שתף קטע נבחר

מתווה הגז: המכשול האחרון - ועדת הכלכלה

אחרי שראש הממשלה קיבל את סמכויות שר הכלכלה שהתפטר, המכשול האחרון לאישור מתווה הגז הוא דיון בוועדת הכלכלה. גורם: "מדובר בהליך פרוצדורלי". "יש עתיד" דורשת מבג"צ להקפיא את מינוי נתניהו לשר הכלכלה

 

 
לאחר שאריה דרעי התפטר מתפקידו כשר הכלכלה והסמכויות עברו לראש הממשלה בנימין נתניהו, כל מה שנותר לנתניהו זה להתייצב בפני חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, לשמוע את דבריהם, ולאחר מכן - לחתום על סעיף 52 ולהוציא את מתווה הגז לפועל. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, לא מתכוון לעשות חיים קלים לנתניהו, ובמהלך היום תקף בחריפות את ההתפטרות של דרעי מתפקידו. עם זאת, ולמרות שקיימת "חובת התייעצות" עם ועדת הכלכלה, אין ב"חובה" הזו בכדי לחייב את נתניהו למעשה כלשהו. "מדובר בהליך פרוצדורלי", אומר גורם המעורב במתווה הגז. "המקסימום שיכול לקרות זה שכבל יקיים שני דיונים".

 

 (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
(צילום: אמיל סלמן )

ישיבת הממשלה היום, שבה הודיע דרעי על התפטרותו (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
ישיבת הממשלה היום, שבה הודיע דרעי על התפטרותו(צילום: אמיל סלמן )

מבחינה טכנית, דרעי מפסיק להיות שר הכלכלה תוך 48 שעות מהרגע שבו מסר את ההודעה, ואז ראש הממשלה יכול לחתום על סעיף 52. נתניהו יהיה חייב להופיע בפני הוועדה כמחזיק בתיק הכלכלה, וכרגע עדיין לא ברור מתי תתכנס הוועדה לצורך כך ולא ברור האם יו"ר הוועדה כבל יחליט לקיים סדרה של פגישות או פגישה אחת. קיימת, כאמור, חובת היוועצות של נתניהו עם ועדת הכלכלה, אולם אין חובה לקבל את מה שהוועדה אומרת.

 

ומה יהיה התפקיד הבא של השר דרעי? אחת האפשרויות היא שהשר חיים כץ יוותר על תפקידו במשרד הרווחה לטובת יו"ר ש"ס. בסביבתו של שר הרווחה אמרו כי לא קיבלו פנייה בנושא.

 

יש עתיד: להקפיא מינוי נתניהו לשר הכלכלה

בעקבות התפטרות דרעי מתפקידו כשר הכלכלה והעברת סמכויות המשרד לראש הממשלה, החליטה מפלגת 'יש עתיד' לפנות במכתב דחוף (על ידי עו"ד רונן אביאני וגיא בוסי) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, עקב ריבוי התיקים בהם מחזיק ראש הממשלה נתניהו.

 

בפנייה ששלחו היום 'יש עתיד' ליועמ"ש נכתב:

"לאחר התפטרות השר דרעי, יהפוך ראש הממשלה לשר בארבעה משרדים: חוץ, תקשורת, כלכלה ושיתוף פעולה אזורי. כידוע לך בימים אלו תלויה ועומדת בבית המשפט העליון עתירה, שעניינה בדיוק נושא זה (בג"ץ 3132/15 יש עתיד נ' ראש הממשלה ואח'), קרי, הכרעה בשאלה האם על פי הוראות 'חוק יסוד: הממשלה', רשאי ראש הממשלה לאחוז בתפקידי שרים נוספים. אשר על כן, הרינו לפנות אליך בבקשה כי תורה על עיכוב מינוי ראש הממשלה לתפקיד השר הרביעי, עד להכרעה בעתירה. בעיקר בהתקבל הטעם כי הדיון בעתירה אמור להתקיים בשבוע הבא (10 נובמבר 2015)".

 

כזכור, מפלגת יש עתיד הגישה עתירה לבג"צ בנושא ריבוי התיקים בהם מחזיק ראש הממשלה ואי היכולת שלו לתפקד כראוי כשר בארבעה משרדים שונים ורחבים, שמטפלים בנושאים בעלי משקל כבד וחשובים לציבור הישראלי. בדיון שהתקיים בבג"צ בעתירה שהגישה המפלגה בנושא שר הבריאות (שבעקבותיה מונה סגן השר יעקב ליצמן לשר הבריאות), הטיח השופט מלצר ביקורת קשה בראש הממשלה בעניין ריבוי התיקים והסמכויות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"ח איתן כבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים