שתף קטע נבחר

למרות ניסיונות ההרגעה: שיעור חולי הסרטן בחיפה גבוה משאר הארץ

תחקיר שפורסם בערוץ 2 חשף ששיעור הלוקים במחלות סרטן, לב, דם וריאה גבוה באזור חיפה משאר הארץ, והמחלקה האונקולוגית ברמב"ם קורסת תחת העומס. משרד הבריאות: "זה קשור לזיהום האוויר". המשרד להגנת הסביבה יזם תוכנית לאומית לשיפור המצב

 

מפרץ חיפה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
מפרץ חיפה(צילום: אלעד גרשגורן)

חצי שנה אחרי שמשרד הבריאות ניסה להרגיע ולטעון שאין שיעור חריג של תחלואה בסרטן באזור חיפה , הנתונים מראים אחרת, והאצבע שוב מכוונת לזיהום האוויר שנגרם מהתעשייה באזור חיפה: ערוץ 2 פרסם אמש (ב') תחקיר עם ממצאים המצביעים בבירור על נתונים חריגים של חולים באזור. בתחקיר עלה שהמחלקה האונקולוגית בבית החולים רמב"ם בעיר קורסת תחת העומס. לא מעט חולי סרטן נאלצים לשהות באשפוז במסדרונות מחוסר מקום, וכל יום מגיעים חולים נוספים.

 

על פי הפרסום, בחיפה יש תחלואת יתר חריגה לא רק בסרטן, אלא גם במחלות לב, מחלות דם ודרכי נשימה. זאת על פי מחקר אפידמיולוגי גדול שנעשה באזור.

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב. תושביו חולים יותר (צילום: צביקה רוגר) (צילום: צביקה רוגר)
ראש עיריית חיפה, יונה יהב. תושביו חולים יותר(צילום: צביקה רוגר)

 

על פי הנתונים, התפוסה במחלקה האונקולוגית בבית החולים רמב"ם עומדת על 150%, בעוד הממוצע ארצי הוא 85%.

 

שיעור סרטן הריאה אצל נשים בנפת חיפה גבוה ב-26% מהממוצע הארצי, ואצל הגברים השיעור גבוה ב-16%.

 

שיעור סרטן לימפומה נון הודג'קינס אצל גברים באזור חיפה גבוה ב-19% מהממוצע הארצי, והשיעור אצל נשים גבוה ב-18%.

 

כמו כן נרשמה תמותה ממחלות לב הגבוהה ב-16.5% מהממוצע הארצי, ופי שניים יותר חולי אסתמה בקרב ילדים.

 

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, אמר: "אנחנו יודעים למשל שגורם משמעותי מאוד לסרטן ריאה שהוא העישון. הוא לא שונה בחיפה בהשוואה ליישובים אחרים. עודף משקל – גם שם אנחנו לא רואים איזו שונות באזור הזה. איכשהו כנראה יש פה איזשהו קשר למשהו גיאוגרפי. אנחנו יודעים שיש שם תעשייה שלא קיימת במקומות אחרים בהיקפים האלה וגם בנתונים של הפליטות. ככל הנראה יש פה איזשהו משהו שקשור לזיהום האוויר".

 

ראש העיר חיפה, יונה יהב, אמר לאחר פרסום הדו"ח לפני חצי שנה: "משרדי הממשלה שתפקידם להגן על תושבי הצפון הפקירו והכשילו כל ניסיון של הרשויות בנפה לשים סוף למפגעים. חשוב לזכור כי הכלים נמצאים בידי הממשלה ולא בידי העיריות. לאורך כל הדרך הנתונים מוסתרים מראשי הרשויות, מעכו ועד חדרה – והמשרד להגנת הסביבה מסרב לחלוק אתנו את רשימת המפעלים המזהמים ולחשוף את רמת הזיהום של כל אחד מהם. יש לשים קץ לאימפוטנטיות של הגופים המוסמכים".

 

ד"ר ענת קליש רותם, חברת האופוזיציה במועצת העיר חיפה, הזהירה הבוקר כי הבעיה הולכת ומחריפה. לדבריה, "בעיית התחלואה במפרץ חיפה עלולה לגדול באופן דרסטי בשנים הקרובות, כי ממשלת ישראל מתכננת להגדיל את כל תשתיות הפטרוכימיה והתעשיות הכבדות במפרץ - אישורים לבתי הזיקוק להרחיב או לשדרג את המתקנים שלהם, הקמת חוות מיכלים חדשות שיאכלסו כמות גדולה באופן משמעותי ממה שמאוכסן היום בשטח המפרץ ובניית נמל דלקים שיאפשר לאוניות עם מטען שגדול עד פי 6 להוציא תזקיקי דלק לייצוא".

 

יש לציין כי לאחרונה אישרה הממשלה תוכנית פעולה לאומית לאזור מפרץ חיפה, המובילה שורה של צעדים משמעותיים להפחתה של 50% בזיהום האוויר מתעשייה באזור עד שנת 2018. המשרד להגנת הסביבה בראשות השר אבי גבאי פועל לצמצום זיהום האוויר ושיפור איכות חיי התושבים יחד עם משרדי האוצר, התחבורה והבריאות. ב-5 השנים הקרובות יושקעו כ-115.5 מיליון ש"ח בפעולות לצמצום הפלטות מתעשייה ומתחבורה, זאת בנוסף לתקציב שאושר להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום.

 

השר גבאי. תוכנית לאומית (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
השר גבאי. תוכנית לאומית(צילום: דוברות הכנסת)

 

בין היתר, כוללת התוכנית הגברת הפיקוח על התעשייה, עידוד ותמריצים למפעלים למעבר לשימוש בגז טבעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
ראש עיריית חיפה, יונה יהב
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: דורון גולן
הארובות במפרץ חיפה
צילום: דורון גולן
מומלצים