שתף קטע נבחר

"גאווה להיות בנו של אדם שהקדיש כולו למדינה"

ארז נבון, בנו של נשיא המדינה החמישי שהלך לעולמו, סיפר בשיחה עם ynet כי אביו נפטר "אחרי חיים עשירים ובעלי משמעות". הבן סיפר על רגעיו האחרונים של אביו: "נחה עליו השכינה והוא מת בכבוד". הוא שיתף לגבי שיחת השניים על אפשרות שיילך לפוליטיקה: "מצפה שתעשה מה שטוב לך"

 

 

"הוא אף פעם לא רצה להכביד. הוא היה אישיות חשובה בתולדות מדינת ישראל ובאני הפרטי שלי היה לי אבא מדהים". כך סיפר היום (שבת) ארז נבון על אביו יצחק נבון, הנשיא החמישי של מדינת ישראל, שהלך אמש לעולמו. המשפחה מסרה כי נבון מת בביתו בשיבה טובה ומועד ההלוויה יימסר בצאת השבת.

 

בשיחה עם ynet מספר ארז נבון כי אביו נפטר בשיבה טובה. "היו לו חיים מלאים ועשירים, בעלי משמעות ותוכן. הלוואי על כולנו. בכל זאת זה עצוב מאוד וזה היה קשה למשפחה", סיפר הבן. "נחה עליו השכינה והוא הצליח למות בכבוד".

 

ארז מספר על הקשר שלו עם אביו ומרגיש גאווה. "מעבר לכאב הפרטי זאת גאווה להיות בן של אדם שהקדיש את כולו למדינה האהובה שלנו. הוא עשה את זה בצנעה עם הרבה כבוד והערכה לשכנינו ולמי שאנחנו".

נבון לצד דיוקן שציירה מירי שפיר (צילום: אייל קמיר) (צילום: אייל קמיר)
נבון לצד דיוקן שציירה מירי שפיר(צילום: אייל קמיר)

נבון עם רעייתו מירי שפיר (צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי
נבון עם רעייתו מירי שפיר(צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אייל קמיר) (צילום: אייל קמיר)
(צילום: אייל קמיר)

נשיאים לדורות. נבון עם ויצמן ופרס (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
נשיאים לדורות. נבון עם ויצמן ופרס(צילום: שלום בר טל)

נבון מספר על הביקור של אביו במצרים לאחר הסכם השלום עם ישראל. "אני זוכר שאפילו סאדאת אמר שאבא הצליח לכבוש את לב העם הערבי. היום, כשאני מתעסק עם הארכיון שלו, אני שומע איך המצרים דיברו עליו. זה מרגש ואפילו קצת עצוב שאחרי 35 שנה זה עדיין נתפס כביקור המוצלח ביותר של האישיות הישראלית באומה הערבית החשובה הזאת".

 

גם בעיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" התייחסו היום לנאום שנשא נבון בשפה הערבית אל מול הפרלמנט המצרי בקהיר ב-1980 לאחר הסכם השלום. "מת יצחק נבון, נשיאה החמישי של ישראל ובעל נאום קהיר המפורסם", נכתב בעיתון.

המערכת הפוליטית נפרדת:
סופדים לנבון: "תרומתו לישראל לא תישכח" / איתמר אייכנר ואטילה שומפלבי
המערכת הפוליטית סופדת לנשיא החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון שהלך לעולמו. שמעון פרס: "נבון היה נשיא אהוב ומורה דרך". הרצוג התייחס לפועלו במפלגת העבודה: "היה מדור המייסדים של ישראל". לפיד: "היה אדם מאחד". לבני: "נבון ייצג את הפנים המיוחדות של ישראל"
לכתבה המלאה

 

ארז מספר כי אביו מעולם לא ביקש ממנו דבר ואף שוחח עמו על האפשרות שימשיך את דרכו של הנשיא לשעבר בפוליטיקה. "הוא אמר לי פעם: 'תשמע, אם אתה חושב שאני מצפה ממך שתרוץ לפוליטיקה, אני מצפה ממך שתעשה מה שטוב לך".

 

ארז נבון מספר גם על הימים שלו עם אביו מחוץ לחיים הפוליטיים. "אני לא אשכח את הטיולים של החברה להגנת הטבע, את הביקור במקלטים בקיבוץ דן ודפנה בזמן מלחמת לבנון ולפניה, את הביקור בניר עם בדרום, בשכונת התקווה במרכז. שלושה ימים אבא שלי ישן בשכונת התקווה, לא מתוך רצון לבקר אלא מתוך רצון להיות. כל המשפחה הייתה איתו והוא קנה לי שם נעליים".

 

נבון נשאל אם מצב המדינה כיום היה מקור לדאגה בשביל אביו בימיו האחרונים. "אני לא רוצה לספר אם הוא היה מודאג או לא. זה לא המקום. אני יכול לומר שהמדינה הייתה יקרה וחשובה לו עד יומו האחרון".

 

מירי שפיר, רעייתו השנייה של נבון, אמרה ל-ynet: "כבר חודשיים אנחנו יודעים שזה יגיע, אבל כשז מגיע זה כואב באותה מידה. הוא חי חיים טובים והלך לעולמו בביתו עטוף אהבה וכבוד. הוא הספיק להיפרד מכולם, לאט לאט. הוא היה צלול עד רגעיו האחרונים ונפרד בשקט, בגאווה ובנועם ההליכות שהיו לו כל חייו".

 

את אשתו הראשונה אופירה ז"ל, שהלכה לעולמה ב-1993 לאחר שנאבקה במחלת הסרטן, פגש נבון בבית-קפה "ורד" בתל-אביב, כשבאה לחופשת מולדת מלימודיה בארצות-הברית. העובדה שהיה מבוגר ממנה ב-15 שנים לא הפריעה לה לפסוק במכתב לחברתה: "אני חושבת שפגשתי את הגבר של חיי". מאז שנישאו ניסתה הרעייה שוב ושוב להרות - אך בלא הצלחה. לבסוף אימצו בני-הזוג את נעמה, אותה לימים ליוותה האם, כאשר זו החליטה לפתוח את התיק ולהתחקות אחר הוריה הביולוגיים. שלושה חודשים לאחר האימוץ הרתה אופירה, וארז נולד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
יצחק נבון
צילום: שאול גולן
מומלצים