שתף קטע נבחר

חניך בקורס משרד החוץ חזר לישראל כנשיא

נשיא הונדורס הגיע לביקור בארץ, 23 שנה אחרי שעבר בארץ קורס של משרד החוץ: "הדרך שלי כנבחר ציבור התחילה בקורס אצלכם". הנשיא הבטיח לנתניהו שהונדורס בהנהגתו תתמוך בישראל בהצבעות חשובות באו"ם

 

"בטוחים ששיתוף הפעולה יתפתח". פגישת הנשיאים (מארק ניימן/לע"מ) (מארק ניימן/לע
"בטוחים ששיתוף הפעולה יתפתח". פגישת הנשיאים(מארק ניימן/לע"מ)
 

23 שנה אחרי שעבר בישראל השתלמות בקורס מנהיגות חברתית, חזר חואן אורלנדו הרננדס (47) לישראל – והפעם כנשיא הונדורס, מדינה בת 8 מיליון תושבים במרכז אמריקה. כאות לחשיבות שהוא מייחס לביקור בישראל, הביא איתו הרננדס לביקור את סגניתו ואת שרי החוץ, ההגנה, החקלאות והתשתיות, כמו גם את הרמטכ"ל וסגנו, וכן את ראש העיר של הבירה טגוסיגלפה.

 

הרננדס, נוצרי אוונגלי, עבר בשנת 1992 השתלמות בארץ, כשהיה פעיל חברתי בן 24 בתחילת דרכו. במשך שלושה שבועות הוא התגורר בתל אביב ולמד בבית הספר הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות במסגרת קורס של מש"ב (המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ), זרוע הסיוע הבינלאומית של ישראל. הרננדס הוא בוגר קורס מש"ב הראשון שנבחר להיות מנהיג של מדינה.

 

"הדרך שלי כנבחר ציבור התחילה בקורס אצלכם". הרננדס בתמונת המחזור של קורס מש"ב מ-1992 - למטה, שלישי מימין ()
"הדרך שלי כנבחר ציבור התחילה בקורס אצלכם". הרננדס בתמונת המחזור של קורס מש"ב מ-1992 - למטה, שלישי מימין

בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סיפר הרננדס כי "כנבחר ציבור יש כמה אירועים שמעצבים את החיים שלך, ומבחינתי אחד האירועים החשובים ביותר בחיי היה הלימודים במדינת ישראל. הדרך שלי כנבחר ציבור התחילה בקורס אצלכם".

 

הרננדס הדגיש כי תחת שלטונו, מחויבת הונדורס לשמור על ביטחון וחירות ישראל, וזה יהיה הקו המרכזי במדיניות החוץ שלו. הוא הבטיח שארצו תצביע עם ישראל בהצבעות חשובות באו"ם, תסייע לה בפורומים בינלאומיים, וכן תקדם אג'נדה פרו-ישראלית באמריקה הלטינית. הרננדס כבר שינה את דפוס ההצבעה של מדינתו בארגונים בינלאומיים לטובת ישראל. כך, למשל, בהצבעה האחרונה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הייתה הונדורס אחת מארבע המדינות באמריקה הלטינית שהתנגדו להצעה הערבית להטיל פיקוח על מתקני הגרעין של ישראל. הונדורס התכוונה בתחילה להימנע בהצבעה, אך שתי שיחות טלפון עם נתניהו שכנעו את הנשיא להצביע נגדה.

 

נשיא הונדורס בבית הנשיא (צילום: מארק ניימן/לע"מ) (צילום: מארק ניימן/לע
נשיא הונדורס בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן/לע"מ)
 

נתניהו אמר לנשיא הרננדס כי "אנו מעריכים את הידידות בין המדינות ואת הביטוי שהיא מוצאת בפורומים בינלאומיים. אני חושב שאנחנו יכולים לעשות יחד דברים רבים, ובהקשר זה ביקורך הוא אבן דרך בראייה הכללית שלנו בחשיבות של אמריקה הלטינית ותפקידה של הונדורס באזור זה".

 

"נמשיך לתמוך בכם". נשיא הונדורס בפגישתו עם נתניהו (קובי גדעון/לע"מ) (קובי גדעון/לע
"נמשיך לתמוך בכם". נשיא הונדורס בפגישתו עם נתניהו(קובי גדעון/לע"מ)
 

הרננדס השיב לנתניהו כי "אנו נמצאים כאן כדי לחזק את העובדה שהונדורס היא ידידה של ישראל ואנו נמשיך לתמוך בכם. ישראל היא גם חלוצה בניהול חקלאות – אנו נותנים חשיבות גדולה למים, עץ ואדמה ואנו יודעים שבאנו למקום הטוב ביותר כדי ללמוד על כך. אנו בטוחים ששיתוף הפעולה בינינו יתפתח לאחר ביקור זה".

 

הרננדס ביקש את סיועה של ישראל בהתמודדות עם הבצורת הקשה שפוקדת את ארצו בשנתיים האחרונות ופוגעת בחלקים גדולים במדינה, בכך שתלמד את הונדורס על ניהול מים והשקיה. בימים אלו מתקיים בהונדורס קורס ניהול מים לחקלאות שמעביר מומחה ישראלי, ומשלחת נוספת צפויה לצאת בשבועות הקרובים לבירה טגוסיגלפה כדי לחלוק עם הונדורס את הידע הישראלי בהתמודדות עם המדבור והמחסור במים לחקלאות ולשתייה. כמו כן, ביקש הרננדס את סיועה של ישראל בהטמעת טכנולוגיות ביטחון, ובכללן שימוש במל"טים, מצלמות ולוחמת סייבר, שיסייעו למדינתו להתמודד עם אלימות שנובעת מסחר בסמים.

 

נשיא הונדורס ביקר ביום שישי בכותל המערבי וטמן פתק בין אבניו. כמו כן שתל עץ ביער האומות והניח זר על קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. גיל השכל, סמנכ"ל מש"ב במשרד החוץ, העניק לאורח אות הוקרה על כך שהוא בוגר הקורס הראשון שנבחר לכהן כמנהיג מדינה. במהלך הביקור חתמו שר החוץ של הונדורס וסמנכ"ל מש"ב על מזכר הבנות לשיתוף פעולה טכני בין המדינות בתחומי החקלאות, המים, החינוך, הרפואה והביטחון האזורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי גדעון/לע"מ
"מחויבים לשמור על ביטחון וחירות ישראל". נשיא הונדורס ונתניהו
קובי גדעון/לע"מ
מומלצים