שתף קטע נבחר

ההרשעה בוטלה כי התוקף אכל פטריית הזיה

מהנדס תוכנה שהיה תחת השפעה הכה אישה ברחוב בת"א עד שאיבדה את הכרתה. הוא הורשע, אולם בערעור בחרו שופטי המחוזי להתחשב בו

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל לאחרונה את הרשעתו של מהנדס תוכנה שתקף אישה ברחוב בתל אביב כשהיה תחת השפעתה של פטריית הזיה. השופטים השתכנעו שההרשעה תסכן את פרנסתו, וקבעו: "האדם שביצע את המעשה איננו האדם העומד היום לדיון בפנינו".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

אירוע התקיפה התרחש ב-2012. נהגת נסעה ברחוב בתל אביב כשלפתע קפץ הנאשם על מכוניתה והחל להלום באגרופיו על השמשה הקדמית עד שהתנפצה. בתגובה נטשה הנהגת את המכונית וברחה מהמקום. אישה אחרת שעברה במקום הבחינה בנאשם, שדימם בעקבות ניפוץ השמשה. היא ניגשה להציע לו עזרה והוא בתגובה הכה אותה עד שאיבדה את הכרתה.

 

אחרי שנעצר התברר שביצע את מעשיו כשהוא תחת השפעה של פטריית הזיה שנטל זמן מה קודם לכן. לאחר שהמדינה הגישה נגדו כתב אישום, היא הגיעה עמו להסדר טיעון שבמסגרתו הודה במעשיו ושילם לאישה שהותקפה פיצוי של 15 אלף שקל. בנוסף הוטלו עליו שישה חודשי מאסר על תנאי ו-120 שעות של שירות לטובת הציבור.

 

לאחר מכן ביקש הנאשם לבטל את הרשעתו. בית משפט השלום דחה את בקשתו והסביר שאמנם אין מחלוקת שהמעשים בוצעו בעקבות שימוש בפטריה, אולם בשל רמת האלימות שלו, לא ניתן לסיים את התיק ללא הרשעה.

 

המהנגס ערער למחוזי בתל אביב והסביר שהוא עוסק בפיתוח מערכות מחשוב עבור חברה שמספקת שירותים ללקוחות ביטחוניים, ושאחת הדרישות של החברה מעובדיה היא היעדר הרשעה פלילית, לכן הדבר עלול להביא לפיטוריו.

 

"פעל כאוטומט"

נשיאת בית המשפט השופטת דבורה ברלינר, והשופטים ג'ורג' קרא ואסתר נחליאלי-חיאט, הבהירו כי סיום הליך ללא הרשעה הוא מהלך חריג ונדיר, אולם בכל זאת הפנו את המערער לקבלת תסקיר נוסף משירות המבחן. לדבריהם, אין ספק שמדובר במקרה חמור של תקיפה, שהתרחשה במהלך "התקף פסיכוטי הגובל במחלת נפש", וללא "בדל של סיבה".

 

עם זאת, בתום התלבטות לא קלה, הגיעו השופטים למסקנה שיש לקבל את הערעור. "האדם שביצע את המעשה איננו האדם העומד היום לדיון בפנינו", כתבו השופטים. מי שביצע את המעשה איננו המערער, "אלא אדם שפעל כאוטומט כאשר הוא אינו מבין מה הוא עושה באותו רגע".

 

השופטים התייחסו להליך השיקום המוצלח שעבר המערער כתוצאה מהטראומה שנגרמה לו לאחר השימוש בפטריה, וגם השתכנעו כי הרשעתו אכן תגרום לפיטוריו.

 

"נראה לנו כי זהו המקרה החריג שבו ניתן לעשות שימוש באותה דרך נדירה של סיום ההליך ללא הרשעה", סיכמו השופטים את פסק הדין. על אף ביטול ההרשעה, העונשים שהוטלו על המערער נותרו על כנם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד שמשון וייס עוסק במשפט פלילי ועבירות צווארון לבן
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים