שתף קטע נבחר

כפייה באוויר: מדוע הופסק סרט באל על באמצע?

הקרנת סרט בטיסת אל על הופסקה באמצע והמסכים קופלו - ביוזמת צוות המטוס. מנהלת השירות הסבירה לנוסע שהתלונן כי יש "רוב חרדי על המטוס" - והסרט הופסק בניגוד למובטח בחוברת הבידור. "ישראל חופשית": "התנהלות בריונית". אל על: "אנו מצרים על המקרה שאינו משקף את מדיניות החברה"

סרט שהוקרן בטיסת אל על 614 ממוסקבה לנמל התעופה בן גוריון כחלק מחבילת הבידור בטיסה, הופסק 20 דקות לאחר תחילתו - והמסכים קופלו. מדובר בסרט ההוליוודי "אלוהה". נוסע בשם בצלאל אבנון, בן 43 מרמת גן, פנה אל הדיילת ושאל מה פשר הפסקת ההקרנה, וזו השיבה לו כי "ישנו רוב חרדי במטוס ובמקרים כאלו מדיניות החברה היא לא לפגוע בהם".

 

הנוסע שאל אם נערך משאל בקרב הנוסעים כדי לברר אם באמת רובם לא מעוניינים לצפות בסרט, ובתשובה לכך ענתה הדיילת שלא, ולדעתה גם אף אחד מחברי הצוות לא ערך משאל כזה, אבל זו ההחלטה של מנהלת השירות. "ביקשתי לשוחח עם מנהלת השירות", סיפר ל-ynet הנוסע, "ומשלא הגיעה לאחר דקות ארוכות מצאתי אותה משוחחת עם נוסע נוסף שהתנגד להפסקת הקרנה".

 

"מנהלת השירות חזרה על דברי הדיילת - שיש רוב חרדי ולכן לא מקרינים סרטים", המשיך הנוסע אבנון. "אמרתי לה שישנן טיסות מיוחדות לחרדים אבל הטיסה הזו היא טיסה רגילה ואין סיבה למנוע את שירות הבידור מהנוסעים ששילמו עבורו ומעונינים בו".

 (צילום: מגזין "אטמוספירה" של אל על) (צילום: מגזין
(צילום: מגזין "אטמוספירה" של אל על)

הנוסע המשיך וציין באוזני מנהלת השירות כי גם הוא עצמו חובש כיפה, אך מעוניין בהמשך הקרנת הסרט. "אמרתי שיש כמוני עוד נוסעים שהיא עשויה לחשוב שהם חרדים, אבל גם הם מעוניינים בהמשך ההקרנה, ולכן אם היא רוצה לקים את 'מדיניות החברה' של אי פגיעה בחרדים,

היא צריכה לעשות משאל אצל כל הנוסעים ולוודא שהרוב באמת לא מעוניין בהקרנה".

 

המנהלת הודתה בפני אבנון, לדבריו, שזו אינה טיסה חרדית ולא אורגנה כטיסה חרדית, והיו אמורים להיות מוקרנים בה סרטים, אבל אמרה שהחלטת הקברניט היא להפסיק את ההקרנה ולא לחדש אותה - ככל הנראה בשל מספר נוסעים שביקשו שלא יוקרנו סרטים. הנוסע המשיך ומחה באוזניה, אך נענה כי הוא "מפריע לעבודת הדיילות". יצוין כי אל על מפעילת טיסות חרדים מיוחדות ליעדים מסוימים, בהן לא מוקרנים סרטים ולא משרתות דיילות.

 

הסרט "אלוהה" מגולל את סיפורו של קבלן צבאי המגיע להוואי כדי להתאחד מחדש עם אהובת נעוריו תכניותיו משתבשות כאשר באופן מפתיע הוא מתאהב בחיילת הקשוחה והשאפתנית אשר נשלחת להשגיח עליו. בסרט מככבים בראדלי קופר, רייצ'ל מקאדמס ואמה סטון.

מתוך הסרט "אלוהה" ()
מתוך הסרט "אלוהה"
 

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" מסר בתגובה ל-ynet: "במקרה הטוב מדובר פה בהתנהלות בריונית של יחידים שמנסים לכפות את אורח חייהם על הכלל, אך לצערי הרב, ישנו כאן מוטיב חוזר של מגמה שרק הולכת ומתפשטת בציבוריות הישראלית שבה המרחב הציבורי נשלט על ידי מיעוט ומונע מהרוב לחיות את חייהם, בין אם זה תחבורה ציבורית בשבת, עסקים שמנסים לסגור את פעילותם בשבת וכיוצא בזה. הדרך לחיים מגוונים ומשותפים במדינת ישראל מחייבת אותנו לכבד האחד את השני ולאמץ את המשפט 'חיה ותן לחיות' ולא באמצעות כפייה וכיפופי ידיים שמזיקים למרקם החברתי הישראלי".

 

מאל על נמסר בתגובה: "עבודת אנשי צוות האוויר מורכבת ממתן שירות לכל הנוסעים באשר הם. אנו מצרים על המקרה שאינו משקף כלל ועיקר את מדיניות החברה ובודקים את נסיבותיו במטרה לפעול למניעת הישנותם של מקרים דומים".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מגזין "אטמוספירה" של אל על
מתוך חוברת הטיסה של אל על, בה מצוין כי הסרט יוקרן
צילום: מגזין "אטמוספירה" של אל על
מומלצים