שתף קטע נבחר

אור ירוק לחוק נגד עמותות השמאל: "ימנע התערבות זרה"

שרת המשפטים איילת שקד תפרסם היום תזכיר חוק שמבוסס על חוק העמותות שהציע ח"כ בצלאל סמוטריץ' ומכוון לעמותות השמאל כמו בצלם ושוברים שתיקה. "חוק השקיפות" יחייב עמותות לדווח אם קיבלו מימון זר ונציגי העמותות יחויבו לשאת תג זיהוי בעת שהייתם בכנסת

חוק העמותות החדש יוצא לדרך: שרת המשפטים איילת שקד תפרסם היום (א') תזכיר חוק שיורה לעמותות לדווח על מימון ממדינות זרות. החוק החדש יכונה "חוק השקיפות".

 

החוק מכוון באופן ברור לעמותות שמאל כמו בצלם, עדאלה ושוברים שתיקה. "חוק השקיפות יהווה גדר מפני התערבויות בוטות של מדינות זרות בציבוריות הישראלית", אמרה שקד. "הוא אינו פוגע בחופש הביטוי או בזכות לשוויון ותורם להגברת השקיפות. זכותו של הציבור ושל נציגיו לדעת מי בוחש בקלחת".

שקד נגד עמותות השמאל (צילום: דור קדמי) (צילום: דור קדמי)
שקד נגד עמותות השמאל(צילום: דור קדמי)

החוק מציע על חובת דיווח של עמותות בגין מימון ממדינות זרות בצורה בולטת בכל דיון ופרסום. כמו כן, ההצעה קובעת כי על נציגי העמותות לענוד תג זיהוי בפגישה עם אנשי ממשל. הצעת החוק הנוכחית לא נוגעת לכספי התרומות אך מבקשת להחיל על נציגי גופים הפועלים בישראל וממומנים על ידי מדינות זרות, כללי שקיפות חדשים ומחמירים יותר.

 

כעת שקד מביאה את החוק לבחינת הציבור, והעמותות יצטרכו להגביר את השקיפות בפעילותן במקרה שעיקר מימונן מגיע מתרומות של ישויות מדיניות זרות, ולחייבן בשקיפות מוגברת.

 

בעבר ציין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בפני שקד כי ישנם קשיים משמעותיים בחוק, אך ייתכן שכעת מדובר בגרסה רכה יותר של החוק והיועמ"ש עשוי לקבל אותה.

 

"ההתערבות הבוטה של מדינות זרות בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל באמצעות כסף היא תופעה חסרת תקדים ומפרה את כל הכללים והנורמות המקובלים ביחסים בין מדינות דמוקרטיות", אמרה שקד.

 

בכנסת ה-18 וה-19 הוגשו חוקים שביקשו לתקן את חוק העמותות הקיים, במטרה להגביר פיקוח על העמותות ולהקשות את פעילותן. בכלל זה הציעו מיסוי גבוה על תרומות, הגבלת סכום התרומות ואפילו הגבלת האפשרות להירשם כעמותה. בכל פעם שהוא עלה עורר הנושא דיון נוקב וביקורת ציבורית קשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
איילת שקד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים