שתף קטע נבחר

הפינוי נמנע: אישה תשלם משכנתה של בן זוגה

בנק לאומי דרש לפנות אישה וילדיה בשל פיגור בתשלום של בן זוגה לשעבר. בית המשפט המחוזי מצא פתרון מורכב שישאיר אותם בינתיים בדירה

על רקע פיגור בתשלומי משכנתה של לקוח ביקש בנק לאומי לפנות מדירתו את בת זוגו לשעבר ושלושת ילדיהם. האישה הציעה לשלם בעצמה את המשכנתה ולהעביר חלק מהזכויות בנכס אליה, אבל הבנק עמד בסירובו. רק פנייה לבית המשפט המחוזי בתל אביב השיגה לה צו מניעה זמני שימנע נזק בלתי הפיך למשפחה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג חיו ביחד כידועים בציבור במשך 15 שנה ובמהלכן הולידו שלושה ילדים. הם עבדו יחד בשתי חנויות שרכשו וב-2010 רכשו דירה מכספים משותפים, אך הזכויות בה והמשכנתה נרשמה על שם הגבר בלבד. בשנה האחרונה הם חיים בנפרד ומתנהל ביניהם הליך בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, שבו טוענת האישה לאלימות מצד בן זוגה לשעבר.

 

בתוך כך הפסיק הגבר לשלם את המשכנתה וצבר חוב פיגורים בסך כ-46 אלף שקל, בנוסף ליתרת המשכנתה לשנים הבאות שעומדת על סך מאות אלפי שקלים. הבנק פעל למימוש המשכנתה וביקש לפנות את האישה והילדים מהדירה. בן הזוג, המיוצג על ידי עו"ד ורון יוסף, הצהיר שאינו יכול לשלם את המשכנתה ולמעשה פעל בחזית אחת עם הבנק.

 

לפיכך הגישה האישה תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב שבה ביקשה להורות לבנק לרשום את המשכנתה על שם שניהם בחלקים שווים, בכפוף לכך שייקבעו לה זכויות על חצי מהדירה.

במסגרת הליך זה ביקשה האישה, המיוצגת על ידי עו"ד לירן שגב, צו מניעה זמני שיאסור על הבנק לפנות אותה מהדירה. היא טענה שהבנק מסרב לקבל ממנה תשלומים אף שהציעה לשלם את חוב הפיגורים תוך עשרה ימים והצהירה על נכונותה לשלם מעתה ואילך את התשלום החודשי השוטף של המשכנתא.

 

הנזק לבנק קטן

השופט יהושע גייפמן השתכנע ש"מאזן הנוחות" נוטה לטובת האישה. הכוונה היא שאם היא תשלם כפי שהצהירה, הנזק שעלול להיגרם לבנק קטן בהרבה מהנזק שייגרם לה ולילדים במידה שיפונו והדירה תימכר. כשמדובר בדירת מגורים, הסביר, הנטייה תהיה להיעתר לבקשות לעיכוב הליכי פינוי עד בירור התביעה. לעומת פינוי המהווה נזק בלתי הפיך, אינטרסים כלכליים "נסוגים לאחור".

 

בנוסף ציין השופט שיש סיכוי שתתקבל תביעתה של האישה בבית המשפט לענייני משפחה לבעלות על חצי מהדירה. במקרה כזה היא תהיה חייבת לשאת גם בחובות הקשורים בדירה, ולכן יהיה זה בגדר חוסר תום לב מצד הבנק אם יסרב לקבל ממנה את כספי המשכנתה וימשיך להתעקש על פינוי הדירה.

 

השופט הוסיף כי גם אם האישה תשלם את כל המשכנתה בעצמה, היא תוכל להתחשבן על כך עם בן זוגה לשעבר במסגרת חלוקת הרכוש או בתביעת המזונות.

 

לפיכך קיבל השופט את הבקשה והוציא צו מניעה זמני האוסר על הבנק לממש את המשכנתה עד שיינתן פסק דין. הצו הותנה בכך שהאישה תשלם את חוב הפיגורים תוך שלושה שבועות וכן את המשכנתה החודשית השוטפת. במידה שלא תשלם – צו המניעה יבוטל.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה - לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד לירן שגב
  • ב"כ המשיב 1 (הידוע בציבור): עו"ד ורון יוסף
  • ב"כ המשיב 2 (בנק לאומי לישראל): עו"ד יהורם לבונטין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים