שתף קטע נבחר

השביתה בצפון נמשכת: "דרישות המתנחלים חזיריות"

נמשכת המחאה נגד כוונת הממשלה לשנות את מפת הטבות המס. 30 אלף תלמידים בעכו, נהריה, מעלות-תרשיחא וכפר ורדים לא לומדים. מחר המחאה מגיעה לכנסת. ח"כ שמולי: "נתניהו אומר שאין כסף לפריפריה וזו אותה פריפריה שהצביעה לו"

 

 

 (צילום: עינב הדרי) (צילום: עינב הדרי)
(צילום: עינב הדרי)

מחאת הפריפריה נגד המפה החדשה של הטבות המס: כ-30 אלף תלמידים מושבתים היום (א') מלימודים בשלוש הערים הגדולות בגליל המערבי נהריה, עכו ומעלות תרשיחא, וכן בכפר ורדים. זאת במחאה על הכוונה לקצץ בהטבות המס הניתנות לערי הפריפריה ויישובי קו העימות. בנוסף למערכות החינוך מושבתות הרשויות המקומיות, המעסיקות אלפים, ובמחלקות השונות אין קבלת קהל.

 

באולפן ynet התראיינה הבוקר יו"ר אגודה קהילתית חניתה, אורלי גביש סוטו, שאמרה: "חניתה נמצאת ממש על הגבול. לא קילומטר ולא מאה מטר. הגבול זה חניתה. אנחנו צריכים למשוך פה אנשים חזקים. אם לא נוכל לחיות פה בכבוד, לא נוכל להיות פה. אני צריכה פה שתהיה אוכלוסייה חזקה, אוכלוסייה שיכולה לתרום, אוכלוסייה שיכולה לממן את חלק מהוצאות הביטחון שגם היום כבר ממומנות על ידי התושבים עצמם".

 

- כיצד השינוי הזה פוגע בכם בעצם?

"השינוי הזה פוגע בעיקר באוכלוסיות החזקות שאנחנו כל כך מתאמצים למשוך. אנחנו עושים את כל המאמצים להגדיל ולחזק את היישוב גם מבחינה כלכלית. גם היום זה לא פשוט. אם לא יהיו פה הטבות מס - אין לי פה מוקד משיכה".

 

ח"כ איציק שמולי התארח באולפן ynet וטען שהמניע לשינוי מפת הטבות המס הוא פוליטי: "בא ראש הממשלה בנימין נתניהו ואומר: 'לי אין כסף עבור הפריפריה'. זו אותה פריפריה שהצביעה לנתניהו לפני פחות משנה.

 

"כדי להוסיף חטא על פשע באים נציגי המתנחלים לכנסת, גם בבית היהודי וגם בליכוד, ואומרים 'לא מעניין אותנו אם עומד בקריטריונים או לא עומד בקריטריונים - אנחנו דורשים שכל ההתנחלויות ביהודה ושומרון יהיו בפנים'. זו דרישה חזירית שתחסל לחלוטין את האפשרות של החברים בחניתה ובמקומות אחרים לעמוד על הרגליים ולפתח שם את ההתיישבות. אנחנו אומרים לנתניהו: 'אתה צריך להכניס את היד לכיס בדיוק כמו שאתה נלחם על הטייקונים בגז'".

 (צילום: עינב הדרי) (צילום: עינב הדרי)
(צילום: עינב הדרי)

 (צילום: עינב הדרי) (צילום: עינב הדרי)
(צילום: עינב הדרי)

 

 

"אנחנו ממשיכים להיאבק בכל הכוח", אמר ראש העיר נהריה, ז'קי סבג. "השביתה פה קשה לתושבים, אבל הם מבינים שאנחנו עושים את זה למענם. אתמול נפגשתי עם ועד ההורים העירוני וקיבלתי גם מהם חיזוק. אנחנו מקווים שוועדת הכספים של הכנסת לא תאשר מתווה שיגרום לערי קו העימות הצפוני עוול גדול כל כך".

 

הבוקר התלוננו תושבים בראש הנקרה כי המאבק מתמקד בערים ואילו קיבוצי הגדר מוזנחים. "ראש הנקרה הוא יישוב גדר ייחודי בישראל ובו שני גבולות, ימי ויבשתי. הקיבוץ נושק לגדר הגבול, להבדיל אלפי הבדלות מהיישוב שלומי הנמצא במרחק גדול פי כמה וכמה מגדר הגבול",

אמר אחד התושבים.

 

מחר צפוי המאבק להחריף, ובצמתים מרכזיים בגליל ייערכו הפגנות. הפגנה גדולה צפויה גם מול משכן הכנסת בירושלים בעת ישיבה של ועדת הכספים.

 

על פי מפת הטבות המס החדשה, מעלות תרשיחא ונהריה ירדו מתקרת שכר מקסימלית המוכרת למס של כ-242 אלף שקל בשנה ל-150 אלף שקל. כלומר, מ-11% זכאות ל-9%. עכו תרד מתקרה מקסימלית של כ-160 אלף שקל ל-120 אלף שקל. כלומר מ-11% זכאות ל-7%. משמעות הדבר היא שמשתכרי כ-11 אלף שקל ומעלה, שבעבר נהנו מההטבה, יתחילו לשלם מס, וככל שעולים בשכר הפגיעה תהיה קשה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עינב הדרי
מחאת תושבי הגליל המערבי
צילום: עינב הדרי
מומלצים