפל ברשויות מקומיות בפריפריה החברתית (רשויות שנקבעו על פי מצב סוציו-אקונומי מ-1 עד 4, והמדד הפריפריאלי שלהן מתחת ל-7).

 

 

אסדת הקידוח תמר ()
אסדת הקידוח תמר

 

עד כה עמד תקציב המשרד לקידום הנגב והגליל על 150 מיליון שקלים בלבד. גם אחרי התוספת הוא יהיה משרד קטן מאוד, ולכן דרעי מצפה לקבל בהמשך משרד גדול נוסף - כפיצוי על הסכמתו לעזוב את משרד הכלכלה.

 

מקורבי דרעי אומרים כי כעת לש"ס יש רק שני משרדים קטנים יחסית, כאשר לבית היהודי - שלה מספר זהה של חברי כנסת (8) - יש שלושה משרדים עתירי תקציב ומעמד: משרד החינוך, משרד המשפטים ומשרד החקלאות.

 

מקורבי דרעי הוסיפו: "הוא עוזב את משרד הכלכלה בכאב. זה משרד גדול שנוגע בכל אחד ואחד בעם ישראל ובדברים שמאוד חשובים לו, כמו עידוד גברים חרדים ונשים ערביות לצאת לשוק העבודה, מעונות יום, לשכות תעסוקה. אך הוא היה נאמן להבטחתו לא לחתום על סעיף 52 ולאחר שלא נמצא מוצא אחר נאלץ בצער רב לעזוב את המשרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
נתניהו ודרעי
צילום: הרצל יוסף
מומלצים