שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ו' הכספים תקדם קרן לתעסוקה מכספי כיל

  בדיון שנערך במסגרת חוק ההסדרים הוחלט לקדם סעיף לחוק ששינסקי 2 לפיו כספי המסים שיתקבלו ממיסוי על משאבי הטבע - בגובה של כ-400 מיליון שקל בשנה - יופנו לעידוד התעסוקה בנגב

  ועדת הכספים יוזמה שיפנה את כספי קבוצת כיל (כימילקים לישראל) ממיסוי רווחי היתר על משאבי הטבע במסגרת חוק ששינסקי 2, להבטחת תעסוקה בנגב. כך הוחלט הבוקר (ב') לקראת סיכום הדיונים בחוק במסגרת חוק ההסדרים.

   

   

  את ההצעה יזמו רכז הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), עם שלי יחימוביץ׳ ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני). על פי ההצעה, המדינה תעביר את כספי המסים שיתקבלו מכיל, הצפויים לעמוד על כ-400 מיליון שקל בשנה, לטובת עידוד התעסוקה בנגב.

   

  זוהר אמר כי ראוי לממן מהכנסות אלו אך ורק את פיתוח התשתיות שיבטיחו הרחבת מקורות תעסוקה בנגב. זאת כדי לשחרר את תושבי הנגב מהתלות הקבועה בחברה אחת - כיל (כימיקלים לישראל), גדולה וחשובה ככל שתהיה. הוא הציע לעגן את הקרן בסעיף מיוחד בחוק ששינסקי 2. "בעזרת כספי התמלוגים נוכל ליצור התחייבות של 400 מיליון שקל ויותר, לפיתוח תשתיות ומקומות עבודה חדשים בנגב, שתשחרר את כלכלת האזור מהתלות בכיל ומהאיומים שלה", אמר.

   

  יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות הורה), אימץ את הרעיון. "אדרוש להקים לנושא קרן ייעודית דוגמת זו שהחלטנו להקים מרווחי בגז הטבעי בעקבות חוק ששינסקי 1 (למטרות חינוך, רווחה ודומה - צ.ל), שתיועד להבטחת התעסוקה בנגב".

   

  רוזנטל ציין כי "כיל תמשיך להיות מעסיקה גדולה, אבל לא תוכל כל פעם להפוך את העובדים לבני ערובה". יחימוביץ' אמרה, כי "מכמות התשדירים בטלוויזיה המהללים את פועלה של כיל, ניתן לטעות ולחשוב שעידן עופר הוא חוזה המדינה המאפשר את הקיום בנגב". המשנה לאגף התקציבים באוצר אודי אדירי הביע הסתייגות מההצעה אבל אמר שהדבר ייבחן.

     ההצעה עלתה בעקבות האיומים החוזרים של כיל להפסיק את את השקעותיה בארץ. מנכ"ל כי"ל, ניר גלעד, התרעם על הטיעון של 'איומים בסחיטה'. "במדינה דמוקרטית, מותר לחברה מסחרית לומר את עמדתה גם אם היא לא עולה בקנה אחד עם עמדת חברי כנסת", אמר. "מי שהפעיל עד כה סחיטה באיומים היו המדינה והאוצר שהקימו את ועדת ששינסקי 2למרו שלא מדובר במס על רווחי יתר אלא במיסוי חדש. אם החוק לא ישונה אין טעם להמשיך בפיתוחים חדשים בים המלח. זו לא סחיטה אלא המציאות בעקבות החוק".

   

  ח"כ דב חנין (חד"ש) הציע לבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון אם כיל מתנהלת בצורה "עבריינית". ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר לעומת זאת, כי  "כיל היא אחד הקטרים של המשק. לא חייבים להפוך את המעסיק הגדול ביותר בנגב לסחטן. מוטב לקיים דיון ענייני על הצורך לשלם מס על רווחי יתר". 

   

  עוד בערוץ קריירה: כך תעברו ראיון עבודה בוידאו-צ'אט:   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים