שתף קטע נבחר

ניצול שואה נגד דברי זועבי: "חוצפנית"

בראיון לאולפן ynet הגיבה ח"כ חנין זועבי על ההשוואה שערכה בנאום בהולנד בין ליל הבדולח למה שעוברים הפלסטינים. "השוויתי לגבי תהליך אנושי". ניצול שואה הזדעזע לשמע הדברים: "שלא תיגע בשואה"

 

כיצד מסבירה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) את ההשוואה שערכה עת השתתפה בטקס בהולנד, בין גרמניה הנאצית בערב ליל הבדולח, למתרחש בימינו בישראל? באולפן ynet אמרה הבוקר (ב') זועבי: "אני משווה תהליך אנושי, לא את ליל הבדולח, שהוא טרגדיה בפני עצמה. לכך אין השוואות. אבל טיהור אתני וטיהור של מסגדים הם עובדה היסטורית. או שנלמד מההיסטוריה או שנמצא עצמנו בתוך טרגדיה". היא חידדה: "מול גזענות אסור לנו לשתוק".

 

בטקס "ליל הבדולח" של ארגון שמאל בהולנד אמרה אתמול זועבי שהיא מדברת בשם "כל המתנגדים לדיכוי", קישרה בין הרוב הדומם בגרמניה הנאצית לבין הרוב השקט לדבריה בישראל, וקראה להולנדים: "אל תמשיכו לשתוק".

 

היום התייחסה לדבריה על "הרוב הדומם", שלדבריה "בישראל הרוב אפילו לא דומם אלא מסכים", וציינה את "שריפת המסגדים - זו עובדה היסטורית. הרוב מסכים עם הגזענות. 55 אחוז מהאזרחים היהודים בישראל לא מאמינים בשוויון, 80 חוקים גזעניים חוקקו בישראל. אני פשוט עמדתי שם ואמרתי מה שעושים בישראל".

 

עוד הבהירה זועבי כי "אי אפשר להגן על גזענות ולתרץ ולהצדיק דיכוי, הרג והשפלה. המסר הכי חזק עובר דווקא בשתיקה".

 

אף שאמרה כי אינה מעוניינת בהשוואות, שבה והדגישה: "הרוב הדומם בישראל דומה לרוב הדומם בגרמניה הנאצית. אני משווה תהליך אנושי. גם שתי החוקרות היהודיות שעמדו איתי על הבמה אמרו את אותו דבר. 'תג מחיר' היה תוצאה של זה, והפלסטינים שנהרגו בישראל 'בטעות' היו תוצאה של המצב. העולם עכשיו מתחיל להבין שיש בעיה בישראל".

 

זועבי הדגישה כי "לא הכול הסתה. יש בני אדם בעולם והם סובלים. כאשר שומעים שרים וחברי כנסת מסיתים נגד ההנהגה הערבית, זו הסתה. המסר הוא שאנחנו צריכים לעצור את הגזענות הזאת. היא לא בשוליים". ישראל לדבריה היא "מדינה שחושבת שהיא יכולה לתת פריווילגיות ליהודים על חשבון הילידים הפלסטינים - אבל אי אפשר לדבוק בגזענות על מנת לפצות את היהודים. לא נאבקים בגזענות על ידי גזענות אחרת, ובישראל יש מדיניות של גזענות".

 

זועבי לא הייתה מעוניינת לשמוע את תגובתו של יהודה מימון, ניצול שואה, לדבריה, אך הוא זעם למשמע הדברים. "זו חוצפה בלתי רגילה שבן אדם שלא עבר את זה בכלל מתייחס לדברים כאלה. אני, שעברתי את כל תקופת השלטון הנאצי באושוויץ, לא מבין איך בן אדם מרשה לעצמו להשוות את התקופה הכי חשוכה בהיסטוריה לתקופה אחרת".

 

מימון אמר שלרשות זועבי כח"כית עומדים מספיק נימוקים, וביקש "שלא תיגע בשואה. אין לה שום זכות. אני לא נכנס לזה אם הטענות שלה צודקות או לא צודקות, פשוט אם היא מדברת על מוסר, אני אומר לה שאין לה שום זכות מוסרית לעשות את זה. שתילחם על דמוקרטיה בתוך העם הערבי".

 

לדבריו, "ההשוואה הזאת זה פשע. גם החוק הכי גרוע שפה מעלים לא קרוב אפילו למה שקרה שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים